MS v biatlonu: Češi odjedou po pěti letech z MS bez medaile. Soukalová skončila čtvrtá, Šlesingr s Krčmářem se nedostali ani do první patnáctky

Oslo - Ani poslední den letošního světového šampionátu v biatlonu, který se konal v norském Holmenkollenu, medaili pro české barvy nepřinesl. Na programu byly závody s hromadným startem a nejprve se na trať vydaly ženy. Na trať dlouhou 12,5 kilometru se za Česko vydaly Gabriela Soukalová a Veronika Vítková. Zatímco druhá jmenovaná reprezentantka dojela do cíle jako šestá, první jmenovaná závodnice jela i o medailovou, konkrétně bronzovou pozici. V závěru však české biatlonové královně došly síly a nakonec tak skončila na nepopulárním čtvrtém místě. Ze zlata se v tomto závodě radovala Francouzka Dorinová-Habertová. O francouzském vítězství se mluvilo i během závodu s hromadným startem biatlonistů, které se jelo na patnáctikilometrové trati. A to v tom smyslu, že v případě, že by tento závod vyhrál Martin Fourcade, bylo by to jeho již páté zlato na tomto šampionátu, což by tak znamenalo historický rekord. Nakonec se tak ale nestalo, neboť zvítězil domácí závodník Johannes Boe. Michal Šlesingr s Michalem Krčmářem se nedostaly ani do první patnáctky.

Co se týče ženského závodu s hromadným startem na 12,5 kilometru, tak vítězka tohoto závodu, tedy Francouzka Dorinová-Habertová, zůstává jedinou soupeřkou Gabriely Soukalové o konečné první místo ve Světovém poháru. Po tomto světovém šampionátu budou ještě na programu tři finálové závody v ruském Chanty-Mansijsku a před těmito závody ztrácí Francouzka na vedoucí Češku 69 bodů. Vzhledem k tomu, že se škrtají dva nejhorší výsledky v sezóně, je ve skutečnosti náskok Dorinové-Habertové na Soukalovou ještě tenčí.

Celé závodní pole se dostavilo na první střeleckou položku vleže, polovina z něj včetně Gabriely Soukalové dokázala vybílit všechny terče bez potřeby náhradního náboje, kritická chvíle však pro českou reprezentantku přišla až poté, co opustila tuto položku, neboť tehdy ji Kanaďanka Crawfordová přišlápla hůlku a chvíli tak Soukalová jela bez ní. Po dvoustech metrech už od servismanů dostala náhradní. Druhá česká reprezentantka Veronika Vítková nebyla na první střelbě tak úspěšná jako její kolegyně a musela na jedno trestné kolo, stejně tak jako Wiererová s Hildebrandovou. Po těchto stopadesáti metrech navíc se Vítková na trať vrátila na 21. pozici. Když závodnice projížděli mezičasem, byla v té chvíli Soukalová na osmé příčce a byla tak v kontaktu se závodnicemi bojující o medailové příčky, na stejném mezičase mohl český divák zjistit, že Vítková si mírně polepšila a jela devatenáctá, při čemž na vedoucí Norku Eckhoffovou ztrácela 18 vteřin. Následovala druhá střelba, při které Soukalová jednou, i přesto, že to byl velmi těsný kalibr, Vítková byla pro změnu přesná na první dobrou a tím pádem to dopadlo tak, že si reprezentantky své pozice prohodily. Po této střelecké položce vedla čistě střílející Dorinová-Habertová s taktéž bezchybnou Dahlmeierovou, za nimi pak jela Finka Mäkäräinenová. Vítková v tu chvíli byla dvanáctá s dvaadvacetivteřinovou ztrátou na toto zmíněné trio závodnic, Soukalová  byla patnáctá a ztrácela 28 sekund.

Když se blížila třetí střelba v závodě, obě naše reprezentantky na tom byly stejně a stojku obě zvládly perfektně, čímž se tak dostaly do bojů o medaile. Stále vedoucí Dorinová-Habertová měla poté na Češky náskok více než dvacet sekund. Na druhou pozici se dostala Ruska Jurlovová a právě za ní se umístilo naše duo. Dahlmeierová s Mäkäräinenovou sice musely na trestné kolo, při tom se ale nevzdaly a dál bojovaly o to, aby se dostaly na přední pozice. Pak přišla poslední střelecká položka a právě ta rozhodla o tom, že Vítková rozhodně do boků o nějaký cenný kov nezasáhne, jelikož hned první terč netrefila. „Asi jsem se nechala trochu unést a udělala tu osudnou chybu," komentovala to Vítková. Naopak Dorinová-Habertová samozřejmě všechny terče vybílila a mohla si tak v klidu dojet pro zlato. Bezchybně střílela i Soukalová, která se ještě snažila promluvit do bojů o zbývající medaile, o které se ucházely i Dahlmeierová s Mäkäräinenovou, české jedničce však už docházely síly a boj tak vzdala a nakonec tak skončila čtvrtá. „Byla jsem děsně unavená a nebyla jsem to já, už nebylo co vymáčknout. Možná bych byla radši poslední než čtvrtá," řekla po zývodě Soukalová. Výkon svých svěřenkyň okomentoval samozřejmě i kouč Zdeněk Vítek: „Na Gábině bylo ke konci vidět, že už z toho má fakt dost. Jak ji Dahlmeierová s Mäkäräinenovou cukly, už jim nemohla stačit. Škoda, že Verča neudržela nervy při té poslední položce, ten závěr by ji určitě svědčil. Obě naše holky předvedly zase super výkon, ale přece jen jsem si přál vidět obě o chloupek výš." Následně doplnil, že i přes t, že české ženy nezískaly ani jednu medaili, je s jejich umístěními spokojen. „Špičkových umístění máme fakt hodně, jen to nějaké medailové umístění nám bohužel chybí. V tom je skryta maličká hořkost na jinak zřejmé spokojenosti se šampionátem," řekl.

Björndalen získal již 44. medaili z MS, Češi se do patnáctky nevešli

Do mužského patnáctikilometrového závodu s hromadným startem sice Francouz Martin Fourcade nastoupil ostře, na první střelecké položce vleže však jednou chyboval, na trestné kolo tak musel stejně jako Michal Šlesingr. Jeho kolega Michal Krčmář však všechny terče trefil a i když tam byly dva kalibry, nakonec střelnici opuštěl jako jedenáctý. Francouzský favorit tohoto závodu se však i přes stopadesát metrů navíc dostat do vedoucí skupiny a mohl tak zase v klidu absolvovat druhou střelbu. Na ní byl znovu úspěšný Michal Krčmář, stejně čistě však zastřílelo dalších 14 závodníků. Druhá ležka vyšla Šlesingrovi lépe, než ta první a i on tak nemusel na trestné kolo. Na vedoucí pozice však ztrácel  něco ke  dvaceti vteřinám.

Když se závodníci blížili ke střelecké položce vestoje, snažil se odtrhnout od ostatních kolegů Nor Johannes Boe. Norský reprezentant však ve třetí položce minul, stejně ale na tom byl i Krčmář a tím se mu tak vzdálili vedoucí závodníci. Nakonec figuroval na 17. místě, chybu na této střelbě udělal i Šlesingr, jenž byl nakonec dvacátýčtvrtý. Před poslední stojkou se rozhodl všem ujet Fourcade a navíc ta zmíněná položka byla z jeho strany bezchybně vybílená a střelnici tak opouštěl se sedmivteřinovým náskokem na domácí tandem Johannes Boe-Ole Einar Björndalen. Prvně jmenovaný Nor se však dokázal k Francouzovi přiblížit a nakonec k radosti domácích fanoušků Fourcada i předjet a získal tak pro svou zem další zlato. Norové pak měli radost i z bronzu pro Björndalena, pro něhož to byla již 44. medaile ze světových šampionátů. Oba čeští reprezentanti museli po poslední stojce absolvovat jedno trestné kolo navíc, nejlepší z Čechů byl nakonec sedmnáctý Šlesingr, Krčmář skončil o pět míst za ním.

„Už jsem na to neměl, před očima úplně tmavo. Po té sobotní štafetě už ve mně moc nezbylo. Mám toho plný kopačky a ke konci jsem se na trati zlomil," řekl do mikrofonu České televize Krčmář. „Tři chyby na střelnici, to je 450 metrů navíc a už jsem na konci mistrovství asi v sobě neměl dost sil, abych tohle dojížděl. Na trati jsem se necítil úplně ideálně, na lepší výsledek bych musel dát čistě všechny čtyři položky a to se mi prostě nepovedlo," hodnotil svůj výkon Šlesingr. Šéftrenér Ondřej Rybář nakonec ohodnotil celý šampionát: „Asi bych lhal, kdybych tvrdil, že nám nakonec nechybí nějaké to cinknutí. Prakticky ve všech závodech tady naši reprezentanti útočili na medaili, a přestože ani jednou nevyšlo, tak to není neúspěšné mistrovství, spíš jen takové hořké. V biatlonu se ale nedá předem nic naplánovat."

MS v biatlonu na Holmenkollenu:

Ženy - 12,5 km s hromadným startem:

1. Dorinová-Habertová (Fr.) 35:28,5 (0)2. Dahlmeierová (Něm.) +7,3 (1)3. Mäkäräinenová (Fin.) +8,1 (1)4. Soukalová (ČR) +30,9 (1)5. Bescondová (Fr.) +39,2 (2)6. Vítková (ČR) +42,7 (2)7. Olsbuová (Nor.) +43,9 (3)8. Preussová (Něm.) +44,2 (2)

Muži - 15 km s hromadným startem:

1. J. Bö (Nor.) 37:05,1 (1)2. M. Fourcade (Fr.) +2,8 (1)3. Björndalen (Nor.) +6,7 (0)4. Windisch (It.) +19,8 (2)5. Peiffer (Něm.) +19,9 (1)6. T. Bö (Nor.)+21,8 (2)7. Fak (Slovin.) +21,9 (1)8. Semjonov (Ukr.) +31,6 (0)

----

17. Šlesingr (ČR) +1:08,1 (3)22. Krčmář +1:37,0 (2)

Související

Více souvisejících

Biatlon Gabriela Soukalová (biatlonistka) Michal Šlesingr (biatlonista)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem

Policie od čtvrtečního večera vyšetřuje případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrcený muž ležel na pozemku před domem. Případ byl svěřen kriminalistům, kteří pracují s podezřelým. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy