Obhajoba dokonána. Pittsburgh po výhře 2:0 v Nashvillu získal Stanley Cup

Nashville - Hokejisté Pittsburghu po dlouhých 19 letech jako první tým NHL obhájili Stanley Cup. Na triumfy Detroitu z let 1997 a 1998 navázali díky výhře 2:0 v šestém utkání finálové série v Nashvillu. Rozhodující trefu utkání vstřelil v 59. minutě Patrice Hörnqvist.

Ve finále si obě mužstva držela domácí neporazitelnost, tedy až do šestého utkání. Penguins cestovali na led soupeře povzbuzeni o víkendové vítězství 6:0, které jim přineslo vedení 3:2 na zápasy. Pokud by Crosby a spol. v Nashvillu neproměnili mečbol, série by se k závěrečnému sedmému duelu vrátila do Pittsburghu.

Podobný scénář se ale nekonal.

V šestém souboji dlouho vládli brankaři. Hostujícímu Mattu Murraymu potom k neprůstřelnosti pomohli i rozhodčí, kteří v úvodu druhé třetině okradli Nashville o regulérní zásah. Sudí předčasně přerušili hru v domnění, že gólman Penguins má po střele Forsberga puk v držení. Kotouč mu však vypadl z výstroje a Colton Sissons ho dorazil do branky.

Murray posléze podržel svůj tým při samostatnému úprku Sissonse a s jeho pomocí favorit soutěže přečkal také oslabení tři proti pěti ve třetí třetině. Nutno podotknout, že Predators štěstí zrovna dvakrát nepřálo. Ve 46. minutě střelu Filipa Forsberga zastavila tyč.

Když své šance nezužitkoval ani Pittsburgh, při nichž se pro změnu vyznamenal zkušený Pekka Rinne, zdálo se, že podívaná směřuje do prvního prodloužení letošního finále. V čase 58:25 si ale vzal slovo hostující útočník Patric Hörnqvist, bývalý hráč Nashvillu. Kotouč dopravil do sítě zpoza Rinneho branky a odrazem od jeho zad. Pro třicetiletého Hörnqvista jde o největší moment kariéry, většinou má na starosti jiné úkoly než střílení důležitých branek.

The #StanleyCup winning goal. pic.twitter.com/nWRNfJK3Ua

— NHL (@NHL) 12. června 2017

Prvenství Pens pečetil v 60. minutě Carl Hagelin, který zvýšil na konečných 2:0 při power-play Nashvillu.

It's a GREAT DAY for HOCKEY! pic.twitter.com/Fx9XNeyLsK

— Pittsburgh Penguins (@penguins) 12. června 2017

Pittsburgh slaví pátý titul ve své historii a stejně jako v loňském finále proti San Jose uspěl v poměru 4:2 na zápasy.

Ocenění Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu vyřazovací fáze si vysloužil kapitán šampionů Sidney Crosby. V celkové produktivitě play-off skončil s 27 body na druhém místě o bod za spoluhráčem Malkinem a kromě útočných dovedností šel příkladem i zodpovědnou defenzivní hrou.

Finále play-off NHL - 6. zápas:

Nashville Predators - Pittsburgh Penguins 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 59. Hörnqvist (Schultz, Kunitz), 60. Hagelin (Dumoulin). Rozhodčí: O'Halloran, Pollock - Kovachik, Heyer. Vyloučení: 0:4. Bez využití. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17 271. Hvězdy zápasu: 1. Patric Hörnqvist (Pittsburgh), 2. Pekka Rinne (Nashville), 3. Justin Schultz (Pittsburgh). Konečný stav série: 2:4.

Související

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 
Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

Více souvisejících

hokej NHL Pittsburgh Penguins Nashville Predators

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy