Tichý odchod jedné z největších tenisových hvězd. Šarapovová skončila kariéru sloupkem

Tenisový svět přichází o jednu z největších hvězd poslední doby, Rusku Marii Šarapovovou. Ta se ve středu rozhodla ukončit svou hráčskou kariéru, přičemž tak učinila pouze prohlášením ve sloupku pro americké časopisy Vogue a Vanity Fair. Pětinásobná grandslamová šampionka a zároveň také bývalá světová jednička v něm uvedla následující: "Tenise - dávám ti sbohem".

Nyní dvaatřicetiletá Ruska poprvé ohromila svět už jako sedmnáctiletá. V roce 2004 totiž dokázala vyhrát nejslavnější grandslam světa londýnský Wimbledon. O dva roky později si pak další grandslamové vítězství připsala na US Open a o další dva roky poznala jak chutná zisk trofeje na Australian Open. V letech 2012 a 2014 pak zase ovládla French Open.

A právě tato pařížská vítězství byly těmi posledními velkými, které si ruská kráska připsala. Následně si totiž musela odpykat patnáctiměsíční trest za nález meldonia, k němuž mělo dojít na Australian Open před čtyřmi lety.

Když se pak vrátila na kurty, už se nedokázala dostat do takové formy jako před tím a to i proto, že měla problémy s ramenem, kvůli kterému byla hned na několika operacích a musela tak absolvovat i několik rehabilitací. Že jí zdravotní potíže limitují, bylo znát i letos v lednu na Australian Open, kam se dostala díky divoké kartě a kde nakonec skončila už v 1. kole. Právě tento zápas s Chorvatkou Dannou Vekičovou byl nakonec jejím posledním mezi profesionálkami.

Za dobu své kariéry si pochopitelně zvykla na nabitý tenisový kalendář a celoroční cestování mezi jednotlivými turnajovými destinacemi ji tak rozhodně bude chybět. "Obětovala jsem život tenisu a tenis mi dal život. Bude mi chybět každý den. Bude mi chybět trénink a moje každodenní rutina. Bude mi chybět můj tým, moji trenéři. Budou mi chybět chvíle, kdy sedím s otcem na lavičce u tréninkového kurtu. Podávání rukou - po výhře, nebo po porážce - a sportovci, kteří ze mě dostali to nejlepší, ať už to věděli, nebo ne," napsala mimo jiné ve svém sloupku Šarapovová.

Té jen díky premiím přiteklo na její účet za dobu své kariéry cca. 39 milionů dolarů (v přepoočtu přes 900 milionů korun). Další miliony získala díky sponzorům. Nyní si musí zvyknout na život bez tenisu. "Když se ohlédnu zpět, tak tenis byla moje hora. Moje cesta byla plná údolí a oklik, ale výhledy z vrcholu byly neuvěřitelné. Po 28 letech a pěti grandslamových titulech jsem ale připravená vystoupat na jinou horu, soutěžit v jiném terénu," zakončila ruská hvězda.

Související

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.
Tomáš Berdych

Neúspěšný Davis Cup podrazil židli Navrátilovi. Po 18 letech ho nahrazuje v roli kapitána Berdych

Přestože samotný Jaroslav Navrátil po základní skupině B Davisova poháru, v němž čeští tenisté, kteří byli zdecimováni zdravotními problémy a nestačili ani jednoho ze tří soupeřů, tedy Španěly, Australany a Francouze, přičemž pouze s Francií se dokázal vyhrát jediný zápas, se nechal slyšet, že by rád nadále ve své funkci nehrajícího kapitána zůstal i nadále, nyní už je ale všechno jinak. Po vzájemné dohodě s Českým tenisovým svazem (ČTS) nakonec Navrátil ve své funkci skončil a nahrazuje ho jeho bývalý daviscupový svěřenec Tomáš Berdych. 

Více souvisejících

tenis Maria Šarapovová (tenistka)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy