Český zmar od začátku až do konce. Rakušané po nájezdech slaví historickou výhru

Rakušané přepisují historické tabulky. Na MS ve Finsku totiž dokázali poprvé v historii světových šampionátů porazit Česko a to po nájezdech 1:2. K vítězství Čechů nepomohl ani Michal Kempný, nová posila z NHL. Ten se v zápase dostal do několika střel, český tým ale nedokázal najít recept na zhuštěnou obranu Rakušanů a tudíž se tolik do vyložených příležitostí nedostávali. Čeští hokejisté i realizační tým v čele s Karim Jalonenem tak mají do další hracích dní na MS hodně o čem přemýšlet.

Jako první se o českou střelu v zápase postaral právě nový hráč Kempný, následně Kundrátek zpoza branky vyzval k zakončení Hertla, ale ten kotouč tehdy netrefil. A tak to bylo v úvodu ve většině českých příležitosti, respektive náznaků, které k ničemu nevedly. V sedmé minutě Vrána nahrával Hronkovi, který střílel z voleje, ovšem trefil jen horní část rakouské branky. Minutu na to se Čechům podařilo poprvé skórovat, když dorážel Stránský. Rakušané si ale následně vzali trenérskou výzvu a s tou uspěli, neboť sudí objevili kontakt s brankářem. Pak pokračoval stejný obrázek hry, žádný velký tlak českého týmu, kterému se nedařila místy rozehrávka a když se už skoro do zakončení Češi dostali, tak Špaček třeba na mezkiruží netrefil puk. Hertl před tím pro změnu střílel těsně mimo. V polovině třetiny pak svěřenci kouče Kariho Jalonena nevyužili přesilovku a že to nebyla zrovna oku lahodící část zápas, o tom svědčila náledující statistika střel z 15. minuty: 3:3. Na trestnou lavici se pak podíval i Kempný, jeho vyloučení však Rakušané nevyužili. Krátce na to, když se vrátil Kempný na led, už Češi regulérně skórovali. Po osvědčené spolupráci Blümela a Červenky pak druhý jmenovaný zkušený reprezentant otevřel střelou z mezikruží skóre, 1:0. V závěru třetiny se pokoušel o úspěšný výpad Hynek Zohorna, jemuž se sice po individuální akci nakonec nepovedlo dostat se až ke gólmanovi soupeře.

Přestože po většinu času byli ve druhé třetině na kotouči Češi, kterým se postupem času dařilo stále více dostávat se do útočného pásma a tam chvíli i zůstat. Jenže vyložené příležitosti tu stejně jako v první třetině příliš nebyly. Kempného zakončení bylo třeba zblokováno. Češi museli však dávat pozor na zadní vrátka a tudíž na rychlé protiútoky, ze kterých vždy vyplynulo nebezpečí. Ve 26. minutě například Haudum střílel na zadní tyč a Lebler se pak snažil dorážet. Za chvíli mohl navýšit české vedení Krejčí, který převzal kotouč na útočné modré a poté, co se trochu více přiblížil k brance Starkbauma, nakonec minul. Z dalšího protiútoku pak na druhé straně zahrozil Unterweger. Ve 35. minutě byl blízko Krejčí ke skórování, ale ten tehdy z pravého kruhu Krejčí trefil tyč. Pak tu byla další rakouská akce, ve které Lebler vyslal do brejku Brunner, jenž ale proti Vejmelkovi neuspěl. Za zvuku trumpety z českého kotle fanoušků se dohrála druhá třetina, ve které se skóre nezměnilo.

Třetí třetina začala přesilovkou rakouského týmu, která ale zůstala nevyužita. Naši jižní sousedé nadále ve stylu zhuštěného bránění, na který česká hra nenašla recept a když už tak tedy byli Češi v útočném pásmu, hráli spíše po mantinelech, než aby se dostávali do střel. Práci měl gólman Vejmelka, když musel zneškodnit nahození od pravého manitelu, které vyslal před branku Nissner. Tato třetina ubíhala jak říká jedno úsloví "v činorodém ruchu", po pasáži, kdy si oba týmy vyměňovali kotouč a dostávaly se do náznaků, tu byla hned závěrečná pětiminutovka. V 55. minutě se dostal ke své další střele v zápase Kempný, když z voleje střílel poté, co Krejčí před tím objel branku a co pak Červenka přihrával. V posledních dvou minutách byl vidět hokej ze strany na stanu, který začal brejkem Vrána, ovšem k zakončení se nedostal, když mu puk vypíchl hokejkou Staskbaum. Za chvíli na druhé straně z rohu nahazoval před Vejmelkovu branku Meier a chvíli pak český brankář nevěděl, kde je puk. V 60. minutě pak přišla střela od modré, kterou Vejmelka vyrazil před sebe a následně ho svým důrazem dorazil Lebler, který si pomohl i bruslí. I proto tak muselo tento gól posvětit ještě video.

Za stavu 1:1 se tak hrálo prodloužení tři na tři, ve které byl nejblíže ke gólu Hronek, když z bezprostřední blízkosti to zkoušel střelou s hokejkou mezi nohama. Rozhodnout nakonec musely až nájezdy, v nichž se trefil pouze Schneider, jenž tak zařídil historickou první výhru Rakouska nad Českem na MS.)

Konečný výsledek MS v hokeji 2022 ve Finsku (17.5.2022):

SKUPINA B (Tampere):

Česko - Rakousko 1:2 snBranky: 18. Červenka - 60. Lebler, rozhodující nájezd Schneider

Úvodní sestavy:

Česko: Vejmelka (Langhamer) – Kempný, Hronek, Ščotka (A), Kundrátek, Jiříček, Šimek, Sklenička, Jordán – Červenka (C), Krejčí (A), Blümel – Vrána, Zohorna, Hertl – Černoch, Stránský, Smejkal – Flek, Špaček. Trenér: Kari Jalonen

Rakousko: Starkbaum (Madlener) – Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich (A), Hackl, Wolf, Wimmer, Brunner, Kirchschläger – Lebler, Haudum, Kasper – Schneider (A), Huber, Nissner – Wukowits, Ganahl (C), Feldner – Achermann, Schwinger. Trenér: Roger Bader

Související

Češi

Bude součástí týmu pro čtvrtfinále i Kämpf? Realizační tým o něj zájem má doufá, že to klapne

Poté, co nevyšel příjezd útočníka Tomáše Hertla kvůli jeho zranění ramene, otočil realizační tým národního mužstva v čele s Radimem Rulíkem své zraky na poslední možnou posilu z NHL, útočníka Davida Kämpfa, jehož Toronto už v bojích o Stanley Cup skončilo. Měl by tak popřípadě od čtvrtfinále nahradit zraněného Jáchyma Kondelíka, který se zlomeninou ruky už odcestoval domů. 

Více souvisejících

Hokej MS Hokej ČR hokej

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

před 36 minutami

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

před 49 minutami

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 1 hodinou

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 3 hodinami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 3 hodinami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 4 hodinami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy