MS v biatlonu: Na programu byl sprint mužů i žen, radovali se Fourcade s Eckhoffovou. Soukalová skončila čtvrtá

Oslo - V sobotu pokračovalo po dni volna mistrovství světa v biatlonu, které se letos koná v norském Holmenkollenu. Na programu byly tentokrát sprinty a to jak mužů, tak i žen. Důležitá byla především čistá střelba, tu ale nikdo z českých mužů ve svém sprintu nikdo nepředvedl. Nejlepší výsledek z českých závodníků zaznamenal Michal Šlesingr, jenž tedy nakonec skončil na patnácté pozici. Ze zlaté medaile se v mužském sprintu, jenž se uskutečnil na desetikilometrové trati, radoval Francouz, který byl ve čtvrtek finišmanem smíšené francouzské štafety a který je zároveň i lídrem Světového poháru, Martin Fourcade. Ženy vyjely pro změnu na 7,5 kilometru dlouhou trať. Ze zlata se radovala domácí závodnice Tiril Eckhoffová, nejlepší Češkou pak byl čtvrtý Gabriela Soukalová, která poslala mimo terč svou ránu jenom jednou, bohužel se jednalo o úplně poslední terč.

Před začátkem sprintu mužů měla naše reprezentace jeden cíl a to mít alespoň jednoho muže v první desítce. To se nakonec nepovedlo, nejlepší z Čechů byl patnáctý Šlesingr a to především kvůli nepřesné střelba, která v tomto závodě hrála velikou roli. „Fakt škoda, šlo o poslední ránu vleže. Celou položku jsem držel v rytmu, ale jedna rána uletěla," komentoval rodák z Ústí nad Orlicí po tomto závodě svůj výkon. „Po té jedničce mi to začalo v hlavě drhnout. Těch nul tady padá strašně moc, a když ji nedáte, tak to pocitu moc nepřidá. Určitě to nebyla optimální forma, dovedu si přestavit, že by mi trať chutnala víc," pokračoval třiatřicetiletý závodník, jenž si tak pro nedělní stíhací závod vytvořil na medailové pozice více než půlminutovou ztrátu.

Čistě v mužském sprintu nezastřílel ani další český reprezentant Michal Krčmář. Ten navíc k tomu všemu byl ještě pomalejší, než jeho zkušenější kolega. „Nejsem spokojený, poslední rámy vleže na odchod dávají, přitom si nejsem vědom, co jsem udělal špatně. Se svým současným běžeckým rozpoložením, musím nulovat. Ke konci jsem to na trati řezal, jak to šlo, ale není to žádná díra do světa," říkal po závodě Krčmář. Dalším dvěma českým biatlonistům Ondřeji Moravcovi a Jaroslavu Soukupovi se tento sprint příliš nevydařil a museli tak dlouho čekat, zda se vůbec do nedělní stíhačky dostanou. Moravec, jenž na první střelecké položce nechyboval ani jednou, natropil hned tři chyby v té druhé, která se střílela vestoje. „Už hodně dlouho jsem nedal trojku vstoje v závodě, ani se nevybavuju, kdy to naposled bylo. První rána byla hodně těsná, tu jsem myslel, že jsem dal a to mě hodně rozhodilo. Pak celá ta střelba nestála za nic, fláknul bych si za to," kritizoval sám sebe. Společně s ním uzavíral šedesátku závodníků, kteří se tedy zúčastní nedělního závodu, týmový kolega Jaroslav Soukup. Ten chyboval na obou střeleckých položkách a to konkrétně jednou vleže a na stojce hned dvakrát. „Nevím, jak to říct slušně, prostě mi to nesedlo a závod jsem na střelnici zkazil. Nefoukalo tam, bylo to v klidu, ale v hlavě mně to asi trochu lítalo. Ani běžecky to nebylo úplně ono, ale snad se ještě rozjedu," řekl Soukup.

Výkony svých svěřenců po závodě okomentoval i šéftrenér Ondřej Rybář. „Chtělo ty rány od kluků trochu víc pohlídat. Vpředu je to strašně natřískaný, Michalové Šlesingr a Krčmář se mohou ještě ve stíhačce někam posunout. Moc důvodů ke spokojenosti ale nemám. U Moravce je možné, že kvůli té nemoci mu odešlo to nejcennější, co měl a to je jistá a rychlá střelba vstoje," zaznělo z jeho úst.

Zlatou medaili nakonec nemohl získat nikdo jiný, než francouzský reprezentant Martin Fourcade, největším překvapením pak bylo, že konkrétně na třetím místě skončil Ukrajinec Semjonov, ten ztrácel pouhých sedm desetin na druhou domácí biatlonovou legendu Olea Einara Björndalena, jenž se tak radoval, stejně celé Norsko, ze stříbrné medaile. Obhájce titulu, kterým byl Nor Johannes Thingnes Boe, se musel spokojit s umístěním, ne zrovna moc populárním, tedy bramborovým.

Soukalové útok na stupně vítězů nevyšel, Eckhoffová vyrobila další norskou medailovou radost

Česká biatlonová královna Gabriela Soukalová rozhodně ve sprintu žen potvrdila, že se jí v této sezóně daří, k dokonalosti však chyběla jedna přesná trefa. „Zbytečně jsem na poslední ránu spěchala. Už jsem obrazně řečeno házela flintu na záda, bohužel tam přišlo to zaváhání," řekla si své česká závodnice ke střelbě vleže, kde tedy jednou minula a právě nejspíše proto ji unikl cenný kov. Nicméně, v běžecké části závodu se jí dařilo nad míru dobře. „Na té umydlené trati jsem se snažila vyždímat a jelo se mi až překvapivě dobře," uvedla Soukalová, která si tak vyrobila slušnou výchozí pozici pro nedělní stíhací závod, kde může taktéž pomýšlet na medaili. Především pro Soukalovou byl tento závod důležitý a to vzhledem k pořadí ve Světovém poháru, které vede. Sice se ztráta Francouzky Dorinové-Habertové, která se v tomto sobotním závodě radovala ze stříbra, snížila na českou závodnici o 11 bodů, i tak ale stále vede žebříček Světového poháru s velkých až více než stobodovým náskokem.

Špatně si nevedla ani Veronika Vítková, která se jak vidno oklepala poté, co především kvůli její nepřesné střelbě nepředvedla smíšená štafeta ve čtvrtečním závoděúplně takový výsledek, jaký si představovala. Obě střelby, jak vleže, tak vestoje, totiž zvládla ve sprintu na jedničku. „Trochu jsem se na střelnici bála, ale ohlídala jsem to i za cenu delšího času prožitého na položkách, šlo však o jisté rány. Bohužel ke konci mně na trati odcházely síly, nebylo to úplně ideální, ale mohlo být také hůř," řekla Vítková po závodě.

Do elitní patnáctky se kvůli třem střeleckým minelám nedostala Lucie Charvátová, která ke svému výkonu řekla následující: „Běh mě držel, ale se střelbou nejsem spokojená. Udělala jsem školácké chyby, zase taková moje klasika."

Závod nakonec vyhrála Norka Eckhoffová, která kromě bezchybné střelby předvedla před domácím publikem i druhý nnejlepší běh. Střelecky bezchybná byla i druhá Dorinová-Habertová. S jednou cchybou na kontě pak přijela třetí do cíle Němka Laura Dahlmeirová.

MS v biatlonu na Holmenkollenu:

Muži - sprint (10 km):

1. M. Fourcade (Francie) 25:35,4 (0)2. Björndalen (Norsko) -26,9 (0)3. Semjonov (Ukrajina) -27,6 (0)4. J. Boe (Norsko) -35,5 (1)5. Windisch (Itálie) -39,5 (1)6. Garaničev (Rusko) -40,4 (1)7. Peiffer (Německo) -42,1 (0)8. Schempp (Německo) -43,8 (1)9. Landertinger (Rakousko) -46,0 (1)10. Iljev (Bul.) -52,2 (1)

...

15. Šlesingr (ČR) -1:09,5 (1)24. Krčmář (ČR) -1:25,4 (1)59. Moravec (ČR) -2:22,8 (3)60. Soukup (ČR) -2:27,5 (3)

Ženy - sprint (7,5 km):

1. Eckhoffová (Norsko) 21:10,8 (0)2. Dorinová-Habertová (Francie) +15,0 (0)3. Dahlmeierová (Německo) +19,8 (1)4. Soukalová (ČR) +37,8 (1)5. Wiererová (Itálie) +38,2 (0)6. Brorssonová (Švédsko) +43,9 (0)7. Vítková (ČR) +46,0 (0)8. Dunkleeová (USA) +48,2 (1)

...

33. Charvátová (ČR) +1:43,9 (3)41. Jislová (ČR) +1:56,1 (0)

Související

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

Více souvisejících

Biatlon Gabriela Soukalová (biatlonistka)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy