Pouhé dva dny po návštěvě Běloruska, kde se setkal a dokonce se i objal s tamním prezidentem Alexandrem Lukašenkem, se kterým mluvil o tamní situaci a možnosti pořádání letošního hokejového světového šampionátu v běloruském Minsku, se samotný šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel nechává slyšet, že má obavy z toho, zda je Bělorusko schopné letos hokejový šampionát uskutečnit.
V pondělí se René Fasel sešel s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, tedy měsíc poté, kdy se měli sejít původně, ovšem kvůli koronavirové nákaze u švýcarského funkcionáře se tato návštěva tedy o měsíc odložila. Záběry z pondělní schůzky vyvolaly rozruch, neboť na něm bylo vidět, jak se první muž světového hokeje až moc přátelsky objímá s běloruským vůdcem. K tomuto momentu se nyní vrátil sám Fasel v rozhovoru pro švýcarskou televizi SRF. "Tohle se úplně nepovedlo, to musím přiznat. Samotnému je mi to trapné," nechal se slyšet.
"Mrzí mě, že to někdo interpretuje tak, že schvaluju, co se v Bělorusku děje. Represe proti různým lidem jsou samozřejmě neakceptovatelné," pokračoval v rozhovoru Fasel. Ten jednal v Bělorusku o budoucnosti letošního hokejového MS, které se má podle původního plánu uskutečnit v Lotyšsku a Bělorusku. Jenomže poté, co byl loni v srpnu zvolen běloruským prezidentem opět Lukašenko, přičemž průběh voleb byl všelijaký, se v Bělorusku začalo protestovat a během těchto protestů Lukašenkův režim tvrdě proti demonstrrantům i novinářům zasáhl.
Fasel se však nijak netají tím, že s Lukašenkem má co se týče sportovního hlediska dobré vztahy a to už dvě desetiletí. "Chtěl jsem toho zkrátka využít, abychom mohli udělat něco pozitivního. Že by naše mistrovství světa mohlo v určitém smyslu představovat jakési usmíření mezi opozicí a vládou v Bělorusku," uvedl šéf IIHF.
Vedle zatýkání demonstrantů, novinářů a opozičníků vyvolala značnou mezinárodní pozornost i ta skutečnost, že Mezinárodní olympijský výbor před měsícem suspendoval nejen Lukašenka, ale i šéfa běloruského hokejového svazu Dmitrije Baskova, který se měl podílet na násilném útoku proti opozičnímu aktivistovi Romanu Bohdarenkovi, jenž nakonec zraněním podlehl. "IIHF má velké obavy o schopnost Minsku zorganizovat turnaj bezpečně z koronavirového hlediska, probíhá vyšetřování prezidenta Běloruské hokejové asociace a v zemi vládne neklid, jenž výrazně ovlivňuje přípravy na turnaj a vzbuzuje oprávněné znepokojení ze strany týmů, fanoušků a vládních představitelů," pokračoval ve středečním rozhovoru Fasel.
Nejen on, ale i celá IIHF se ocitla pod tlakem kvůli porušování lidských práv v Bělorusku. Některé země kvůli tomu na IIHF tlačila a stále tlačí, aby Bělorusku pořadatelství MS odebrala. Třeba spolupořadatel, tedy Lotyšsko, se nechal slyšet, že si neumí představit, že by měl hokejový svátek spolupořádat v současné době právě s Běloruskem.
Nicméně IIHF stále trvá na tom, že jejím hlavním cílem je, aby se letošní světový šampionát, konající se od 21. května do 6. června, konalo v obou původně zamýšlených zemích, tedy v Lotyšsku a Bělorusku. Do konce ledna by ale mělo být o pořadateli letošního MS rozhodnuto definitivně. Fasel uvedl, že už se IIHF přihlásilo Dánsko jako možný náhradní pořadatel letošního MS, vedle toho pak IIHF vede jednání i se Slovenskem.
Související

Čeští hokejisté do 20 let získali třetí medaili v řadě. V duelu o bronz po nájezdech porazili Švédy

Mladíkům finále i tentokrát uniklo. Po prohře s USA si po roce opět zahrají o bronz
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
před 1 hodinou

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
před 1 hodinou

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
před 1 hodinou

Trumpova cla spustila globální otřes. Spotřebitelé se obávají zdražování, ceny vystřelí do dvou týdnů
před 2 hodinami

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet
před 2 hodinami

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové
před 4 hodinami

Jarní počasí dorazí do Česka. O víkendu bude přes 20 stupňů
včera

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena
včera

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo
včera

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico
včera

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily
včera

Co jsou vlčí hybridi vlastně zač? Vyhynutí je navždy, přesto je to de-extinkce, neshodnou se experti
včera

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize
včera

Ukrajinci zadrželi čínské občany bojující za Rusko. Zelenskyj zveřejnil video z výslechu
včera

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech
včera

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza
včera

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty
včera

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup
včera
Budeme bojovat až do konce, vzkazuje Čína. Co to ale znamená? Podle expertů opravdu definitivní konec
Spojené státy se podle vyjádření prezidenta Donalda Trumpa chystají zítra zavést dodatečné clo ve výši 50 % na veškerý čínský dovoz. Pokud k tomuto kroku skutečně dojde, obchodní vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa se mohou zcela rozpadnout. Celková celní zátěž na čínské zboží by tak přesáhla hranici 100 %, v některých případech by dosáhla až 120 %. Odborníci to označují za konec jakékoli smysluplné výměny zboží mezi Pekingem a Washingtonem.
Zdroj: Libor Novák