Biatlonové MS začalo smíšenými štafety. Zvítězili Němci, Češi skončili sedmí

Hochfilzen - Úvodní závod světového šampionátu přinesl zlato pro Německo. Češi přišli o medailový sen hned na prvním úseku. Evu Puskarčíkovou přibrzdila dvě trestná kola. Michal Krčmář po obdivuhodných výkonech Gabriely Koukalové a Ondřeje Moravce dovezl reprezentaci do cíle na sedmém místě.

Podle pravidel mixu nejprve startují dvě ženy a poté dva muži. Biatlonistky na šestikilometrové vzdálenosti střílí vleže a vstoje, biatlonisté také, ale na 7,5 kilometrové distanci. Pro každou střelbu má závodník tři náhradní náboje. Pokud s nimi mine, vydává se na trestný okruh.

V Tyrolsku dnes panovaly ideální podmínky a do areálu a podél trati se vměstnalo přibližně 20 000 fanoušků.

Za Česko zahajovala Eva Puskarčíková, jež dostala přednost před Veronikou Vítkovou, a první ležku zvládla čistě za 23 sekund, avšak výrazně pokazila stojku. Dvakrát chybovala při dobíjení a po dvou trestných kolech se propadla na konec pořadí. Na úvodní předávku se první přiřítila Itálie, výborná Lisa Vittozziová lehce odskočila všem favoritům. Puskarčíková předávala jako 21. z 25 týmů a se ztrátou 1:10 minuty na lídry. Zopakování stříbrné radosti z olympijských her 2014 v Soči bylo rázem v rovině science-fiction. "Rozklepala se mi kolena a čím déle jsem tam stála, tím více se mi klepaly. Trochu mi ke konci bohužel došlo. Moc mě mrzí, že jsem to ostatním pokazila," komentovala pro stránky svazu smutná Puskarčíková.

Na stíhací jízdu se vydala Gabriela Koukalová a naznačila slibnou formu. Na střelnici ji zpomalilo jenom jedno dobíjení a rychlým během se posunula až na osmé místo o příčku před Norsko, které se kleslo kvůli trestnému okruhu Tiril Eckhoffové. Po polovině závodu se na špici vykrystalizovala silná trojka – Německo, Francie, Itálie. Své kvality potvrdily Laura Dahlmeierová, Marie Dorinová Habertová a Dorothea Wiererová.

Ondřej Moravec na trať vyrážel s mankem 42 sekund na vedoucího Arnda Pfeiffera z Německa, a přestože jeho ztráta narostla, v pořadí poskočil na šestou pozici a na dohled bronzu. Na obou střeleckých zastávkách pokaždé jednou opravoval.

Přesný Arnd Pfeiffer před posledním úsekem obstaral Německu 21 vteřinovou výhodu na Itálii. Za dalších 25 sekund předávala mužstva Francie, Ruska a České republiky. Finišmana Michala Krčmáře čekala výzva v podobě Martina Fourcada či Antona Šipulina.

Simon Schempp udržel nervy na uzdě, jen jednou dobíjel na stojce a Německo jásalo. Mistrovství světa pro něj započalo zlatou medailí. O umístění na druhé příčce svedli výtečný souboj Francouz Fourcade a Rus Šipulin. Nejenže se brzy vzdálili Krčmářovi, po stojce se přehnali přes chybujícího Dominika Windische z Itálie a jejich bitva vygradovala v cílové rovince. Na ní Fourcade přespurtoval svého rivala a zajistil Francii stříbro. Rusko bralo bronz.

Michal Krčmář jednou opravoval na ležce a dvakrát na stojce, tudíž ho předehnal Dmytro Pidrušnij z Ukrajiny. Krčmáře dostihl i Erik Lindström a česko-švédská dvojice si to rozdala o šesté místo v závěrečných metrech, v nichž zbylo více sil Lindströmovi. Češi dojeli sedmí.

Dojem z krásného závodu zkazila jiskřivá dohra mezi Martinem Fourcadem a ruským výběrem.

Mistrovství světa v biatlonu 2017 v Hochfilzenu

Smíšená štafeta 2x6 km a 2x7,5 km:

1. Německo (Hinzová, Dahlmeierová, Peiffer, Schempp) 1:09:06,4 (0 trestných kol + 7 dobíjení)2. Francie (Chevalierová, Dorinová Habertová, Fillon Maillet, M. Fourcade) -2,2 (1+8)3. Rusko (Podčufarovová, Akimovová, Loginov, Šipulin) -3,2 (0+4)4. Itálie (Vizziová, Wiererová, Hofer, Windisch) -28,7 (0+6)5. Ukrajina (Pidhrušná, Džimová, Semenov, Pidrušnij) -35,6 (0+8)6. Švédsko (Obergová, Magnussonová, Nelin, Lindström) -41,6 (0+8) 7. Česko (Puskarčíková, Koukalová, Moravec, Krčmář) -41,9 (2+9) 8. Norsko (Olsbuová, Eckhoffová, J. T. Bö, Svendsen) -46,2 (2+10)9. Rakousko (Hauserová, Hartwegerová, Eder, Landertinger) -1:20,2 (1+8) 10. Finsko (Laukkanenová, Mäkäräinenová, Gronman, Hiidensalo) -1:38,9 (0+9).

Sestřih nejlepších momentů:

LIVE #biathlon moment:https://t.co/etzcAX5WcR #hochfilzen2017 pic.twitter.com/3IqDAMbRMU

— IBU World Champs (@IBU_WC) 9. února 2017

Program MS pokračuje zítřejším sprintem žen od 14:45.

Související

Michal Krčmář v závodu s hromadným startem v Novém městě na Moravě

Skvělý úvod biatlonového MS. Česká smíšená štafeta si dojela pro stříbro

Ve středu ve švýcarském Lenzerheide začalo letošní biatlonové mistrovství světa a hned v jeho první závodní den se český biatlon dočkal až nečekaného medailového úspěchu. Nečekaného především proto, že Češi dlouho věděli, že za ně na tomto MS nenastoupí zraněná biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová. Nicméně i bez ní se české smíšené štafetě ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář podařilo doběhnout si pro stříbro a první cenný kov z biatlonového MS od roku 2021.
Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

Více souvisejících

Biatlon MS v biatlonu 2017

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 4 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

včera

včera

včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy