MS v biatlonu: Na programu byl sprint mužů i žen, radovali se Fourcade s Eckhoffovou. Soukalová skončila čtvrtá

Oslo - V sobotu pokračovalo po dni volna mistrovství světa v biatlonu, které se letos koná v norském Holmenkollenu. Na programu byly tentokrát sprinty a to jak mužů, tak i žen. Důležitá byla především čistá střelba, tu ale nikdo z českých mužů ve svém sprintu nikdo nepředvedl. Nejlepší výsledek z českých závodníků zaznamenal Michal Šlesingr, jenž tedy nakonec skončil na patnácté pozici. Ze zlaté medaile se v mužském sprintu, jenž se uskutečnil na desetikilometrové trati, radoval Francouz, který byl ve čtvrtek finišmanem smíšené francouzské štafety a který je zároveň i lídrem Světového poháru, Martin Fourcade. Ženy vyjely pro změnu na 7,5 kilometru dlouhou trať. Ze zlata se radovala domácí závodnice Tiril Eckhoffová, nejlepší Češkou pak byl čtvrtý Gabriela Soukalová, která poslala mimo terč svou ránu jenom jednou, bohužel se jednalo o úplně poslední terč.

Před začátkem sprintu mužů měla naše reprezentace jeden cíl a to mít alespoň jednoho muže v první desítce. To se nakonec nepovedlo, nejlepší z Čechů byl patnáctý Šlesingr a to především kvůli nepřesné střelba, která v tomto závodě hrála velikou roli. „Fakt škoda, šlo o poslední ránu vleže. Celou položku jsem držel v rytmu, ale jedna rána uletěla," komentoval rodák z Ústí nad Orlicí po tomto závodě svůj výkon. „Po té jedničce mi to začalo v hlavě drhnout. Těch nul tady padá strašně moc, a když ji nedáte, tak to pocitu moc nepřidá. Určitě to nebyla optimální forma, dovedu si přestavit, že by mi trať chutnala víc," pokračoval třiatřicetiletý závodník, jenž si tak pro nedělní stíhací závod vytvořil na medailové pozice více než půlminutovou ztrátu.

Čistě v mužském sprintu nezastřílel ani další český reprezentant Michal Krčmář. Ten navíc k tomu všemu byl ještě pomalejší, než jeho zkušenější kolega. „Nejsem spokojený, poslední rámy vleže na odchod dávají, přitom si nejsem vědom, co jsem udělal špatně. Se svým současným běžeckým rozpoložením, musím nulovat. Ke konci jsem to na trati řezal, jak to šlo, ale není to žádná díra do světa," říkal po závodě Krčmář. Dalším dvěma českým biatlonistům Ondřeji Moravcovi a Jaroslavu Soukupovi se tento sprint příliš nevydařil a museli tak dlouho čekat, zda se vůbec do nedělní stíhačky dostanou. Moravec, jenž na první střelecké položce nechyboval ani jednou, natropil hned tři chyby v té druhé, která se střílela vestoje. „Už hodně dlouho jsem nedal trojku vstoje v závodě, ani se nevybavuju, kdy to naposled bylo. První rána byla hodně těsná, tu jsem myslel, že jsem dal a to mě hodně rozhodilo. Pak celá ta střelba nestála za nic, fláknul bych si za to," kritizoval sám sebe. Společně s ním uzavíral šedesátku závodníků, kteří se tedy zúčastní nedělního závodu, týmový kolega Jaroslav Soukup. Ten chyboval na obou střeleckých položkách a to konkrétně jednou vleže a na stojce hned dvakrát. „Nevím, jak to říct slušně, prostě mi to nesedlo a závod jsem na střelnici zkazil. Nefoukalo tam, bylo to v klidu, ale v hlavě mně to asi trochu lítalo. Ani běžecky to nebylo úplně ono, ale snad se ještě rozjedu," řekl Soukup.

Výkony svých svěřenců po závodě okomentoval i šéftrenér Ondřej Rybář. „Chtělo ty rány od kluků trochu víc pohlídat. Vpředu je to strašně natřískaný, Michalové Šlesingr a Krčmář se mohou ještě ve stíhačce někam posunout. Moc důvodů ke spokojenosti ale nemám. U Moravce je možné, že kvůli té nemoci mu odešlo to nejcennější, co měl a to je jistá a rychlá střelba vstoje," zaznělo z jeho úst.

Zlatou medaili nakonec nemohl získat nikdo jiný, než francouzský reprezentant Martin Fourcade, největším překvapením pak bylo, že konkrétně na třetím místě skončil Ukrajinec Semjonov, ten ztrácel pouhých sedm desetin na druhou domácí biatlonovou legendu Olea Einara Björndalena, jenž se tak radoval, stejně celé Norsko, ze stříbrné medaile. Obhájce titulu, kterým byl Nor Johannes Thingnes Boe, se musel spokojit s umístěním, ne zrovna moc populárním, tedy bramborovým.

Soukalové útok na stupně vítězů nevyšel, Eckhoffová vyrobila další norskou medailovou radost

Česká biatlonová královna Gabriela Soukalová rozhodně ve sprintu žen potvrdila, že se jí v této sezóně daří, k dokonalosti však chyběla jedna přesná trefa. „Zbytečně jsem na poslední ránu spěchala. Už jsem obrazně řečeno házela flintu na záda, bohužel tam přišlo to zaváhání," řekla si své česká závodnice ke střelbě vleže, kde tedy jednou minula a právě nejspíše proto ji unikl cenný kov. Nicméně, v běžecké části závodu se jí dařilo nad míru dobře. „Na té umydlené trati jsem se snažila vyždímat a jelo se mi až překvapivě dobře," uvedla Soukalová, která si tak vyrobila slušnou výchozí pozici pro nedělní stíhací závod, kde může taktéž pomýšlet na medaili. Především pro Soukalovou byl tento závod důležitý a to vzhledem k pořadí ve Světovém poháru, které vede. Sice se ztráta Francouzky Dorinové-Habertové, která se v tomto sobotním závodě radovala ze stříbra, snížila na českou závodnici o 11 bodů, i tak ale stále vede žebříček Světového poháru s velkých až více než stobodovým náskokem.

Špatně si nevedla ani Veronika Vítková, která se jak vidno oklepala poté, co především kvůli její nepřesné střelbě nepředvedla smíšená štafeta ve čtvrtečním závoděúplně takový výsledek, jaký si představovala. Obě střelby, jak vleže, tak vestoje, totiž zvládla ve sprintu na jedničku. „Trochu jsem se na střelnici bála, ale ohlídala jsem to i za cenu delšího času prožitého na položkách, šlo však o jisté rány. Bohužel ke konci mně na trati odcházely síly, nebylo to úplně ideální, ale mohlo být také hůř," řekla Vítková po závodě.

Do elitní patnáctky se kvůli třem střeleckým minelám nedostala Lucie Charvátová, která ke svému výkonu řekla následující: „Běh mě držel, ale se střelbou nejsem spokojená. Udělala jsem školácké chyby, zase taková moje klasika."

Závod nakonec vyhrála Norka Eckhoffová, která kromě bezchybné střelby předvedla před domácím publikem i druhý nnejlepší běh. Střelecky bezchybná byla i druhá Dorinová-Habertová. S jednou cchybou na kontě pak přijela třetí do cíle Němka Laura Dahlmeirová.

MS v biatlonu na Holmenkollenu:

Muži - sprint (10 km):

1. M. Fourcade (Francie) 25:35,4 (0)2. Björndalen (Norsko) -26,9 (0)3. Semjonov (Ukrajina) -27,6 (0)4. J. Boe (Norsko) -35,5 (1)5. Windisch (Itálie) -39,5 (1)6. Garaničev (Rusko) -40,4 (1)7. Peiffer (Německo) -42,1 (0)8. Schempp (Německo) -43,8 (1)9. Landertinger (Rakousko) -46,0 (1)10. Iljev (Bul.) -52,2 (1)

...

15. Šlesingr (ČR) -1:09,5 (1)24. Krčmář (ČR) -1:25,4 (1)59. Moravec (ČR) -2:22,8 (3)60. Soukup (ČR) -2:27,5 (3)

Ženy - sprint (7,5 km):

1. Eckhoffová (Norsko) 21:10,8 (0)2. Dorinová-Habertová (Francie) +15,0 (0)3. Dahlmeierová (Německo) +19,8 (1)4. Soukalová (ČR) +37,8 (1)5. Wiererová (Itálie) +38,2 (0)6. Brorssonová (Švédsko) +43,9 (0)7. Vítková (ČR) +46,0 (0)8. Dunkleeová (USA) +48,2 (1)

...

33. Charvátová (ČR) +1:43,9 (3)41. Jislová (ČR) +1:56,1 (0)

Související

Michal Krčmář v závodu s hromadným startem v Novém městě na Moravě

Skvělý úvod biatlonového MS. Česká smíšená štafeta si dojela pro stříbro

Ve středu ve švýcarském Lenzerheide začalo letošní biatlonové mistrovství světa a hned v jeho první závodní den se český biatlon dočkal až nečekaného medailového úspěchu. Nečekaného především proto, že Češi dlouho věděli, že za ně na tomto MS nenastoupí zraněná biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová. Nicméně i bez ní se české smíšené štafetě ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář podařilo doběhnout si pro stříbro a první cenný kov z biatlonového MS od roku 2021.
Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

Více souvisejících

Biatlon Gabriela Soukalová (biatlonistka)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

včera

včera

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

včera

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

včera

Donald Trump

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten

Tahle glosa může někomu připadat jako hořekování nad tím, že Češi vypadli z turnaje ve čtvrtfinále kvůli hernímu systému, jakým se turnaj hraje už od roku 2012, ale jde jen o shodu náhod. Češi ve čtvrtek z turnaje mistrovství světa vypadli zaslouženě, neboť jejich soupeř Švédové prokazovali od začátku turnaje nezpochybnitelnou a neoddiskutovatelnou kvalitu, který v týmu plné hvězd z NHL měli a rozdílná kvalita na obou stranách tak musela být znát. O změně herního systému mistrovství světa jsem však považoval za vhodné napsat, jelikož jsem čím dál víc toho názoru, že je nesmyslný, kromě toho, že už je přežitý. A pak především jsem se o tom rozhodl napsat poté, co tuto myšlenku spočívající ve změně herního systému MS, pozvedl po zápase Česka s Maďarskem český trenér Radim Rulík.

včera

MS v hokeji

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy

Čtvrtfinálový čtvrtek vygeneroval semifinalisty letošního hokejového mistrovství světa v Dánsku a ve Švédsku. Do bojů o medaile se zapojí o víkendu Švýcaři, kteří si v alpském derby poradili s Rakouskem 6:0, stejně tak Američané, kteří v duelu dvou obratů vyřadili Finy. Rozhodně o největší překvapení se postarali domácí Dánové, kteří zaskočili favorizovanou Kanadu plnou hvězd NHL v nedbalkách a po nečekaně vyrovnaném průběhu až dvěma góly v závěru otočili senzačně z 0:1 na 2:1 a poprvé v historii si tak zahrají o medaile. Doplnili tak v bojích o ně další pořadatelský tým Švédsko, které přešlo, jak známo, přes Čechy.

včera

Rusko, Kreml

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu

Uplynulé dva týdny přinesly dramatické dění na frontách diplomacie i bojišť. Přestože se svět dočkal největší výměny válečných zajatců od začátku ruské invaze a Moskva s Kyjevem se poprvé po třech letech posadily ke společnému jednacímu stolu, žádný skutečný průlom směrem k míru se nekoná. A ruské vedení dává najevo, že si situaci vykládá jako vítězství – jak v oblasti diplomacie, tak vojenské převahy.

včera

Izraelská armáda

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty

Podle investigativního šetření agentury Associated Press (AP) je izraelská armáda systematicky obviňována z toho, že nutí palestinské civilisty sloužit jako lidské štíty během své ofenzivy v Pásmu Gazy. Sedm Palestinců a dva izraelští vojáci popsali, že civilisté byli nuceni vstupovat do budov a tunelů kvůli kontrole přítomnosti výbušnin nebo ozbrojenců. Vše probíhá v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, které takové praktiky výslovně zakazuje.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války

V noci na dnešek zažila ukrajinská metropole Kyjev jeden z největších leteckých útoků od počátku ruské invaze v únoru 2022. Podle ukrajinského letectva Rusko vypustilo celkem 250 dronů a 14 balistických raket, přičemž šest raket a 245 dronů se podařilo sestřelit. Útok způsobil rozsáhlé škody na obytných budovách, podnicích i civilních vozidlech a zanechal nejméně 14 zraněných.

včera

Hackeři, ilustrační foto

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu

Nadnárodní operace s krycím názvem Endgame přinesla zásadní úder proti rozsáhlé síti kyberzločinců vedené z Ruska. Podle vyšetřovatelů z Evropy a Severní Ameriky byla zlikvidována centrální část sofistikované malwarové infrastruktury, která měla na svědomí stovky útoků na veřejné instituce, soukromé firmy i běžné uživatele po celém světě. Klíčovou roli v akci sehráli policisté z Velké Británie, Kanady, Dánska, Nizozemska, Francie, Německa a Spojených států amerických.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dostal do mimořádného diplomatického konfliktu se západními spojenci, když obvinil lídry Francie, Kanady a Spojeného království z podněcování antisemitismu a podpory hnutí Hamás. Tvrdá slova, která vyvolala vlnu pobouření, zazněla v reakci na společné prohlášení prezidenta Emmanuela Macrona, premiéra Marka Carneyho a premiéra Keira Starmera, kteří vyzvali Izrael k ukončení ofenzivy a blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy.

včera

Golden Dome

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"

Americký prezident Donald Trump představil ambiciózní plán na vývoj nové generace protiraketového obranného systému s názvem „Golden Dome“, který má být schopen zachytit rakety vypálené odkudkoli na světě – včetně těch z vesmíru. Podle jeho slov se systém částečně inspiruje izraelským „Iron Dome“, který chrání Izrael před raketovými útoky. Trump tvrdí, že nový štít bude funkční do konce jeho aktuálního čtyřletého mandátu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že plánuje zavést 50% clo na dovoz z Evropské unie. Tento krok odůvodnil stagnací ve vzájemných obchodních jednáních a podle jeho slov jednostrannými a neférovými překážkami ze strany EU. Jak uvedl na síti Truth Social, unie podle něj uplatňuje „obrovské obchodní bariéry, DPH, absurdní pokuty pro firmy, neférové žaloby a měnové manipulace“, které způsobují USA každoroční obchodní deficit přesahující 250 miliard dolarů.

včera

Harvardova univerzita

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy

Federální soudkyně Allison Burroughsová v pátek vydala předběžné opatření, které dočasně pozastavuje rozhodnutí Trumpovy administrativy odebrat Harvardově univerzitě oprávnění přijímat zahraniční studenty. Rozhodnutí přišlo jen několik hodin poté, co Harvard podal žalobu, v níž tvrdí, že jde o jasnou odvetu za to, že univerzita odmítla splnit ideologické požadavky federální vlády.

včera

23. května 2025 21:57

23. května 2025 20:42

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život

Na hlavním nádraží v Hamburku na severu Německa došlo k útoku nožem. Informovala o tom DW s odvoláním na policii a německá média. Nejméně šest lidí utrpělo vážná zranění. Vlaky nabírají zpoždění, některé spoje jsou zcela rušeny. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy