Soči – V neděli se v Soči odehrály poslední čtyři duely skupinové fáze olympijského hokejového turnaje. Jako první se na olympijské kluziště představili divákům Rakušané a Norové. Naši jižní sousedé zatím všechny své zápasy ve skupině B prohráli, nejdříve s Finskem 4:8 a poté s Kanadou vysoko 0:6. Nyní se tedy postavili proti Norům s tím, aby svou bilanci na turnaji zlepšili. Severská země byla také před tímto duelem bez bodu. Odpoledne nastoupili pod olympijskými kruhy Slováci, jenž museli ryhle vymazat z paměti své předchozí dva neúspěšné zápasy. S Američany totiž prohráli vysoko 1:7 a se Slovinskem pro změnu 1:3. Nyní před týmem Vladimíra Vůjtka však byl snad nejtěžší oříšek a to Rusové. Ti chtěli zase napravit prohraný duel s Američany, kteří nad sbornou zvítězili až v samostatných nájezdech. Ve stejný čas jako Slováci a Rusové (tedy ve 13:30 středoevropského času), nastoupili na led i Slovinci a Američané. Slovinsko, jenž svou výhrou nad Slováky přiblížilo svůj národ k postupu do osmifinále, předvádí na tomto turnaji senzační výkony. Rusy také potrápili, i když nakonec prohráli 3:5. Naopak hvězdy a pruhy se vezou na tomto turnaji na vítězné vlně už od začátku. O vysoké výhře nad našimi východními sousedy už byla řeč a o výhře v nájezdech nad domácími hokejisty vlastně taky. Zápas, který uzavřel celou skupinovou fázi, byl večerní duel mezi Finskem a Kanadou. Ti si to rozdali mezi sebou o jednu z nejlepších pozic ve vyřazovacích bojích. Tento zápas také určil rozložení osmifinálových i čtvrtfinálových dvojic.
První třetina zápasu Rakouska s Norskem skončila vítězstvím červeno-bílo-červených 2:0, když nejdříve skóroval v 5. minutě utkání Michael Grabner, který v zápase proti Finům vstřelil hattrick. I v zápase proti skandinávskému soupeři byl úspěšný, když po rychlé kombinaci a přihrávce jeho spoluhráče Pocka dokázal vstřelit otevírací branku tohoto utkání. Kotouč poslal pod horní tyčku. O dvě minuty později se mohli Rakušané radovat už podruhé. To využili přesilovou hru poté, když Michael Raffl najel do volného prostoru před soupeřovu branku a skóroval. Asistoval kdo jiný než nejaktivnější Rakušan Grabner. Ve druhé části dokázali severní Evropané snížit na 2:1, když v probíhající 29. minutě nechali rakouští hokejisté samotného Skrodera před vlastní brankou a Nor tak po přihrávce zpoza branky snížil. V této části měl obrovskou šanci také Rakušan Thomas Vanek, jenž se dostal do brejkové situace, ovšem v závěru celé akce trefil tyčku norské klece. Celé utkání rozhodl svou další trefou na turnaji Grabner a to v 59. minutě, když blafákem ošálil gólmana Haugena a následně vstřelil puk do prázdné sítě. Rakousko tak na tomto turnaji poprvé zvítězilo a to 3:1 nad Nory.
Kdo čekal, že naši bratři Slováci opět odjede po závěrečné siréně s obrovským debaklem, ten byl po zápase nesmírně překvapen. I když nastoupili proti Rusům, kteří nejsou zrovna dvakrát žádní lehcí soupeři, ukázali všem v Ledovém paláci Bolšoj, že nakonec bojovat za svůj národ nezapomněli. Rusko chtělo zapomenout na neúspěšný předchozí zápas proti Američanům a tak se chtěli svým příznivcům předvést proti Slovensku. Jenže ti, i díky s brankářem Lacem, jenž nastoupil do klece na tento duel, předvedli skvělý bojovný výkon. Po první třetině byl stav netknutý, tedy stále nerozhodný 0:0. Nejblíže ke skórování měli právě Slováci, jenže ani Miklík nebo Pánik nedokázali dostatečně využít až příliš velkého prostoru před ruským gólmanem Varlamovem. Ten opět ukázal, jak umí v brance čarovat a skvělým výkonem podržel své spoluhráče. Po první třetině měl ruský brankář na svém kontě devět zákroků, zatímco klidně chytající slovenský kolega Ján Laco si zákroků připsal pět. Diváci se branky nedočkali ani ve druhé dvacetiminutovce. Jenže zároveň se domácí fandové nedočkali ani nijak skvělé hry sborné. Slovensko bojovalo a stále měli blíže ke vstřelení první branky oni. Ale hlavně díky stále skvěle chytajícímu Varlamovi, se podařilo udržet bezbrankový stav. Ubíhající minuty utvrzovali všechny přihlížející tohoto duelu v tom, že se trenérovi Slováků Vůjtkovi podařil geniální tah s gólmanem Lacem. Ve třetí třetině měli Rusové několik šancí na to dát gól, ale předváděli divákům spíše zvonkohru. Nejdříve trefil břevno Lacovy klece Radulov a později tyčku trefil pro změnu Malkin. I díky těmto neproměněným šancím se šlo do pětiminutového prodloužení. To změnilo i to s kým se utká naše mužstvo v osmifinále, neboť kdyby vyhrálo Rusko, naši hokejisté by hráli s Lotyši. Nyní to vypadalo, že se nakonec střetneme se Slováky. Ani v prodloužení gól nepadl a tak podruhé za sebou museli Rusové svést se soupeřem dovednostní soutěž, tedy samostatné nájezdy. Ty tentokrát domácí hokejisté zvládli, když rozhodující nájezd proměnil Radulov. Pro nás je však důležité, že narazíme v osmifinále na Slovensko, jenž v tomto utkání uhráli bod.
V zápase Slovinsko – USA se nedalo čekat, že by Slovinci předvedlo nějaký další senzační výsledek. Už po první třetině vedli zámořští hokejisté 0:2, když se do střelecké listiny zapsal dvakrát Phil Kessel. První gól vstřelil tento hráč už ve druhé minutě, kdy mmu přihrál z pravé strany jeho spoluhráč Pavelski. O tři minuty už se Kessel radoval podruhé a to poté, co k odraženému kotouči od zadního mantinelu dostal opět Pavelski a ten opět přihrál autorovi prvního gólu. Phil Kessel pak dokonal svůj hattrick ve druhé části zápasu. Ve 32. minutě opět dostal kotouč od kolegy Pavelskiho. Zanedlouho poté, se Američané radovali ze čtvrté branky. Té byl autorem obránce New Yorku Rangers Ryan McDonagh, jenž vystřelil takovou ránu, na kterou gólman Gračnar prostě neměl. Další branky padaly v závěrečné části zápasu. Pátou americkou dal ve 44. minutě David Backes, ke kterému se dostal nahozený puk jeho spoluhráčem a následně malou černou věc dostal za překvapeného Gračnara. Čestný gól dali Slovinci až v samotném závěru v 60. minutě, kdy tvrdou střelu od modré čáry vystřelil Marcel Rodman. Amerika tak zvítězila s přehledem 1:5.
Záverečný souboj ve skupinové fázi tohoto olympijského turnaje mezi sebou svedli Finové s Kanadou. V první třetině tohoto duelu byla k vidění i kuriózní situace, kdy Rick Nash vstřelil branku tak, že plácl hokejkou do brankové sítě tak, aby puk spadl na led z horní sťky. Kotouč se tak dostal za brankovou čáru. Nicméně tento gól však rozhodčí po konzultaci s tím u videa neuznal kvůli hře vysokou holí. Kanada se však mohla radovat už z regulérního gólu o pár minut později. Po pár přihrávkách se kotouč dostal na hokejku Doughtyho a ten už otevřel skóre tohoto zápasu. V první části jsme mohli vidět velmi kvalitní hru z obou stran, aktivní napadání a vytváření několika šancí. Další gól však přišel na svět až v závěru druhé třetiny. Tentokrát se radovali Finové. Vaananen vypálil na branku týmu javorových listů a střelu tečoval Tuomo Ruutu. A už byl stav vyrovnán. Poté, co duel došel do prodloužení bylo jasné to, že vítěz osmifinálového duelu Česko – Slovensko se utká ve čtvrtfinále s Američany. Poražený z duelu Finsko – Kanada se utká ve čtvrtfinálových bojích s někým z dvojice Rusko – Norsko. Naopak vítěz zápasu Finsko – Kanada vyzve ve čtvrtfinále na souboj buď Švýcary a nebo Lotyše. Vítězem posledního utkání skupinové fáze se nakonec stala Kanada, když ve třetí minutě prodloužení vstřelil vítězný gól Doughty. Finsko tak prohrálo s Kanadou 1:2 po prodloužení.
Osmifinálové dvojice – zápasy se hrají v úterý:
Rusko - NorskoŠvýcarsko – LotyšskoČR – SlovenskoSlovinsko – Rakousko
KONEČNÉ VÝSLEDKY – 16. 2. 2014
Rakousko – NorskoBranky: 5. a 59. Grabner, 7. Raffl – 29. Skroder
Rusko – Slovensko 1:0 po samostatných nájezdechBranka: rozhodující nájezd – Radulov
Slovinsko – USA 1:5Branky: 60. Rodman – 2., 5. a 32. Kessel, 33. McDonagh, 44. Backes
Finsko – Kanada 1:2 po prodl.Branky: 39. Ruutu – 13. a 63. Doughty
Související
Ruský olympijský výbor se odvolal proti "omilostnění" Zubkova
Doping? Máme problémy, ale je to i protiruská kampaň, spustil Medveděv.
Olympijské hry 2014 , Hokej OH
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková