ME v atletice: Sprinter Stromšík i koulař Staněk postoupili do finále jen těsně. Dál jde i dálkař Juška

Berlín - V pondělí začalo v německém hlavním městě Berlíně 24. mistrovství Evropy v atletice a na programu byl konkrétně ryze kvalifikační den, ve kterém se představilo i několik českých reprezentantů. Z nich se nakonec z postupu z kvalifikace ve svých disciplínách mohou radovat dálkař Radek Juška, sprinter Zdeněk Stromšík, čtvrtkař-překážkář Michal Brož a koulař Tomáš Staněk. Zatímco o Stromšíkovi a Brožovi se jedná o postup z rozběhů do semifinále, Juška a Staněk postoupili do finále dálky respektive koule. A zvláště Tomáš Staněk, jeden z velkých nadějí na zisk medaile, se na svůj postup mezi elitu pořádně nadřel, neboť nakonec po kvalifikaci figuroval na 11. místě, předposledním možném postupovém, poté, co dostal svou kouloi k 19,77 metrům.

Protože Němci dávají koulařské disciplíně zvláštní váhu, a to především proto, že právě v kouli věří hlavně svému Davidu Storlovi, rozhodli se organizátoři letošního evropského šampionátu přesunout kruh pro koulaře do centra německé metropole a zřejmě jako by tato skutečnost zanechala na Tomáši Staňkovi následky. Jakoby se nemohl s netradičním prostředím od začátku sžít a možná i proto jeho první pokus zamířil mimo potřebnou výseč. K tomu, aby se závodníci nakonec podívali do finále, potřeboval každý z nich překonat metu 20,40 metru a pro českého reprezentanta tohle zrovna nikterak většinou není nepřekonatelná hranice.

V druhém pokusu ale zaznamenal hod daleký 19,77 metru, který ho sice do finále dostával, ovšem jistotu to Staňkovi nijak nedávalo. Nebyl tak daleko od toho, aby tak navázal na překvapivě brzký konec z olympiády v Riu de Janeiro v roce 2016 či z MS 2015 v Pekingu nebo z ME v Curychu, jež se konalo před čtyřmi lety. Naštěstí pro Staňka však neměli potřebnou fazónu ani většina jeho soupeřů a proto se tak nakonec mohl český atlet radovat z postupu do finále, i když po kvalifikaci skončil až na 11. místě.

Daleko snazší to měl s postupem domácí koulař David Storl, který hned svým prvním pokusem překonal onu metu 20,40 metru. Stejně tak si v kruhu počínali i jeho soupeři Michal Haratyk z Polska a Stipe Žunič z Chorvatska, který mimochodem na loňském světovém šampionátu v Londýně získal nečekaně bronz, díky čemuž tak tehdy zůstal český koulař bez cenného kovu.

Juška postoupil do finále dálky až díky svému druhému pokusu, ze sprinterů postoupil z rozběhů Stromšík

I u dálkaře Radka Jušky se čekalo, že s postupem do finále ve své disciplíně nebude mít sebevětší problém a že se se svým sektorem pro kvalifkační den rozloučí hned po svém prvním skoku. Závodníci zde potřebovali skočit více než osm metrů, aby měli jistotu účasti ve finále, Juškovi se přeci jenom podařilo postoupit i přesto, že zaznamenal ve svém druhém pokusu skok daleký 787 metrů, jež ho zařadil na sedmé postupové místo. Přes osmimetrovou hranici se v kvalifikaci dostali pouze Řek Miltiádis Tentóglu a domácí Fabian Heinle.

Ze sprinterského tria Veleba, Záleský, Stromšík postoupil z rozběhů do semifinále pouze posledně jmenovaný, jenž ve svém rozběhu sice skončil až na čtvrté pozici, jeho výsledný čas 10,39 sekundy však nakonec k postupu stačil. "Cíl jsem splnil, postoupil jsem do semifinále, ale chtěl jsem běžet o hodně rychleji," řekl po závodě a zároveň si postěžoval na dlouhou dobu, kterou musel strávit před tím, než se vůbec na stadion dostal. "Můj projev se mi nelíbil. Na rozcvičováku to jelo, ale v závodě to zmizlo. Doufám, že se to objeví zpátky."

Dodejme, že Záleský, pro něhož to byla premiérová účast na ME, zaznamenal čas 10,55 sekundy, Veleba pak ve svém rozběhu do cíle dorazil o tři setiny rychleji. V obou případech ale závodníci zůstali daleko za svým maximem. Nejrychlejší za sprinterů vůbec byl Nizozemec Churandy Martina (10,24), obhájce zlata z posledního ME v Amsterdamu.

I z rozběhů v rámci čtvrtky překážek z trojice českých závodníků postoupil jediný a to Michal Brož (50,74). Tomu se již počtvrté ve své kariéře podařilo postoupit do semifinále této dsciplíny na ME. Nyní byl součástí nejrychlejšího rozběhu.

Kdo se také zúčastnil kvalifikačního dne, ale dál se mu postoupit nepodařilo, tak to byla sprinterka Klára Seidlová. Ta skončila šestá s časem 11,63, což jí na postup dál nestačilo a nedokázala tak navázat na své letošní o několik skund rychlejší časy.

Mistrovství Evropy v atletice v Berlíně (6.8-2018):

Rozběhy a kvalifikace:

MUŽI:

100 m:

1. Martina (Niz.) 10,24,

...

14. Stromšík 10,39 - postoupil do semifinále,25. Veleba 10,52,31. Záleský (všichni ČR) 10,55 - nepostoupili.

400 m př.:

1. Coroler (Fr.) 50,10,

...

11. Brož 50,74 - postoupil do semifinále,16. Müller 51,00,21. Tuček (všichni ČR) 51,63 - nepostoupili.

Dálka

1. Tentóglu (Řec.) 815,

...

7. Juška (ČR) 787 - postoupil do finále.

Koule:

1. Storl (Něm.) 20,6311. Staněk (ČR) 19,77 - postoupil do finále

Kladivo:

1. Fajdek (Pol.) 77,86.

ŽENY:

100 m:

1. Kwayieová (Něm.) 11,30,

...

15. K. Seidlová (ČR) 11,63 - nepostoupila

Související

Atletika

Další medaile z oštěpu. Po bronzové Špotákové získal stříbro Jakub Vadlejch

O posledním soutěžním dni na letošním mistrovství Evropy v atletice v Mnichově se česká atletika dočkala své třetí medaile. O tu se tentokrát postaral oštěpař Jakub Vadlejch, jenž tak navázal na svou reprezentační kolegyni ze stejné disciplíny Barboru Špotákovou, která v sobot získala bronz, a zísal tak nyní stříbro. A to díky svému hodu dalekému 87,28 metru, který byl nakonec o 38 centimetrů kratší než nejdelší pokus Němce Juliana Webera.
Oštěpařka Barbora Špotáková

Další český bronz na atletickém ME. Špotáková si ho zajistila až posledním hodem

Po koulaři Tomáši Staňkovi se může česká atletika radovat z další bonzové medaile, kterou získala na letošním mistrovství Evropy v Mnichově. O tu se totiž postarala největší legenda letošní atletické výpravy na této akci oštěpařka Barbora Špotáková. Ta ve svých 41 letech, tedy v době, kdy už začíná uvažovat o konci kariéry, vybojovala tento cenný kov svým posledním hodem dalekým 60,68 metru. Radost měla obrovskou i přesto, že sahala po stříbru. To nakonec získala osmnáctiletá Srbka Adriana Vilagošová.

Více souvisejících

ME v atletice Atletika

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

Gazprom skončil ve ztrátě 160 miliard korun. Poprvé od roku 1999

Ruský plynárenský gigant Gazprom skončil za loňský rok ve ztrátě ve výši 629 miliard rublů (tj. cca 160,1 miliardy korun). Přitom ještě v roce 2022 vykázal čistý zisk 1,2 bilionu rublů (cca 305,4 miliardy korun). Uvedl to server Kommersant.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy