Halové ME v atletice: Fantazie! Koulař Staněk se postaral o zlatou medaili pro Česko

V pátek pokračoval svým druhým dnem letošní halový evrropský šampionát v atletice. A ten byl z českého pohledu více než povedený a to především díky koulaři Tomáši Staňkovi. Právě on svým fantastickým výkonem, kterým vyslal svou kouli až k 21.62 metrům, přidal do své sbírky medailí z halových ME (stříbro z roku 2017 a dva bronzy z let 2018 a 2019) i tím nejcennějším kovem.

Až ve svých 29 letech se konečně dočkal svého prvního velkého triumfu na jedné z vrcholných halových akcí. Navíc se tak stalo po výkonu, který ještě nikdy před tím právě na žádné takové halové akci nepředvedl. Pro českou atletiku je to navíc první zlato získané od roku 2017, kdy na čtvrtce na prvním místě doběhl Pavel Maslák. A Tomáš Staněk je pak mimochodem teprve třetím koulařem, jemuž se triumf z halového ME povedl. V roce 1973 si takovýto zážitek zažili Jaroslav Brabec a Remigius Machura, přičemž ten dokonce dvakrát v letech 1985 a 1988.

Čtvrtkař Maslák nepotvrdí roli papírového favorita, skončil už v semifinále. Koulařka Červenková skončila osmá

Do polské Toruně, kde se letošní halový šampionát v těchto dnech koná, se v rámci české výpravy vydal i čtvrtkař Pavel Maslák, který jistě prahnul po svém již čtvrtém zlatu z halového ME. I zahraničními odborníky byl pasován na favorita v této disciplíně. Jenže osud tomu chtěl nakonec jinak.

V semifinálovém běhu totiž nakonec český reprezentant skončil až n čtvrtém místě s časem 46,70 a zaostal tak o více než půlvteřiny za svým dosavadním nejlepším výkonem v této sezóně. Do finále postupovali ze semifinálových běhu první dva běžci. Maslák na druhé postupové místo však ztratil 44 setin. Poprvé od roku 2013 tak tedy nebude mít Maslák z haly žádné evropské, ani světové zlato. Připomeňme, že předloni v Glasgow na halovém ME chyběl kvůli nemoci.

Havířovský rodák, jenž fuiguruje v letošních evropských tabulkách na druhém místě, sice jako první během seemifinálového běhu seběhl k mantinelu, postupem času ho ale soupeři nakonec předběhli. Jako první pak pomyslnou cílovou pásku protnul Nizozemec Tony van Diepen v čase 46,06, tedy o dvacet setin dříve než za ním druhý Španěl Óscar Husillos. Na třetím místě pak ještě doběhl Ital Vladimir Aceti.

V pozávodním rozhovoru pro Českoou televizi zklamaný Maslák jen těžko hledal důvody, proč pro něj semifinále skončilo tak, jak skončilo. "Prostě jsem to nezvládl. Na finále jsem měl, před šampionátem jsem byl rychlý. Nějak mi to nesedlo," řekl.

Do finále čtvrtky se pak nepodařilo probojovat ani jeho kolegovi Patriku Šormovi, jenž ve svém semifinále, kteé bylo z jeho strany navíc ještě pomalejší než dopolední rozběh, skončil až šestý s časem 47,69. "Nebylo to dostatečně rychlý a nevyšlo to," uvedl pro změnu zase on, také očividně nespokojený v rozhovoru.

Oba čtvrtkaři se tak na  halovém ME v Toruni představí zase až v neděli, kdy bude na programu štafeta a tam by mohla česká čtveřice sahat po medaili.

Zatímco koulař Tomáš Staněk tedy pro Českou republiku vybojoval zlato, jeho kolegyni-koulařce se naopak nepodařilo navázat na své slušné výkony ze čtvrteční kvalifikace, kde mimochodem předvedla svůj osobní rekord hodem k 18,16 metrům, a tentokráte výkonem 17,75 metru nakonec skončila na osmé pozici. Přestože se česká reprezentantka v prvních třech sériích neustále zlepšovala, vrh přes osmnáctimetrovou hranici tentokrát nepředvedla. I tak se ale umístíla na stejné pozici, jako v kvalifikaci. "Jsem ráda, že jsem do finále postoupila, pro mě to byl hlavní cíl. Chtěla jsem hodit osmnáct, ale nevyšlo to. Nebudu se z toho hroutit. Nebylo to ono, necítila jsem se nabitě jako včera," uvedla po svých výkonech devětadvvacetiletá česká atletka.

Nejlepší výkony ve finále ženské koule se však v polské Toruni pohybovali až za hranicí 19 metrů. Ten vůbec nejlepší (19,34) pak předvedla Portugalka pocházející z Kamerunu Auriol Dongmová, která tak ke svým dvěma africkým titulům přidala i jeden z halového ME.Druhá skončila s o pět metrů kratším vrhem, ale s novým švédským rekordem Fanny Roosová, bronz pak putoval do Německa zásluhou Christiny Schwanitzové.

Ani jeden ze tří českých půlkařů ze svých rozběhů nepostoupil

V rámci programu druhého dne halového ME pak byly i rozběhy půlkařů, přičemž z nich první tři postupovali přímo do semifinále. Představili se v nich hned tři Češi, ale ani jeden se nakonec z postupu neradoval. Nejblíže však k němu měl Filip Šnejdr.

Ten byl sice dlouhou dobu ve sém rozběhu vidět vepředu, jenže v závěru se před českého atleta dostali tři soupeři a Šnejdr se tak musel spokojit se čtvrtým místem. Poté, co doběhl do cíle v čase 1:48,87, ho dělilo od postupu devět setin. Jak Lukáš Hodboď (1:51,59), tak i Tomáš Vystrk (1:52,48) pak ve svých rozbězích skončili na šesté pozici.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Toruni (Polsko) - (5.3.2021):

3000 m ženy:

1. Markovcová (Brit.) 8:46,432. Finotová (Fr.) 8:46,543. Ockendenová (Brit.) 8:46,60

Koule ženy:

1. Dogmová (Portug.) 19,342. Roosová (Švéd.) 19,293. Schwanitzová (Něm.) 19,04

...

8. Červenková 17,75

Pětiboj ženy:

1. Thiamová 4904 (60 m př.: 8,31 - výška: 189 - koule: 15,16 dálka: 660 - 800 m: 2:18,80)2. Vidtsová (obě Belg.) 4791 (8,27 - 183 - 13,83 - 647 - 2:12,59)3. Krizsánová (Maď.) 4644 (8,27 - 177 - 14,48 - 610 - 2:12,49)

1500 m muži:

1. J. Ingebrigtsen (Nor.) 3:37,562. Lewandowski (Pol.) 3:38,063. Gómez (Šp.) 3:38,47

...

9. Sasínek 3:40,6411. Friš 3:42,97

Dálka muži:

1. Tentóglu (Řec.) 8352. Montler (Švéd.) 8313. Pulli (Fin.) 824.

Koule muži:

1. Staněk 21,622. Haratyk (Pol.) 21,473. Mihaljevič (Chorv.) 21,31

Kvalifikace a rozběhy s českou účastí:

400 m muži - semifinále:

1. Van Diepen 46,06

...

6. Maslák 46,7016. Šorm 47,69 - nepostoupili do finále

800 m muži - rozběhy:

1. Kramer (Švéd.) 1:47,55

...

8. Šnejdr 1:48,8734. Hodboď 1:51,5938. Vystrk 1:52,48 - nepostoupili do semifinále

Související

Atletika

Další medaile z oštěpu. Po bronzové Špotákové získal stříbro Jakub Vadlejch

O posledním soutěžním dni na letošním mistrovství Evropy v atletice v Mnichově se česká atletika dočkala své třetí medaile. O tu se tentokrát postaral oštěpař Jakub Vadlejch, jenž tak navázal na svou reprezentační kolegyni ze stejné disciplíny Barboru Špotákovou, která v sobot získala bronz, a zísal tak nyní stříbro. A to díky svému hodu dalekému 87,28 metru, který byl nakonec o 38 centimetrů kratší než nejdelší pokus Němce Juliana Webera.
Oštěpařka Barbora Špotáková

Další český bronz na atletickém ME. Špotáková si ho zajistila až posledním hodem

Po koulaři Tomáši Staňkovi se může česká atletika radovat z další bonzové medaile, kterou získala na letošním mistrovství Evropy v Mnichově. O tu se totiž postarala největší legenda letošní atletické výpravy na této akci oštěpařka Barbora Špotáková. Ta ve svých 41 letech, tedy v době, kdy už začíná uvažovat o konci kariéry, vybojovala tento cenný kov svým posledním hodem dalekým 60,68 metru. Radost měla obrovskou i přesto, že sahala po stříbru. To nakonec získala osmnáctiletá Srbka Adriana Vilagošová.

Více souvisejících

ME v atletice Atletika

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 35 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 57 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy