Oslo - Ve čtvrtek začalo letošní mistrovství světa v biatlonu, konkrétně začalo disciplínou smíšených štafet, při čemž ženy jely dvakrát trať dlouhou 6 kilometrů a muži pro změnu dvakrát 7,5 kilometru. Český tým vyjel do tohoto úvodního závodu světového šampionátu v následujícím složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Michal Krčmář. Posledně jmenovaný byl nominován do této čtveřice poté, co se u Ondřeje Moravce, jenž by tedy normálně závodil, projevila nemoc, kvůli které tak měl dlouhé manko v přípravě. Naši reprezentanti nakonec skončili na šesté příčce a to především kvůli ne příliš povedené střelbě Veroniky Vítkové, která musela hned pětkrát dobíjet. Vítězi se stali Francouzi, stříbro brali Němci a třetí skončila domácí norská smíšená štafeta.
Jedině Vítková hned v rámci prvního úseku musela při svých střeleckých pokusech dobíjet, její ostatní kolegové v týmu všechny terče trefili hned napoprvé. Kvůli tomu tak Češi na první místo ztrácelo více, než 54 vteřin, při čemž ze střelnice odjela jako třiadvacátá. Jen připomeňme, že ani jednou po svých střelbách na trestná kola nemusela a že při střelbě vestoje dobíjela dvakrát, vleže pak třikrát.
Jako druhá vyjela na trať její kolegyně Gabriela Soukalová, která teedy měla před sebou nelehký úkol a to stáhnout obrovské manko na vedoucí závodnice, které v tu chvíli bylo přes minutu a osm vteřin. Aktuální lídryně Světového poháru však díky své skvělé stíhací jízdě toto obrovské manko snížila a na pouhých 36 vteřin. K tomu navíc přidala skvělou střelbu, kdy jak vestoje, tak i vleže nemusela vůbec dobíjet. „S tím jsem hodně spokojená. Snažila jsem se dělat všechno tak jako v tréninku a o ničem nepřemýšlet, to byl klíč," řekla po své jízdě Soukalová, která dokázala předat štafetu Michalu Šlesingrovi ve chvíli, kdy okupovala průběžnou pátou pozici. Vepředu tehdy byly štafety Německa, Norska, Ukrajiny a Francie. „Na trati jsem se tak dobře necítila, úplně se zrcadlila a hlavně při sjezdech to bylo náročné, člověk si neměl kde odpočinout," pokračovala v rozhovoru pro Českou televizi Soukalová.
Nejzkušenější biatlonista z naší smíšené štafety Michal Šlesingr to v rámci svého úseku neměl vůbec jednoduché. Veducí čtveřice závodníků měla před ním obrovský náskok a navíc spolupracovali. Celý svůj úsek jel totiž rodák z Ústí nad Orlicí osamocen, ovšem ani on nemusel ani jednou při svých střelbách dobíjet. Přesto ale předával českému finišmanovi Michalu Krčmářovi, jenž se tak hodlal trenérovi Ondřeji Rybářovi ukázat, když ho tedy nominoval místo nemocného Ondřeje Moravce, s pádesátivteřinovou ztrátou na první místo, což tak znamená, že ztrátu nesnížil, naopak byla o několik vteřin vyšší. „Střelba se mi podařila, ale ani tak jsem nic nestáhl na čelo. Konkurence je tak vyrovnaná, že každé drobné pochybení je tvrdě potrestáno. Chudák Verča si to vyžrala, ale bojujeme, co to dá," řekl Šlesingr pro ČT po své jízdě.
Na Krčmářovi nebyla znát žádná nervoziita a ani on nemusel při svých střeleckých pokusech dobíjet. Česem ho ale však předjel rakouský reprezentant Dominik Landertinger, další jeho soupeř Rus Anton Šipulin (mimochodem favorizované ruské štafetě se tento závod vůbec nepovedl) už ale českého závodníka nepředjel. Nakonec tedy Krčmář dojel do cíle na šesté pozici a to se ztrátou na 1:23 na vítěznou francouzskou štafetu.
O zlato mezi sebou bojovali na posledním úseku Němec Simon Schempp a Francouz Martin Fourcade, při čemž právě francouzský závodník byl tím šťastnějším a stalo se tak po sedmi letech, co Francie získala kov nejcennější. Připomeňme, že spolu s Fourcadem ještě Francii v tomto závodě reprezentovali tito závodníci: Anais Bescondová, Marie Dorinová-Habertová, Quentin Fillon Maillet.
Mistrovství světa v biatlonu v Oslu - Smíšená štafeta (2x6 a 2x7,5 km):
1. Francie (Bescondová, Dorinová Habertová, Fillon Maillet, M. Fourcade) 1:14:01,0 (0 tr. okruhů + 8 dobíjení)2. Německo (Preussová, Hildebrandová, Peiffer, Schempp) -4,3 (0+7)3. Norsko (Olsbuová, Eckhoffová, J. Bö, T. Bö) -14,4 (0+10)4. Ukrajina -29,8 (0+9)5. Rakousko -1:07,1 (0+3)6. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Krčmář) -1:23,3 (0+5)7. Rusko -1:32,9 (1+8)8. Itálie -1:55,4 (0+15)9. Bělorusko -2:09,1 (0+1)10. USA -2:19,6 (0+5)
Související
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
MS v biatlonu: Na programu poslední závody, za rok se světová elita sejde v Česku
Biatlon , Veronika Vítková (biatlonistka)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek