Češi se dočkali. Díky úžasné třetí třetině porazili Američany a radují se z bronzu

Tak se to přeci jenom povedlo. Po dlouhých 10 letech se Češi dočkali první medaile z hokejového MS. Přestože duel o bronz s Američany začal pro Čechy všelijak, jen ne dobře, a v první třetině navazovali na své výkony ze sobotního semifinále s Kanadou, především díky tahům Kariho Jalonena během zápasu se duel podařilo otočit. Nejprve se sáhlo ke změně gólmana na začátku druhé třetiny, do třetí třetiny šli Češi s pozměněnými útoky, kdy se Pastrňák prohodil s Blümelem. A právě to přineslo ve třetí třetině kýžené ovoce v podobě obratu z 2:3 na 4:3 a vedení už pak český tým neztratil, když nakonec vyhrál 8:4.

Zpočátku zápasu to vypadalo, že jsou Češi odhodláni jít od samotného úvodu za kýženým úspěchem a ihned se dostávali do útočného pásma, tehdy to ale k ničemu nevedlo. Snažil se Červenka, i Hronek svou střelou, ta ale byla zblokována. Mimo pak pálil Kundrátek, který pak po pádu posunul americkou klec. Daleko nebezpečnější byli od začátku v zakončení Američané a to i přesto, že se do něj poprvé dostali až po čtyřech minutách. Konkrétně hrozil Hartman, nejprve střelou z pravého kruhu, pak tečí před Vejmelkou. Češi si museli vzpomenout na své předešlé účasti v bojích o medaile, ve kterých měli potíže se střelami a nejinak tomu bylo i tentokrát. Poprvé se o regulérní střelu mezi tři tyče postaral až po osmi minutách hry Šimek. Pak to zkoušel Pastrňák, ale to už byli Američané daleko nepříjemnější v českém brankovišti. Z toho nakonec vyústil první gól zápasu, když po buly a střele Peekea od modré zakončoval Kuhlman, 1:0. Pak byl vyloučen Černoch a opakovala se tak situace v zápase s Kanadou, soupeř vyloučení potrestal, po kombinaci se puk dostal ke Gaudettovi do mezikruží, odkud propálil Vejmelku, 2:0. Češi byli poté evidentně poněkud zmražení, Bellows trefil tyčku, ale čerstvou krev do žil českým hokejistům dal gól Černocha, jenž dostal kotouč od Stránkého z rohu před branku a pak dokázal překonat Swaymana, 2:1. Mimochodem, konečně se jednalo po delší době o gól při hře pět na pět. Krátce poté bylo vidět, jak Češi ožili a začali se více ocitat ve svém útočném pásmu. Blízko druhému českému gólu byl Blümel, ale ten z brejku Swaymana nepřekonal. Pak dostali krátce před odchodem do kabin Češi možnost přesilovky, ale místo toho, aby ji využili, sami inkasovali, když se u pravé tyče opět prosadil Kuhlman, 3:1 pro USA.

Oživit své mužstvo chtěl očividně i realizační tým v čele s Karim Jalonenem a proto tak místo Karla Vejmelky do branky vyslal po přestávce Marka Langhamera. Ten zůstal jednak nepřekonán po první Hartmanově střele, ale i po následné americké přesilovce. Ještě před tím měli svou početní výhodu Češi, kterou si přenesli z první třetiny ale tu nevyužili. Co se týče zmiňované americké opočetní výhody, tak v ní při svých střelách neuspěli ani Gaudett, ani Jones, ani Schmidt. Naopak sami Američané mohli inkasovat hned po návratu před tím vyloučeného Hertla na led, když právě tento forvard San Jose jel dopředu spolu s Černochem, ale žádné zakončení z toho nakonec nebylo. Pak se po čase dostali Češi na delší dobu do útočného pásma, ale tehdy při svých pokusech neuspěli ani Smejkal, ani Černoch. Po Hronkově nahození od modré taktéž neměl góman Swayman žádný problém, stejně tak jako s následnou Vránovou střelou. Ještě před tím neplechu v americké obranném pásmu udělal svou zadovkou na Hertla Blümel, ale ani tehdy z toho nebezpečí nebylo. Postupem času bylo však znát, že funguje větší spolupráce meezi obránci a útočníky v českém týmu a z toho vzešel druhý český gól. Ve 33. minutě totiž před branku nahazoval Sklenička od modré, před brankou se v tu chvíli pohyboval Smejkal, jenž nakonec úspěšně dorazil, 3:2 pro USA. Pak mohl českou radost záhy zchladit Bordeleau, ale neuspěl, stejně jako na druhé straně střelou od modré Šimek. Blízko ke čtvrtému americkému gólu byl Boldy, jenž donutil počase Laghamera k zákroku stelou z mezikruží a když pak skóre nezměnil ani Peeke pokusem od modré, po dvou třetinách je tak stav 3:2 pro USA a Češi zůstávali ve hře.

Stejně jako jako do druhé třetiny kdy realizační tým poslal do branky místo Vejmelky Langhamera, tak i do třetí třetiny se rozhodl Kari Jalonen jít se změnami v sestavě. Prohodil Pastrňáka s Blümelem a přineslo to hned své ovoce. Poté, co se poprvé v třetině dostal do útočné třetiny Pastrňák, napřáhl a poprvé v této části hry rozradostnil české fanoušky, když vyrovnal na 3:3. A i tehdy se jednalo o gól při hře 5 na 5. Za chvíli pálil od modré rychle po buly v útočném pásmu Červenka a ten dokonal obrat na 4:3. A skvělý úvod třetí třetiny pokračoval i nadále. Pastrňák tu byl s dalším nebezpečím, když jel brejku společně s Hynkem Zohornou, nejprve z toho gól nebyl, ale Češi tehdy motali Američanům hlavu natolik, že se puk bvrátil po chvíli opět k Patsrňákovi a ten už byl tehdy úspěšnější, 5:3. Velice aktivní Pastrňák tu byl pak s dalším kontrem, který se pak snažil dorážkou zakončit Smejkal. Že hráli Češi skutečně famózně ve třetí třetině, to bylo vidět už na zlepšené statistice střela pak i na tom, že Langhamer si ve třetí třetině připsal první zákroky až po sedmi minutách. Češi pak měli možnost navýšit své vedení během čtyřminutové přesilovky, tu ale nevyužili, přestože zakončoval Kundrátek a Pastrňák nabízel puky Krejčímu a Hetlovi. Přestože se pak Kämpfovi povedlo s pukem dostat až před Swaymana, nepodařilo se mu tehdy zakončit, jeo chvíle ale přišly později. Ještě před tím Červenka zase pálil rychle po buly, Boldy pak na druhé straně pálil od modré. Následovalo sice vyloučení Hertla, ale právě během něj ujel do brejku Smejkal, jenž si ce nejprve neuspěl, ale jeho akci zakončil úspěšnou dorážkou Kämpf, který tehdy zaznamenal první trefu na MS, 6:3. Poté se Američané rozhodli čtyři a půl minuty ke hře bez gólmana, ale úspěšní při ní nebyli, protože už po návratu vyloučeného Hertla se do prázdné klece trefil opět Kämpf, jenž tak zvýšil na 7:3. Už tehdy v podstatě jasné, že je ovítězi rozhodnuto a nevadilo ani to, že se Bordeleauovi povedlo snížit. V úplném závěru zápasu totiž šli "hvězdy a pruhy" do čtyř a právě v této přesilovce dokonal svůj hattrick v zápase gólem na konečných 8:4 Pastrňák.

Radost tak mohla na české střídačce propuknout naplno. Zvlášť, když se jednalo o radost z prvního cenného kovu z hokejového MS pro český tým po dlouhých deseti letech a na ukončení této smutné dekády se výrazně podílel finský stratég českého týmu Kari Jalonen. Díky jeho změnám během tohoto zápasu, díky svým nesporným zkušenostem z finského hokeje, díky své povaze, která přinesla klid i sebevědomí do mužstva a díky tmu, že po celou turnaje držel nad svými svěřencemi ochrannou ruku. Ze zkušeností a jiného pohledu na hokej ze strany Kariho Jalonena může těžit český hokej ještě více a ještě hodně dlouho.

Mistrovství světa v hokeji - utkání o 3. místo (Tampere) - (29.5.2022):

ČR - USA 8:4 (1:3, 1:0, 6:1)Branky a nahrávky: 16. Černoch (Flek, M. Stránský), 33. Smejkal (D. Sklenička, Kundrátek), 41. Pastrňák (Hertl, Zohorna), 43. Červenka (Krejčí), 44. Pastrňák (Jordán, Hertl), 55. Kämpf (Smejkal), 59. Kämpf (Šimek), 60. Pastrňák (Hertl, Červenka) - 10. Kuhlman (Meyers, Peeke), 13. Gaudette (Boldy, Tynan), 20. Kuhlman (Schmidt, Lafferty), 59. Bordeleau (Watson, Hayden). Rozhodčí: Lawrence (Kan.), Heikkinen - Sormunen (oba Fin.), Van Oosten (Kan.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 9737.

Úvodní sestavy:

Česko: Vejmelka (Langhamer) – Kempný, Hronek, Ščotka, Kundrátek, Sklenička, Šimek, Jordán – Červenka, Krejčí, Pastrňák – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Černoch, Flek, Stránský – Špaček. Trenér: Kari Jalonen

USA: Swayman (Mann) – Se. Jones, Hughes, Peeke, Schmidt – Boldy, Galchenyuk, Hartman – Tynan, Gaudette, Bellows – Kuhlman, Farrell, Meyers – Hayden, Watson, Lettieri – Bordeleau, Barber, Lafferty. Trenér: David Quinn

Související

Hokej, ilustrační fotografie.

Kanada nedopustila překvapení. Po výhře nad Německem dokráčela k 28. titulu mistrů světa

Německá reprezentace si přála navázat na tu lotyšskou, která vybojovala v neděli odpoledne pro svou zemi historicky první medaili z MS a postarala se tak o překvapení turnaje v Tampere a Rize. Finále s favorizovanou Kanadou začala dobře, v zápase dokonce dvakrát vedla, podobně jako v utkání o bronz Lotyši nad Američany. Ale na rozdíl od Lotyšů už Němci postupem času ztráceli síly tak moc, že už ve třetí třetině nedokázali najít odpověď na rozhodující gól kanadského hrdiny Blaise a Toffoli s Laughtonem se pak postarali odskočení ve skóre na konečných 5:2. 
Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

Více souvisejících

Hokej MS Hokej ČR hokej

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy