Češi budou hrát s Ruskem a v Paříži! Rozhodly o tom výhry Kanady a Německa

Paříž/Kolín nad Rýnem - Čeští hokejoví reprezentanti měli už před tímto posledním hracím dnem skupinové fáze tohoto světového šampionátu jistou účast ve čtvrrtfinále a nic na tom nezměnila ani odpolední prohra se Švýcary 1:3. Závěrečné večerní duely v úterý, které nabídlo celkem hned šest zápasů, pak rozhodly o tom, s kým a kde si Češi čtvrtfinálové utkání, to nejdůležitější z celého turnaje, zahrají. O tom, s kým si zahrají, rozhodoval duel hraný v Paříži mezi Kanadou a Finskem, kdy v případě vítězství "javorových listů se mohli svěřenci kouče Josefa Jandače připravovat na Rusy, v případě finského úspěchu v této repríze loňského finále zase mohli Češi narazit na Američany. Protože ale nakonec Kanada potvrdila roli favorita a Finsko porazila 5:2, čtvrtfinálovým soupeřem Čechů se tak stala ruská sborná, jež se v kolínské skupině B prezentovala suverénním výkonem. Protože večerní duel v kolínské areně vyhráli domácí Němci nad Lotyši v napínavém duelu o přímý postup do čtvrtfinále 4:3 až na nájezdy, určilo se tak i dějiště čtvrtfinálového zápasu Česko vs. Rusko, čímž se tak stala Paříž a Češi se tak na rozdíl od Rusů nemusí stěhovat.

První třetina duelu o všechno, tedy duelu, ve kterém pouze vítěz postupuje do čtvrtfinále a pro poraženého tedy turnaj končí, a duelu, ve kterém se tedy střetli domácí Němci s Lotyšskem, žádnou branku nepřinesla. Byla spíše k vidění vyrovnaná hra, přičemž to byli spíše Němci, kterým se více dařilo dostávat se do příležitostí. Nebýt však skvělého lotyšského gólmana Merzlikinse, pobaltský celek by určitě čisté konto v zádech neudržel, po jedné z německých střel, kterou vyslal konkrétně Ehliz, dokonce zasahoval svou maskou, od které se puk odrazil do vnější brankové konstrukce.

Až když duel dospěl do své druhé poloviny, začaly se dít věci. Ve 32. minutě totiž padly hned dvě německé branky, nejprve Merzlikins vyrazil kotouč, jenž na něj před tím vystřelil Ehrhoff, a který si následně našel v předbrankovém prostoru David Wolf a byl to nakonec on ,který otevřel skóre tohoto duelu, 1:0 pro Německo. Nutno však dodat, že přihrávka Reimara na Ehrhoffa, která tomu všemu předcházela, přišla již z ofsajdové pozici, kterou sudí přehlédli. Uběhlo pár vteřin od tohoto momentu a Němci vedli o dvě branky, když poté, co Kinkposlal puk na Merzlikinse, jež kotouč opět opět vyrazil před sebe a do sítě ho tak nakonec dorazil ve druhé vlně dojíždějící Seidenberg. Lotyši se ale nikterak nevzdávali a ještě před odchodem do kabin na druhou přestávku dokázali snížit a to konkrétně zásluhou Skvorcovse, jemuž se podařilo projet s pukem po pravé straně do útočného pásma, kde pak po menším zamíchání si s kotoučem rozhodl vystřelit a povedlo se mu propálit gólmana Grubauera, 2:1.

Ještě neuvěřitelnější věc se odehrávaly ve třetí části hry, když se nejprve ve 49. minutě podařilo na 2:2 vyrovnat Spruktsovi, jenž sice nejdříve poslal puk svému kolegovi Indrašisovi u tyče přítomného, který mu zase následně hrací předmět vrátil a tak to byl nakonec právě Sprukts, komu se povedlo z otočky v mezikruží skórovat. Němci pak téměř čtyři minuty před koncem základní hrací doby nabídli svému soupeři přesilovou hru a závěrečné minuty tak rozhodně nebyly zrovna pro německé fanoušky s citlivou povahou. Právě tuto početní výhodu totiž dokázali Lotyši využít, když v ní Džerinš dokázal tečovat střelu Balinskise, 2:2. Ovšem i Lotyši v samém závěru nabídli Němcům početní výhodu a i tu dokázali 33 vteřin před kocem využít. Ze závaru před gólmanem Merzlikinsem, jenž dělal všechno možné i nemožné, aby puk dostal co nejdál od své svatyně, se nejlépe dokázal zorientovat Felix Schutz, který tak už bez problémů dorážel kotouč do prázdné branky, 3:3.

Duel tedy dospěl do prodloužení hraného 3 na 3, ovšem to rozhodnutí nepřineslo a tak tedy o posledním účastníkovi čtvrtfinále musely rozhodvoat až nájezdy. Německá hala vybuchla radostí až po úplně posledním nájezdu, který se povedlo proměnit Tiffelsovi a zatímco Němci se radovali po neuvěřitellném poslední zápase skupinové fáze, Lotyše čeká už jen návrat domů.

Kanada i díky třem Marnerovým bodům vyhrála v repríze loňského finále nad Finskem 5:2

Že to Finové proti Kanadě v duelu, ve kterém oběma mužstvům už vlastně prakticky o nic nešlo, neboť oba tyto týmy měly už účast ve čtvrtfinále před tímto duelem zajištěnou, nebudou mít vůbec jednoduché, to bylo jasné už po třech minutách hry, kdy se "javorové listy" ocitly v přečíslení 2 na 1, přičemž kanadský tandem tvořil spolu s Pointem Marner. A právě posledně jmenovaný hráč to vzal všechno na sebe a otevřel tak tedy skóre tohoto duelu, 1:0 pro Kanadu. Za 22 vteřin tu ale byla k překvapení všech kanadských fanoušků finská odpověď, konkrétně se takto rychle podařilo odpovědět Osalovi,  k němuž se dostal odražený kotouč, který pak mohl dorazit do odkryté klece, 1:1. Přestřelka ale pokračovala nadále. O 58 vteřin později tu totiž opět byli Kanaďané, kteří dokázali využít Järvinenovo vyloučení a konkrétně se mezi střelce zapsal bek Parayko, 2:1. Následně do hry zasáhli rozhodčí, když nejprve vyloučili Aha a poté, co měl k tomu řeči Kukkonen, nakonec vyloučili i jeho a to hned na deset minut (osobní trest). Jen krátce poté, co Aho opustil trestnou lavici, předvedl Scheifele zadovku, kterou uvolnil Marnera, jenž pak v tomto zápase skóroval podruhé, 3:1.

V prostřední části hry měli k dispozici přesilovku i hráči týmu Suomi, ti ji ale využít nedokázali, to se dá říct o kanadské početní výhodě, kterou zapříčinil svým vyloučením Philström, při které neuspěli ani O´Reilly, ani Scheifele. V polovině zápasu se ale na 4:1 podařilo zvýšit Pointovi. Následně Finové opět nevstřelili gól v další přesilovce, na řadu ale přišla 37. minuta a přesné zakončení, jehož autorem byl Ohtamaa, 4:2.

Pětatřicet vteřin po začátku třetího dějství se v brejkové příležitosti objevil Duchene a byl to on, kdo zvýšil na 5:2 a vrátil tak Kanadě tříbrankové vedení. To se nakonec nezvyšovalo ani po O´Reillyho ráně, která zamířila do tyče a tak tedy tímto výsledkem duel i skončil.

Díky těmto dvěma výsledkům je tak jasné, že se ve čtvrtek, pravděpodobně od 16:15, utkají ve čtvrtfinále Češi s Ruskem a to v Paříži.

Konečné výsledky zápasů hokejového MS:

SKUPINA A - Kolín nad Rýnem:

Německo - Lotyšsko 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 1:2 - 0:0)Branky a nahrávky: 32. D. Wolf (Ehrhoff, Reimer), 32. D. Seidenberg (Kink, Müller), 60. Schütz (Draisaitl), rozhodující sam. nájezd Tiffels - 39. Skvorcovs (Sotnieks), 49. Sprukts (Indrašis, Sotnieks), 57. Džerinš (Balinskis, Roberts Bukarts)

Německo: Grubauer - Ehrhoff, Hördler, Reul, Müller, D. Seidenberg, Abeltshauser, Krueger - Plachta, Kahun, Kink - Fauser, Schütz, Tiffels - Hager, Draisaitl, D. Wolf - Reimer, Ehliz, Y. Seidenberg - Macek. Trenér: Marco Sturm

Lotyšsko: Merzlikins - Sotnieks, A. Kulda, Cibulskis, Galvinš, Freibergs, Balinskis - Daugavinš, Džerinš, Roberts Bukarts - Indrašis, Sprukts, Rihards Bukarts - Skvorcovs, Girgensons, Keninš - Meija, Blugers, Bičevskis - Pavlovs. Trenér: Bob Hartley

SKUPINA B - Paříž:

Kanada - Finsko 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)Branky a nahrávky: 3. Marner (Point, Matheson), 5. Parayko (Marner), 14. Marner (Scheifele, MacKinnon), 29. Point (Matheson, Parayko), 41. Duchene (Couturier) - 4. J. Lajunen (Osala), 37. Ohtamaa (Honka, Kemppainen)

Kanada: Pickard - Parayko, Vlasic, Demers, De Haan, Matheson, Morrissey, Ch. Lee - MacKinnon, Scheifele, Skinner - Simmonds, Giroux, R. O'Reilly - Duchene, Couturier, Killorn - Marner, Point, Konecny - B. Schenn. Trenér: Jon Cooper

Finsko: Säteri - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Hietanen, Lehtonen, Järvinen, Kukkonen - Rantanen, Aho, V. Filppula - M. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä - Savinainen, Pihlström, Sallinen - Hännikäinen, J. Lajunen, Osala. Trenér: Lauri Marjamäki

Související

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 
Petr Pavel Prohlédněte si galerii

Pavel přijal mistry světa na Hradě. Rusové na MS nebyli právem, zdůraznil

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek před polednem přijal na Pražském hradě hokejové mistry světa. Hlava státu členům národního týmu poděkovala za to, že díky triumfu na šampionátu v Praze a Ostravě alespoň na chvilku spojili národ. Reprezentantům už ve středu pogratuloval také premiér Petr Fiala (ODS). 

Více souvisejících

Hokej MS Hokej MS CAN Tým hokej

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 52 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 11 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy