Halové ME v atletice: Fantazie! Koulař Staněk se postaral o zlatou medaili pro Česko

V pátek pokračoval svým druhým dnem letošní halový evrropský šampionát v atletice. A ten byl z českého pohledu více než povedený a to především díky koulaři Tomáši Staňkovi. Právě on svým fantastickým výkonem, kterým vyslal svou kouli až k 21.62 metrům, přidal do své sbírky medailí z halových ME (stříbro z roku 2017 a dva bronzy z let 2018 a 2019) i tím nejcennějším kovem.

Až ve svých 29 letech se konečně dočkal svého prvního velkého triumfu na jedné z vrcholných halových akcí. Navíc se tak stalo po výkonu, který ještě nikdy před tím právě na žádné takové halové akci nepředvedl. Pro českou atletiku je to navíc první zlato získané od roku 2017, kdy na čtvrtce na prvním místě doběhl Pavel Maslák. A Tomáš Staněk je pak mimochodem teprve třetím koulařem, jemuž se triumf z halového ME povedl. V roce 1973 si takovýto zážitek zažili Jaroslav Brabec a Remigius Machura, přičemž ten dokonce dvakrát v letech 1985 a 1988.

Čtvrtkař Maslák nepotvrdí roli papírového favorita, skončil už v semifinále. Koulařka Červenková skončila osmá

Do polské Toruně, kde se letošní halový šampionát v těchto dnech koná, se v rámci české výpravy vydal i čtvrtkař Pavel Maslák, který jistě prahnul po svém již čtvrtém zlatu z halového ME. I zahraničními odborníky byl pasován na favorita v této disciplíně. Jenže osud tomu chtěl nakonec jinak.

V semifinálovém běhu totiž nakonec český reprezentant skončil až n čtvrtém místě s časem 46,70 a zaostal tak o více než půlvteřiny za svým dosavadním nejlepším výkonem v této sezóně. Do finále postupovali ze semifinálových běhu první dva běžci. Maslák na druhé postupové místo však ztratil 44 setin. Poprvé od roku 2013 tak tedy nebude mít Maslák z haly žádné evropské, ani světové zlato. Připomeňme, že předloni v Glasgow na halovém ME chyběl kvůli nemoci.

Havířovský rodák, jenž fuiguruje v letošních evropských tabulkách na druhém místě, sice jako první během seemifinálového běhu seběhl k mantinelu, postupem času ho ale soupeři nakonec předběhli. Jako první pak pomyslnou cílovou pásku protnul Nizozemec Tony van Diepen v čase 46,06, tedy o dvacet setin dříve než za ním druhý Španěl Óscar Husillos. Na třetím místě pak ještě doběhl Ital Vladimir Aceti.

V pozávodním rozhovoru pro Českoou televizi zklamaný Maslák jen těžko hledal důvody, proč pro něj semifinále skončilo tak, jak skončilo. "Prostě jsem to nezvládl. Na finále jsem měl, před šampionátem jsem byl rychlý. Nějak mi to nesedlo," řekl.

Do finále čtvrtky se pak nepodařilo probojovat ani jeho kolegovi Patriku Šormovi, jenž ve svém semifinále, kteé bylo z jeho strany navíc ještě pomalejší než dopolední rozběh, skončil až šestý s časem 47,69. "Nebylo to dostatečně rychlý a nevyšlo to," uvedl pro změnu zase on, také očividně nespokojený v rozhovoru.

Oba čtvrtkaři se tak na  halovém ME v Toruni představí zase až v neděli, kdy bude na programu štafeta a tam by mohla česká čtveřice sahat po medaili.

Zatímco koulař Tomáš Staněk tedy pro Českou republiku vybojoval zlato, jeho kolegyni-koulařce se naopak nepodařilo navázat na své slušné výkony ze čtvrteční kvalifikace, kde mimochodem předvedla svůj osobní rekord hodem k 18,16 metrům, a tentokráte výkonem 17,75 metru nakonec skončila na osmé pozici. Přestože se česká reprezentantka v prvních třech sériích neustále zlepšovala, vrh přes osmnáctimetrovou hranici tentokrát nepředvedla. I tak se ale umístíla na stejné pozici, jako v kvalifikaci. "Jsem ráda, že jsem do finále postoupila, pro mě to byl hlavní cíl. Chtěla jsem hodit osmnáct, ale nevyšlo to. Nebudu se z toho hroutit. Nebylo to ono, necítila jsem se nabitě jako včera," uvedla po svých výkonech devětadvvacetiletá česká atletka.

Nejlepší výkony ve finále ženské koule se však v polské Toruni pohybovali až za hranicí 19 metrů. Ten vůbec nejlepší (19,34) pak předvedla Portugalka pocházející z Kamerunu Auriol Dongmová, která tak ke svým dvěma africkým titulům přidala i jeden z halového ME.Druhá skončila s o pět metrů kratším vrhem, ale s novým švédským rekordem Fanny Roosová, bronz pak putoval do Německa zásluhou Christiny Schwanitzové.

Ani jeden ze tří českých půlkařů ze svých rozběhů nepostoupil

V rámci programu druhého dne halového ME pak byly i rozběhy půlkařů, přičemž z nich první tři postupovali přímo do semifinále. Představili se v nich hned tři Češi, ale ani jeden se nakonec z postupu neradoval. Nejblíže však k němu měl Filip Šnejdr.

Ten byl sice dlouhou dobu ve sém rozběhu vidět vepředu, jenže v závěru se před českého atleta dostali tři soupeři a Šnejdr se tak musel spokojit se čtvrtým místem. Poté, co doběhl do cíle v čase 1:48,87, ho dělilo od postupu devět setin. Jak Lukáš Hodboď (1:51,59), tak i Tomáš Vystrk (1:52,48) pak ve svých rozbězích skončili na šesté pozici.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Toruni (Polsko) - (5.3.2021):

3000 m ženy:

1. Markovcová (Brit.) 8:46,432. Finotová (Fr.) 8:46,543. Ockendenová (Brit.) 8:46,60

Koule ženy:

1. Dogmová (Portug.) 19,342. Roosová (Švéd.) 19,293. Schwanitzová (Něm.) 19,04

...

8. Červenková 17,75

Pětiboj ženy:

1. Thiamová 4904 (60 m př.: 8,31 - výška: 189 - koule: 15,16 dálka: 660 - 800 m: 2:18,80)2. Vidtsová (obě Belg.) 4791 (8,27 - 183 - 13,83 - 647 - 2:12,59)3. Krizsánová (Maď.) 4644 (8,27 - 177 - 14,48 - 610 - 2:12,49)

1500 m muži:

1. J. Ingebrigtsen (Nor.) 3:37,562. Lewandowski (Pol.) 3:38,063. Gómez (Šp.) 3:38,47

...

9. Sasínek 3:40,6411. Friš 3:42,97

Dálka muži:

1. Tentóglu (Řec.) 8352. Montler (Švéd.) 8313. Pulli (Fin.) 824.

Koule muži:

1. Staněk 21,622. Haratyk (Pol.) 21,473. Mihaljevič (Chorv.) 21,31

Kvalifikace a rozběhy s českou účastí:

400 m muži - semifinále:

1. Van Diepen 46,06

...

6. Maslák 46,7016. Šorm 47,69 - nepostoupili do finále

800 m muži - rozběhy:

1. Kramer (Švéd.) 1:47,55

...

8. Šnejdr 1:48,8734. Hodboď 1:51,5938. Vystrk 1:52,48 - nepostoupili do semifinále

Související

Atletika

Další medaile z oštěpu. Po bronzové Špotákové získal stříbro Jakub Vadlejch

O posledním soutěžním dni na letošním mistrovství Evropy v atletice v Mnichově se česká atletika dočkala své třetí medaile. O tu se tentokrát postaral oštěpař Jakub Vadlejch, jenž tak navázal na svou reprezentační kolegyni ze stejné disciplíny Barboru Špotákovou, která v sobot získala bronz, a zísal tak nyní stříbro. A to díky svému hodu dalekému 87,28 metru, který byl nakonec o 38 centimetrů kratší než nejdelší pokus Němce Juliana Webera.
Oštěpařka Barbora Špotáková

Další český bronz na atletickém ME. Špotáková si ho zajistila až posledním hodem

Po koulaři Tomáši Staňkovi se může česká atletika radovat z další bonzové medaile, kterou získala na letošním mistrovství Evropy v Mnichově. O tu se totiž postarala největší legenda letošní atletické výpravy na této akci oštěpařka Barbora Špotáková. Ta ve svých 41 letech, tedy v době, kdy už začíná uvažovat o konci kariéry, vybojovala tento cenný kov svým posledním hodem dalekým 60,68 metru. Radost měla obrovskou i přesto, že sahala po stříbru. To nakonec získala osmnáctiletá Srbka Adriana Vilagošová.

Více souvisejících

ME v atletice Atletika

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy