Koukalová ve stíhačce nestačila akorát na suverénní Mäkäräinenovou, Puskarčíková skončila šestá

Ruhpolding - Po mužském stíhacím závodě se v neděli odpoledne jel v německém Ruhpoldingu i stíhací závod žen, kterým tak tedy tento podnik Světového poháru v biatlonu, jenž se konal v tomto německém středisku. A stejně jako v mužské stíhače, kdy se poprvé na pódium dostal ve své dosavadní kariéře Michal Krčmář, tak i po ženské stíhačce stíhačce se mohou čeští fanoušci radovat a to hned dvojnásobně. Jednak z druhého místa Gabriely Koukalové, která nestačila pouze na Finku Kaisu Mäkäräinenovou, jež opět předvedla famózní výkon, na který zkrátka všechny ostatní závodnice nestačily, a jednak také z dalšího parádního umístění Evy Puskarčíkové, která tentokrát do cíle dorazila na velmi slušném šestém místě. Další Češkou, která si z tohoto stíhacího závodu připsala body, byla Veronika Vítková, jež skončila šestnáctá. Lucie Charvátová společně s dvacetiletou juniorkou Markétou Davidovou nebodovaly.

Již od samého začátku stíhacího závodu se mohla Finka Mäkäräinenová těšit z velikého náskoku, který si vybudovala díky svému suverénnímu výkonu v sobotním sprinterském závodě, a právě tento náskok ještě dokázala během stíhačky postupně navyšovat. Naopak na začátek tohoto stíhacího závodu nebude zrovna v nejlepším vzpomínat Francouzka Marie Dorinová-Habertová, která totiž hned na úvod spadla a to na pažbu své zbraně. Té se naštěstí pro závodnici nic zásadního nestalo a mohla i nadále pokračovat v závodě. Ještě závodnice nedojely k prvnímu mezičasu a už tehdy dokázala dojet Němka Laura Dahlmeierová průběžně druhou Gabrielu Koukalovou.

Že to ze strany Mäkäräinenové bude i v neděli suverénní výkon, tak to bylo zřejmé i na první střelecké položce, která se střílela vleže a na které dokázala favorizovaná Finka vybílit všechny terče. To se ovšem nepovedlo jejímm sokyním Dahlmeierové a Koukalovvé, jelikož obě musely po první střelbě hned na dvě trestná kola. Toho využila Italka Wiererová, která je tak předběhla. První střeleckou položku zvládla nejrychleji ze všech česká reprezentantka Eva Puskarčíková, která opět předváděla svou rychlopalbu. Všech pět terčů totiž tehdy vystřílela za pouhých 21 vteřin. Na úvodní položce se zadařilo i mladé Davidové, která taktéž ani jednou neminula a díky tomu si tak polepšila o tři místa. O dvě příčky před ní se pak nacházela její reprezentační kolegyně Veronika Vítková, která pro změnu na první položce jednou chybovala. Stejně tak jednou chybovala i Charvátová, ta se však nacházela po této střelbě kolem 40. pozice. To vše se dělo za Mäkäräinenovou, která si užívala obrovského, více než minutového náskoku. Puskarčíková si po první střelbě polepšila na desáté místo, Vítková se pohybovala pro změnu kolem dvacáté pozice.

Vedoucí Finka pokračovala v suverénním výkonu, jenž pokračoval i druhou střelbou vleže, při které taktéž vybílila všechny terče. Tím samým se mohly po této položce pochlubit i její nejbližší pronásledovatelky, ovšem tehdy druhá Wiererová se musela smířit s tím, že na vedoucí Mäkäräinenovou ztrácí už minutu a devět vteřin. I na druhé ležce ukázala Puskarčíková, jak umí rychle střílet a na střelnci tentokrát strávila jen 23 sekund a díky tomu se tak dostala na průběžnou osmou příčku. Vítková s Davidovou jednou chybovaly, nedařilo se ani Charvátové, jež pro změnu minula hned dvakrát.

Finská závodnice na čele závodu si užívala svého náskoku a tím pádem nemusela nikam moc hnát. Rychlejší běh si tak připsaly celkem překvapivě Dorinová-Habertová nebo třeba i Hildebrandová. Finka na třetí střelecké položce, která se střílela už vestoje, sice jednou chybovala, když čtvrtý terč výrazně minula, ovšem ani to ji nemuselo nijak vadit, neboť druhá Koukalová odjížděla z této stojky až minutu poté, co Finka ze stadionu odjela. Při této střelbě si jednu chybu připsala také Puskarčíková, přitom ani té too vadit nemuselo, neboť se stále nacházela v první desítce. Co se týče dalších českých reprezentantek, tak Vítková zaznamenala již třetí chybu v závodě, díky rychlému běhu ale zůstala v třetí desítce, Davidová minula hned tři terče.

Na Ruhpolding bude v dobrém určitě vzpomínat Švédka Öbergová, jež zajela svůj životní výsledek a poté, co v sobotním sprintu skončila sedmá, ve stíhačce dojela pátá, přičemž během závodu atakovala i stupně vítězů. Na ty nakonec vystoupaly kromě Mäkäräinenové, druhá Koukalová a třetí Dorinová-Habertová. Díky skvělému běhu v závvěru pak šestá do cíle dojela Eva Puskarčíková. Charvátová s Davidovou na bodovaná umístění v tomto závodě nedosáhly a to především kvůli nepřesné střelbě.

Šéftrenér Ondřej Rybář byl pak samozřejmě s výkony jak Koukalové, tak i Puskarčíkové, spokojen. "Všechno pozitivní. Gábina druhé místo a na širší podium to doplnila Evička, takže nám udělala ohromnou radost," řekl konkrétně a vrátil se ještě k úvodní střelbě. "Úsměvný moment byla první položka Laury a Gábiny, kdy se snad dohodly, kde udělají chyby," připomněl, že obě tyto závodnice jely tehdy na dvě trestná kola. Rybář pak ocenil práci servismanů, jelikož za výkon Češek mohly do značné míry i dobře připravené lyže. "Servis tady odvedl výbornou práci," dodal.

Svůj výkon okomentovala po závodě s úsměvem na tváři Eva Puskarčíková, jež opět prokázala, že střílet umí a to velmi rychle. "Za výsledek jsem hrozně ráda. Třetí závod a sníh nebyl moc rychlý – bylo to dost náročný," řekla rodačka z Harrachova.

Světový pohár v biatlonu v německém Ruhpoldingu:

Stíhací závod žen, 10 km:

1. Mäkäräinenová (Fin.) 30:58,0 (1)2. Koukalová (ČR) -1:00,9 (2)3. Dorinová Habertová (Fr.) -1:23,1 (3)4. Dahlmeierová (Něm.) -1:32,7 (4)5. Öbergová (Švéd.) -1:39,4 (1)6. Puskarčíková (ČR) -1:49,9 (1)7. Wiererová (It.) -1:50,9 (2)8. Chevalierová (Fr.) -1:51,5 (1)9. Olsbuová (Nor.) -1:59,8 (1)10. Vittozziová (It.) -2:04,6 (0)

...

16. Vítková -2:25,9 (3)46. Charvátová -5:14,5 (7)48. Davidová (všechny ČR) -5:27,4 (6)

Průběžné pořadí SP (po 13 z 26 závodů):

1. Koukalová 5872. Mäkäräinenová 5683. Dahlmeierová 5554. Dorinová Habertová 5175. Wiererová 4326. Hildebrandová (Něm.) 366

...

8. Puskarčíková 34521. Vítková 22251. Charvátová 5273. Davidová 13

Související

Více souvisejících

Biatlon Gabriela Soukalová (biatlonistka)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy