S nečekanou zprávou pro celý nejen tenisový svět přišla ve středu teprve pětadvacetiletá aktuální ženská světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová. Pouhé dva měsíce po triumfu na domácím grandslamu, tedy na Australian Open, kde se postarala o první australský triumf po 44 letech, se rozhodla ukončit svou kariéru. Svůj nečekaný krok zdůvodnila tím, že na poračování v kariéře už nemá ani psychicky, ani fyzicky.
"Vím, kolik práce je potřeba k tomu, abych podala nejlepší výkon. A já už to prostě v sobě nemám. Už na to nemám psychicky ani fyzicky," nechala se konkrétně slyšet ve videu, které zveřejnila na svém instagramovém účtu.
Mimochodem, patnáctinásobná vítězka turnajů WTA, přičemž je držitelkou grandslamových titulů z Wimbledonu 2021 a French Open 2019, už v minulosti jednou svůj konec kariéry oznámila. Stalo se tak v roce 2014, když se zjistilo, že po přechodu mezi profesionály trpí depresemi. Právě tento svůj tehdejší krok zmínilia i ve svém nečekaném středečním prohlášení. "Už jsem to jednou udělala, ale tohle je něco jiného," řekla Bartyová.
Nebylo tajemstvím, že Bartyové život mezi tenisovými profesionály nijak zvlášť nechutnal. Neustálé cestování z turnaje na turnaj zkrátka neměla v lásce a i to byl jeden z důvodů pro to, aby si v roce 2020 na rok odpočinula od tenisu. Tuhle pauzu vyplnila trávením volného času s rodinou. "Měla jsem spoustu snů a cílů, ale určitě mezi ně nepatřilo cestování po světě a dlouhé odloučení od rodiny a domova, kde jsem vždycky chtěla být," pokračovala ve svém středečním prohlášením Bartyová a dodala: "Tenis budu pořád milovat, byla to obrovská část mého života, ale myslím, že přišel čas užít si to, co má ráda Ash Bartyová jako člověk a ne Ash Bartyová jako sportovec."
Australská tenistka je druhou hráčkou, která se rozhodla ukončit kariéru v době, kdy vedla světový žebříček. V roce 2008 se stajně na takovém vrcholu rozloučila s kariérou Justine Heninová z Belgie, tehdy taktéž jako pětadvacetiletá. Ta se ale po dvou letech zase na okruh WTA vrátila a definitivně odejít se rozhodla v roce 2011. Pro zajímavost, Haninové se po tomto návratu na kurty podařilo získat nejen dva tituly, ale zahrát si i ve finále Australian Open.
N Australanku zavzpomínaly české i světové hvězdy
Ashleigh Bartyová se ve své kariéře mnohokrát pochopitelně utkala i s českými hráčkami. A ty v reakci na nečekaný konec Australanky nenechaly na sebe dlouho čekat. „Ash, nemám slov... Ale i tím, jak jsi konec krásně oznámila, jsi ukázala, jaká jsi extratřída. Tenis bez tebe už nebude nikdy stejný. Vážím si tě jako hráčky i jako člověka. Přeji ti jen to nejlepší," uvedla na svém Twitteru například bývalá světová hráčka číslo 2 Petra Kvitová. Ta se sAustralankou utkala na okruhu WTA celkem desetkrát, přičemž hned v šesti případech se jednalo o třísetové duely. Pětkrát se z těchto vzájemných duelů radovala Kvitová, pětkrát zase Bartyová.
S Bartyovou se na sociální síti rozloučila i čerstvě třicetiletá Karolína Plíšková. Ta s Barytovou loni prohrála ve finále Wimbledonu. „Bylo mi ctí s tebou sdílet kurt. Přeji ti jen to nejlepší v další životní kapitole. Budeš mi chybět," uvedla.
A zavzpomínala i již bývalá česká tenistka Barbora Strýcová. „Vždy jsi byla výjimečná. Všechno nejlepší ve všem, pro co se v životě rozhodneš," uvedla.
Pozadu v reakcích nezůstaly ani zahraniční hvězdné tenistky. Ozvala se například třicetiletá Rumunka Simona Halepová. „Budeš mi na okruhu moc chybět kamarádko. Byla jsi jiná, speciální, sdílely jsme spolu úžasné momenty. Buď šťastná a užívej si život na maximum," napsala na Twitter.
Protože Bayrtová je zkrátka sportovním symbolem Austrálie, není divu, že se k jejímu konci vyjádřil dokonce i australský premiér Scott Morrison. "Ash, děkuji ti především za inspiraci pro celou jednu generaci mladých lidí. Nikdo z nás nezapomene tvůj triumf ve Wimbledonu a už vůbec nezapomeneme na tvůj velký návrat na letošním Australian Open, kde jsi opět ukázala, co v tobě je," uvedl.
Související
Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera
Neúspěšný Davis Cup podrazil židli Navrátilovi. Po 18 letech ho nahrazuje v roli kapitána Berdych
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
před 49 minutami
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 1 hodinou
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 2 hodinami
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 2 hodinami
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 3 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 3 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 4 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 5 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 6 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 7 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 10 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 11 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 12 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.
Zdroj: Libor Novák