Jedna moderní, druhá co si už něco pamatuje. V jakých halách se bude hrát hokejové MS?

Letošní 86. mistrovství světa v ledním hokeji se bude od pátku 13. května konat ve finských městech Tampere a Helsinky. A dá se říct, že co se týče hal, rozdílnější si být nemůžou. Zatímco v Tampere, kde své zápasy v rámci skupiny B bude hrát i česká hokejová reprezentace, stojí moderní hala otevřená teprve v loňském roce, týmy skupiny A pak svýá utkání odehraje ve staré Ice Hall. Ta nahradila původně zamýšlenou známější Hartwall Arenu, neboť ta patří ruským oligarchům a kvůli ruské invazi na Ukrajinu se tak organizátoři rozhodli, že se tam letošní MS hrát nebude.

Do moderní Nokia Areny v Tampere, která byla stavěna pro účely právě letošního hokejového světového šampionátu a která byla otevřena ke konci loňského roku, se vejde skoro až 13 500 fanoušků. Výstavba této multifunkční haly, která veřejnosti nabízí i možnost ubytování v hotelu a ve které také mimo jiné nachází kasino, stála něco přes tři miliardy korun a nikterak neškodí panorama města, ve kterém žije 200 000 obyvatel.

Organičnost této stavby je pochopitelná vzhledem k jejím autorovi, kterým je architekt Daniel Libeskind. Ten je podepsán už pd takovými stavbami jakými jsou třeba Židovské muzeum v Berlíně nebo Věž svobody v New Yorku.

Tato hala je pak prošpikována jen samými moderními technologiemi, díky kterým tak rozhodně přitáhne návštěvníky. Zaujme jistě multimediální kostka nad kluzištěm, kterou se nemůže pyšnit žádná hala v Evropě.

Kromě zápasů skupiny B se tu pak budou hrát ještě obě semifinále a duely o medaile.

Hokej v hale, kde vystupoval i Frank Sinatra

Protože legendární helsinskou Hartwall Arenu vlastní ruští oligarchové Roman Rotenberg a Gennadij Timčenko, kteří jsou od ruské invaze na Ukrajinu na sankčním seznamu Evropské unie, pořadatelé se rozhodli skupinu A přesunout do Ice Hall.

Navzdory tomu, že tento stadionek s více než osmitisícovou kapacitou nikomu nic moc neřekne, nabízí aréna s proskleným průčelím historické zajímavosti. Právě tady v minulosti vystupovala řada známých zpěváků a skupin jako například Frank Sinatra, Metallica nebo Deep Purple. České fanoušky pak bude jistě zajímat, že se nachází jen kousek od olympijského stadionu, kde v roce 1952 zazářil Emil Zátopek se svými třemi zlatými olympijskými cennými kovy.

Zatímco ve finštině se tato hala jmenuje Jäähalli, místní jíneřeknou jinak než Petoluola, což znamená "jeskynní bestie"a jedná se odkaz na finský klub, který hraje zde domácí zápasy a jeho partnera v jeho znaku.

Související

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 
Petr Pavel Prohlédněte si galerii

Pavel přijal mistry světa na Hradě. Rusové na MS nebyli právem, zdůraznil

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek před polednem přijal na Pražském hradě hokejové mistry světa. Hlava státu členům národního týmu poděkovala za to, že díky triumfu na šampionátu v Praze a Ostravě alespoň na chvilku spojili národ. Reprezentantům už ve středu pogratuloval také premiér Petr Fiala (ODS). 

Více souvisejících

Hokej MS hokej

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy