MS v biatlonu: Češi odjedou po pěti letech z MS bez medaile. Soukalová skončila čtvrtá, Šlesingr s Krčmářem se nedostali ani do první patnáctky

Oslo - Ani poslední den letošního světového šampionátu v biatlonu, který se konal v norském Holmenkollenu, medaili pro české barvy nepřinesl. Na programu byly závody s hromadným startem a nejprve se na trať vydaly ženy. Na trať dlouhou 12,5 kilometru se za Česko vydaly Gabriela Soukalová a Veronika Vítková. Zatímco druhá jmenovaná reprezentantka dojela do cíle jako šestá, první jmenovaná závodnice jela i o medailovou, konkrétně bronzovou pozici. V závěru však české biatlonové královně došly síly a nakonec tak skončila na nepopulárním čtvrtém místě. Ze zlata se v tomto závodě radovala Francouzka Dorinová-Habertová. O francouzském vítězství se mluvilo i během závodu s hromadným startem biatlonistů, které se jelo na patnáctikilometrové trati. A to v tom smyslu, že v případě, že by tento závod vyhrál Martin Fourcade, bylo by to jeho již páté zlato na tomto šampionátu, což by tak znamenalo historický rekord. Nakonec se tak ale nestalo, neboť zvítězil domácí závodník Johannes Boe. Michal Šlesingr s Michalem Krčmářem se nedostaly ani do první patnáctky.

Co se týče ženského závodu s hromadným startem na 12,5 kilometru, tak vítězka tohoto závodu, tedy Francouzka Dorinová-Habertová, zůstává jedinou soupeřkou Gabriely Soukalové o konečné první místo ve Světovém poháru. Po tomto světovém šampionátu budou ještě na programu tři finálové závody v ruském Chanty-Mansijsku a před těmito závody ztrácí Francouzka na vedoucí Češku 69 bodů. Vzhledem k tomu, že se škrtají dva nejhorší výsledky v sezóně, je ve skutečnosti náskok Dorinové-Habertové na Soukalovou ještě tenčí.

Celé závodní pole se dostavilo na první střeleckou položku vleže, polovina z něj včetně Gabriely Soukalové dokázala vybílit všechny terče bez potřeby náhradního náboje, kritická chvíle však pro českou reprezentantku přišla až poté, co opustila tuto položku, neboť tehdy ji Kanaďanka Crawfordová přišlápla hůlku a chvíli tak Soukalová jela bez ní. Po dvoustech metrech už od servismanů dostala náhradní. Druhá česká reprezentantka Veronika Vítková nebyla na první střelbě tak úspěšná jako její kolegyně a musela na jedno trestné kolo, stejně tak jako Wiererová s Hildebrandovou. Po těchto stopadesáti metrech navíc se Vítková na trať vrátila na 21. pozici. Když závodnice projížděli mezičasem, byla v té chvíli Soukalová na osmé příčce a byla tak v kontaktu se závodnicemi bojující o medailové příčky, na stejném mezičase mohl český divák zjistit, že Vítková si mírně polepšila a jela devatenáctá, při čemž na vedoucí Norku Eckhoffovou ztrácela 18 vteřin. Následovala druhá střelba, při které Soukalová jednou, i přesto, že to byl velmi těsný kalibr, Vítková byla pro změnu přesná na první dobrou a tím pádem to dopadlo tak, že si reprezentantky své pozice prohodily. Po této střelecké položce vedla čistě střílející Dorinová-Habertová s taktéž bezchybnou Dahlmeierovou, za nimi pak jela Finka Mäkäräinenová. Vítková v tu chvíli byla dvanáctá s dvaadvacetivteřinovou ztrátou na toto zmíněné trio závodnic, Soukalová  byla patnáctá a ztrácela 28 sekund.

Když se blížila třetí střelba v závodě, obě naše reprezentantky na tom byly stejně a stojku obě zvládly perfektně, čímž se tak dostaly do bojů o medaile. Stále vedoucí Dorinová-Habertová měla poté na Češky náskok více než dvacet sekund. Na druhou pozici se dostala Ruska Jurlovová a právě za ní se umístilo naše duo. Dahlmeierová s Mäkäräinenovou sice musely na trestné kolo, při tom se ale nevzdaly a dál bojovaly o to, aby se dostaly na přední pozice. Pak přišla poslední střelecká položka a právě ta rozhodla o tom, že Vítková rozhodně do boků o nějaký cenný kov nezasáhne, jelikož hned první terč netrefila. „Asi jsem se nechala trochu unést a udělala tu osudnou chybu," komentovala to Vítková. Naopak Dorinová-Habertová samozřejmě všechny terče vybílila a mohla si tak v klidu dojet pro zlato. Bezchybně střílela i Soukalová, která se ještě snažila promluvit do bojů o zbývající medaile, o které se ucházely i Dahlmeierová s Mäkäräinenovou, české jedničce však už docházely síly a boj tak vzdala a nakonec tak skončila čtvrtá. „Byla jsem děsně unavená a nebyla jsem to já, už nebylo co vymáčknout. Možná bych byla radši poslední než čtvrtá," řekla po zývodě Soukalová. Výkon svých svěřenkyň okomentoval samozřejmě i kouč Zdeněk Vítek: „Na Gábině bylo ke konci vidět, že už z toho má fakt dost. Jak ji Dahlmeierová s Mäkäräinenovou cukly, už jim nemohla stačit. Škoda, že Verča neudržela nervy při té poslední položce, ten závěr by ji určitě svědčil. Obě naše holky předvedly zase super výkon, ale přece jen jsem si přál vidět obě o chloupek výš." Následně doplnil, že i přes t, že české ženy nezískaly ani jednu medaili, je s jejich umístěními spokojen. „Špičkových umístění máme fakt hodně, jen to nějaké medailové umístění nám bohužel chybí. V tom je skryta maličká hořkost na jinak zřejmé spokojenosti se šampionátem," řekl.

Björndalen získal již 44. medaili z MS, Češi se do patnáctky nevešli

Do mužského patnáctikilometrového závodu s hromadným startem sice Francouz Martin Fourcade nastoupil ostře, na první střelecké položce vleže však jednou chyboval, na trestné kolo tak musel stejně jako Michal Šlesingr. Jeho kolega Michal Krčmář však všechny terče trefil a i když tam byly dva kalibry, nakonec střelnici opuštěl jako jedenáctý. Francouzský favorit tohoto závodu se však i přes stopadesát metrů navíc dostat do vedoucí skupiny a mohl tak zase v klidu absolvovat druhou střelbu. Na ní byl znovu úspěšný Michal Krčmář, stejně čistě však zastřílelo dalších 14 závodníků. Druhá ležka vyšla Šlesingrovi lépe, než ta první a i on tak nemusel na trestné kolo. Na vedoucí pozice však ztrácel  něco ke  dvaceti vteřinám.

Když se závodníci blížili ke střelecké položce vestoje, snažil se odtrhnout od ostatních kolegů Nor Johannes Boe. Norský reprezentant však ve třetí položce minul, stejně ale na tom byl i Krčmář a tím se mu tak vzdálili vedoucí závodníci. Nakonec figuroval na 17. místě, chybu na této střelbě udělal i Šlesingr, jenž byl nakonec dvacátýčtvrtý. Před poslední stojkou se rozhodl všem ujet Fourcade a navíc ta zmíněná položka byla z jeho strany bezchybně vybílená a střelnici tak opouštěl se sedmivteřinovým náskokem na domácí tandem Johannes Boe-Ole Einar Björndalen. Prvně jmenovaný Nor se však dokázal k Francouzovi přiblížit a nakonec k radosti domácích fanoušků Fourcada i předjet a získal tak pro svou zem další zlato. Norové pak měli radost i z bronzu pro Björndalena, pro něhož to byla již 44. medaile ze světových šampionátů. Oba čeští reprezentanti museli po poslední stojce absolvovat jedno trestné kolo navíc, nejlepší z Čechů byl nakonec sedmnáctý Šlesingr, Krčmář skončil o pět míst za ním.

„Už jsem na to neměl, před očima úplně tmavo. Po té sobotní štafetě už ve mně moc nezbylo. Mám toho plný kopačky a ke konci jsem se na trati zlomil," řekl do mikrofonu České televize Krčmář. „Tři chyby na střelnici, to je 450 metrů navíc a už jsem na konci mistrovství asi v sobě neměl dost sil, abych tohle dojížděl. Na trati jsem se necítil úplně ideálně, na lepší výsledek bych musel dát čistě všechny čtyři položky a to se mi prostě nepovedlo," hodnotil svůj výkon Šlesingr. Šéftrenér Ondřej Rybář nakonec ohodnotil celý šampionát: „Asi bych lhal, kdybych tvrdil, že nám nakonec nechybí nějaké to cinknutí. Prakticky ve všech závodech tady naši reprezentanti útočili na medaili, a přestože ani jednou nevyšlo, tak to není neúspěšné mistrovství, spíš jen takové hořké. V biatlonu se ale nedá předem nic naplánovat."

MS v biatlonu na Holmenkollenu:

Ženy - 12,5 km s hromadným startem:

1. Dorinová-Habertová (Fr.) 35:28,5 (0)2. Dahlmeierová (Něm.) +7,3 (1)3. Mäkäräinenová (Fin.) +8,1 (1)4. Soukalová (ČR) +30,9 (1)5. Bescondová (Fr.) +39,2 (2)6. Vítková (ČR) +42,7 (2)7. Olsbuová (Nor.) +43,9 (3)8. Preussová (Něm.) +44,2 (2)

Muži - 15 km s hromadným startem:

1. J. Bö (Nor.) 37:05,1 (1)2. M. Fourcade (Fr.) +2,8 (1)3. Björndalen (Nor.) +6,7 (0)4. Windisch (It.) +19,8 (2)5. Peiffer (Něm.) +19,9 (1)6. T. Bö (Nor.)+21,8 (2)7. Fak (Slovin.) +21,9 (1)8. Semjonov (Ukr.) +31,6 (0)

----

17. Šlesingr (ČR) +1:08,1 (3)22. Krčmář +1:37,0 (2)

Související

Michal Krčmář v závodu s hromadným startem v Novém městě na Moravě

Skvělý úvod biatlonového MS. Česká smíšená štafeta si dojela pro stříbro

Ve středu ve švýcarském Lenzerheide začalo letošní biatlonové mistrovství světa a hned v jeho první závodní den se český biatlon dočkal až nečekaného medailového úspěchu. Nečekaného především proto, že Češi dlouho věděli, že za ně na tomto MS nenastoupí zraněná biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová. Nicméně i bez ní se české smíšené štafetě ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář podařilo doběhnout si pro stříbro a první cenný kov z biatlonového MS od roku 2021.
Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

Více souvisejících

Biatlon Gabriela Soukalová (biatlonistka) Michal Šlesingr (biatlonista)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii

Zatímco Ukrajina už více než tři roky vzdoruje ruské agresi, v posledních dnech vyvolalo mezinárodní pobouření dění na domácí scéně. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil kontroverzní zákon, který podle kritiků fakticky likviduje nezávislost dvou klíčových protikorupčních institucí — Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP). Tento krok vyvolal první celostátní protesty od začátku ruské invaze v roce 2022.

Aktualizováno před 50 minutami

An-24

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli

Na ruském Dálném východě se ztratilo osobní letadlo An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle informací agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt ve čtvrtek během přiblížení k městu Tynda v Amurské oblasti, která sousedí s Čínou. Ruská média později oznámila, že trosky letadla byly nalezeny zhruba 15 kilometrů od města Tynda. Nehodu podle prvních informací nikdo nepřežil.

před 2 hodinami

Thajské stíhací letouny F-16

Thajsko zaútočilo na Kambodžu

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou výrazně eskalovalo poté, co thajská armáda nasadila stíhací letouny F-16 proti kambodžským vojenským cílům podél dlouho sporné hranice. Vzdušné útoky následovaly jen několik hodin poté, co v oblasti došlo k pozemním střetům mezi jednotkami obou zemí. Kambodža podle CNN varovala, že na útoky „rozhodně odpoví“.

před 3 hodinami

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Před 85 lety přepsal Franklin Delano Roosevelt dějiny amerického prezidentství. Potřetí za sebou byl nominován do nejvyššího úřadu a narušil dosavadní nepsanou tradici, podle níž prezidenti po dvou funkčních obdobích odcházeli. Roosevelt se však nezastavil ani po třetím mandátu, v roce 1944 totiž kandidoval znovu a vyhrál i počtvrté. Právě tato výjimečná skutečnost vedla americký Kongres k přijetí 22. dodatku ústavy, který od roku 1951 oficiálně zakazuje výkon prezidentské funkce více než dvakrát.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?

Prezident Volodymyr Zelenskyj čelí vlně nevole doma i v zahraničí poté, co v úterý podepsal kontroverzní zákon, který převádí kontrolu nad dosud nezávislými protikorupčními institucemi přímo pod výkonnou moc. Tento krok, jenž v očích mnoha Ukrajinců i zahraničních partnerů představuje ohrožení právního státu, vyvolal protesty v Kyjevě i dalších městech — první takto masové od začátku ruské invaze v únoru 2022. 

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského

Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyen ostře kritizuje rozhodnutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který v úterý podepsal nový zákon měnící strukturu protikorupčních institucí v zemi. Tento krok podle čelních představitelů EU vážně ohrožuje snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie a vyvolal v Kyjevě první rozsáhlejší vlnu veřejných protestů od začátku ruské invaze v roce 2022.

včera

včera

Nabíjení elektromobilů v Česku

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu

Evropská unie podle informací německého deníku Bild připravuje legislativní návrh, který by mohl výrazně urychlit konec vozů se spalovacím motorem v každodenním provozu. Od roku 2030 by totiž velké autopůjčovny jako Sixt či Europcar mohly být nuceny kupovat výhradně elektromobily. Pokud by se plán stal realitou, mohl by zásadním způsobem ovlivnit trh s automobily v celé Evropě – a to mnohem dříve než plánovaný zákaz prodeje nových spalovacích vozů v roce 2035.

včera

Ilustrační fotografie

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška

Burzovní indexy zažívají v polovině druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa mimořádný růst, přesto se nad Wall Street stahují temná mračna. Index S&P 500 v pondělí poprvé v historii uzavřel nad hranicí 6 300 bodů, čímž potvrdil svůj osmý rekord za poslední měsíc. Přesto investory začíná znepokojovat, zda je tento vývoj dlouhodobě udržitelný – a především, jak trhy zareagují na blížící se srpnovou tarifní lhůtu.

včera

Demonstrace na Ukrajině

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války

V několika ukrajinských městech včetně Kyjeva, Lvova, Dnipra a Oděsy se v úterý 22. července konaly masové demonstrace. Důvodem byl nový zákon, který podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj a který podle kritiků ohrožuje nezávislost klíčových protikorupčních institucí země – Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý

Ukrajinské nejvyšší složky moci podkopávají své vlastní základy v nejcitlivější chvíli. Zákon, který podřizuje protikorupční úřady vládnímu dohledu, působí jako rezignace na hodnoty, které země deklarovala od Euromajdanu. Přijat byl navíc překotně, bez debaty a v atmosféře sílícího tlaku na občanskou společnost. Místo důvěry a reformní vyspělosti tak Kyjev vysílá signál, že v čase války volí staré metody – centralizaci, loajalitu a kontrolu.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk

Ukrajina zažila podle webu Kyiv Independent jeden z nejzásadnějších zvratů v poválečné historii. Prezident Volodymyr Zelenskyj 22. července podepsal kontroverzní zákon, který de facto ruší nezávislost klíčových protikorupčních institucí – Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializovaného protikorupčního státního zastupitelství (SAPO). Podle kritiků to znamená konec snah o skutečný boj proti korupci v zemi a vážné ohrožení její evropské integrace.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává

Když v květnu nový německý kancléř Friedrich Merz navštívil jako první zahraniční destinaci Paříž, hovořil o „novém francouzsko-německém startu pro Evropu“. S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem si okamžitě vytvořili osobní vazbu, která měla podle obou lídrů pomoci překonat roky napětí mezi Berlínem a Paříží. Jenže navzdory teplému tónu a společné afinitě k byznysu a deregulaci se ukazuje, že obnovené partnerství rychle naráží na realitu – hluboké neshody v oblasti obrany, obchodu i energetiky zůstávají.

včera

Žloutenka

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky

Letní sezóna přináší výrazný nárůst infekčních onemocnění. Klíšťová encefalitida, spalničky i virová hepatitida A podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové ohrožují stále více lidí, zejména kvůli nízké proočkovanosti a podcenění prevence. Letos bylo v Česku zaznamenáno již 928 případů hepatitidy A, kvůli které zemřelo už deset lidí. Roste i výskyt svrabu. Nejhorší situace je v Praze, kde hygienici řeší více než 300 případů žloutenky typu A.

včera

Palestina

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze

Více než sto humanitárních organizací, včetně Save the Children a Lékařů bez hranic (Médecins Sans Frontières), vydalo společné prohlášení, v němž varují před "masovým hladověním", které podle nich zachvátilo celou Gazu. Vyzývají k okamžitému příměří a otevření hranic pod dohledem OSN, které by umožnilo nepřetržitý přísun potravin a základní pomoci pro dva miliony obyvatel.

včera

Prezident Trump

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem

Nové archivní fotografie a videozáznamy, které odhalil tým CNN KFile, přinášejí další podrobnosti o dřívějším vztahu Donalda Trumpa s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Tato nová zjištění přicházejí v době, kdy se veřejná i politická debata znovu rozhořela kvůli rozhodnutí ministerstva spravedlnosti nezveřejnit očekávané materiály související s Epsteinovým případem.

včera

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí

Letní počasí si nejspíš mnozí lidé představovali jinak, ale dlouhodobé zlepšení ve smyslu vyšších teplot na obzoru není. Vyplývá to z nejnovějšího měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy