Legendární Kroos se po konci kariéry loučí s celým Německem. Ve Španělsku se cítí bezpečně

Poté, co německá fotbalová reprezentace skončila své působení na domácím evropském šampionátu, když ve čtvrtfinále nestačila na Španělsko, skončila i kariéra velezkušeného německého reprezentanta Toniho Kroose. Nastala tak v jeho případě logická otázka, co bude dál. Zatím se ví, že překvapivě nebude bydlet a žít v Německu, ale ve Španělsku. Odůvodnil to strachem z nebezpečí pro svou rodinu a děti.

Německo totiž vnímá jako čím dál nebezpečnější zemi, která podle něj nezvládla migraci. „Bylo to prostě příliš nekontrolované. Nezvládl se pozitivní přístup lidí zvenčí, který já na tisíc procent podporuji. Přicházejí k nám a jsou šťastní, ale myslím, že další kroky se podcenily,“ nechal se k tolik diskutované problematice nejen v Německu, ale v celé Evropě posledních let.

V rozhovoru pro podcast německé televize ZDF „Lanz & Precht“ dále porovnával bezpečnost Německa a Španělska pro své děti. „Můžu porovnávat se situací ve Španělsku, kde jsme poslední roky žili. Až bude dceři třeba 13, 14 nebo 15 a sám sebe se zeptám, jestli bych ji nechal po jedenácté hodině večer radši chodit venku samotnou ve Španělsku, nebo nějakém velkém městě v Německu, vyjde mi z toho lépe Španělsko,“ nebral si servítky Kroos, otec desetiletého syna Leona, sedmileté dcery Amelie a pětiletého syna Fina. „Neříkám, že tam (ve Španělsku) se dceři nic nestane, ale budu mít větší pocit bezpečí,“ pokračoval.

Přes všechnu kritiku však nadále svou rodnou zemi považuje za skvělou. „Ale není to stejné jako před deseti lety, když jsme odcházeli,“ dodává ale. Zároveň Německo pochválil za organizaci jak letošního fotbalového Eura, tak i světového šampionátu v roce 2006. Němci podle něj při obou svátcích ukázali, jak jsou přátelským národem vůči návštěvníkům z ciziny. „To je opravdu skvělé,“ řekl.

Samozřejmě, že ne všichni Němci jsou ale přátelští. „Ale tak je to u všech. A když mezi těmito skupinami nedokážete rozlišovat, dostanete se do těžké situace. Pak ovšem tato problematika může Němce dále rozdělovat,“ uvedl dále a chce předcházet tomu, aby se německá společnost nadále rozdělovala. „Základní myšlenka, že se přistěhují lidé, které v naší zemi potřebujeme, je dobrá. Problémy jsou ale všude. Když někdo kritizuje, všichni rychle řeknou, že jde o rasismus. Tato země ale není rasistická,“ zakončil Kroos, jenž během své kariéry získal v dresech Bayernu Mnichov a Realu Madrid třeba pět triumfů v Lize mistrů a celkem čtyři ligové tituly. V dresu německé reprezentace pak získal titul mistra světa v roce 2014. Celkem za svou kariéru zvedl nad hlavu hned 34 velkých trofejí.

Související

Více souvisejících

Toni Kroos (fotbalista) Španělsko Německo Fotbal

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy