Lvi v prodloužení padli. V Praze tak budou odvracet mečbol Metallurgu

Magnitogorsk - Lvům páté utkání nevyšlo. Od začátku se hrálo spíše opatrně a bylo jasné, že moc branek tentokrát nepadne. V základní hrací době se každý tým prosadil jen jednou – domácí poslal do vedení Mozjakin, jenomže na jeho trefu odpověděl Azevedo. Utkání tak dospělo až do prodloužení, v němž rozhodl druhou brankou v zápase Mozjakin. Lvi tak v pondělí budou odvracet mečbol Magnitky a konec sezony.

Ve všech předchozích utkáních platilo, kdo dá úvodní branku, vyhraje. A na obou týmech bylo znát, že opravdu jako první inkasovat nechtějí. Hrálo se tedy velmi opatrně, vidina mečbolu jakoby všem svazovala ruce.

V první třetině sice lvi přestříleli domácí 10:6, jenomže ani jedna ze střel nepatřila do kategorie velmi nebezpečné. To samé by se ale na druhé straně dalo říct i o šancích Metallurgu. Domácí se ve výraznější pozici ocitli jen jednou po chybě lví obrany.

Ani začátek druhé části dlouho nenabízel nebezpečnější šance. I když například čtvrtá lví lajna se dobrým forčekinkem dostala až těsně před Košečkina.

Nakonec se ale publikum branky přeci jen dočkalo. A k radosti vyprodané Metallurg areny to byli právě domácí, kdo se prosadil. Zpočátku sice ani tato akce nevypadala jako gólová, nakonec ale puk skončil až za Vehanenem. Jan Kovář si na modré prohodil Sekáče a poslal puk dlouhou křižnou přihrávkou až na levé křídlo na Sergeje Mozjakina. Ruský snajpr dostal od O´Byrnea příliš mnoho prostoru a přesouvajícího se Vehanena propálil střelou z první.

A první vstřelená branky jakoby dala domácím křídla. Téměř bezprostředně po Mozjakinově gólu ujížděl na branku Lva zcela sám Lee a další šanci si vypracoval v brankovišti Osala.

Lvi se osmělili až ke konci druhé dvacetiminutovky. Košečkin se musel v brance hodně otáčet, aby ustál všechny lví pokusy. Jenomže střela Ševce, akce první lví lajny nebo Oystrickova dělovka skončili před ruským gólmanem.

Oproti předchozím finálovým utkáním navíc došlo k jedné velké změně – rozhodčí během prvních 40 minut nemuseli ani jednou vylučovat.

Magnitogorsk hrál v obraně velmi zodpovědně, lvy téměř k ničemu nepouštěl. Jenomže Pražané se hned na začátku třetí třetiny vyrovnání přeci jen dočkali. Gól navíc opět padl z velmi nenápadné akce. Martin Ševc jen lehce nahodil puk na branku, před kterou už stál kdo jiný než Justin Azevedo. Kanadský borec lehce tečoval letící kotouč a ten doplachtil až za Košečkina.

Azevedo tak potvrdil, že finále má neskutečnou fazonu – prosadil se ve všech pěti dosavadních duelech, v tom třetím dokonce dvakrát!

Teprve po vyrovnání Lva se začal hrát hokej podobný tomu z předchozích zápasů. Pražané se dostali do dalších velkých šancí, jenomže Metallurg nezaostával. Naopak. Byli to právě domácí, kteří hned několikrát sahali po vedení. Naštěstí pro lvy stál ale Vehanen pokaždé na správném místě.

Nejhůře bylo Jalonenovým svěřencům dvě minuty před koncem základní hrací doby. V úniku dva na jednoho na poslední možnou chvíli zasáhl s ohromným štěstím Ševc. A i díky tomuto zákroku dospělo utkání poprvé ve finálové sérii do prodloužení.

A oba týmy na ledě moc času navíc nestrávily. Rozhodnuto bylo již v polovině první nastavené třetiny. Lvi si tak dlouho hráli s pukem ve vlastní třetině, až ho ztratili. Ke kotouči se tak dostal Sergej Mozjakin, který vystřelil Magnitce sériový mečbol a šanci zvednout Gagarin Cup již v pondělí v Praze.

Branky a nahrávky: 26. Mozjakin (Kovář), 69. Mozjakin (Kovář) – 43. Azevedo (Ševc, Zackrisson). Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7700. Střely na branku: 25:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Stav série: 3:2.

Metallurg Magnitogorsk: Košečkin (Pečurskij) – Antipin, Birjukov, Chabarov, Těreščenko, Lee, Ibragimov, Metljuk – Mozjakin, Kovář, Zaripov – Kazionov, Brent, Paré – Kosov, Junkov, Platonov – Timkin, Osala, Malinovskij – Potěchin

HC LEV Praha: Vehanen (Engren) – Ševc, Mäenpää, Oystrick, Němec, Gragnani, O´Byrne, Jaakola, Nakládal – Zackrisson, Novotný, Azevedo – Sekáč, Vrána, Thörnberg – Ullström, Kapanen, Řepík – Ridderwall, Cingel, Matai

Zdroj: Karolína Antošová, Lev Praha

Související

KHL

Ruské invazi navzdory. Jaškin třetím českým hokejistou, který bude hrát KHL

Přestože většina západních hokejistů včetně těch z České republiky odmítá kvůli únorové ruské invazi na Ukrajinu hrát v Kontinentální hokejové lize, najdou se i tak výjimky. A to i v českých řadách. V předešlých měsících se hodně muvilo o obránci Liboru Šulákovi a útočníkovi Rudolfu Červeném (oba Vladivostok, přičemž Červeného přestup ještě nebyl potvrzen). Nyní se ke stejnému kroku rozhodl další český hokejista Dmitrij Jaškin. Tento devětadvacetiletý forvard původem z Omsku se totiž přesouvá do Petrohradu, který získal práva od Dynama Moskva. Hokejista se tam domluvil na roční spolupráci.
Tomáš Czernin

Tlak na české hokejisty v KHL. Opusťte ligu adorující Putina i národní tým, říká Czernin. Protestujte jako Čáslavská, radí Zdechovský

Místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin ostře odsoudil působení pěti českých hokejistů v ruské KHL, jejíž vedení klubům nařídilo, aby během zápasů adorovaly prezidenta Vladimira Putina a otevřeně schvalovaly válečnou invazi na Ukrajině. „Jejich počínaní hraničí s prostitucí. Pokud jim nevadí hrát v lize, která propaguje zločinecký Putinův režim, neměli by už nikdy obléci dres národního týmu,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Czernin. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský není tak radikální, ale podle něj by hokejisté měli oželet peníze z nedodržených kontaktů a vrátit se. „Anebo se zachovat hrdinsky jako gymnastka Věra Čáslavská, která během olympiády v Mexiku 1968 na protest proti okupaci naší země odvrátila na stupních vítězů při sovětské hymně hlavu od soupeřky. Měli by předvést podobné gesto,“ míní.

Více souvisejících

KHL LEV Praha Justin Azevedo (hokejista)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy