MS v biatlonu: České mužské štafetě se na střelnici nedařilo a uzavřela tak první desítku. Vyhrálo ruské kvarteto

Hochfilzen - I v sobotu pokračovalo mistrovství světa v biatlonu, které se v těchto dnech koná v rakouském Hochfilzenu a tentokrát byl zde na programu závod mužských štafet. Tohoto závodu se samozřejmě zúčastnilo taktéž české kvarteto ve složení Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a Michal Krčmář. Našim reprezentantům se však v závodě nedařilo vůbec střelecky a proto tak nenavázalo na páteční čtvrtou pozici ženské štafety, které se tak muži chtěli alespoň vyrovnat. Největší radost mělo nakonec Rusko, druhá pak skončila Francie a třetí domácí Rakušané, kteří se tak konečně mohli radovat ze zisku vůbec prvního cenného kovu na tomto šampionátu.

Biatlonistům přálo oproti pátečnímu dni při ženské štafetě, kdy chumelilo, počasí a tak nebyl zas takový problém namazání lyží. Největší problém českého kvarteta se totiž tentokrát skrýval na střelnici a už na prvním úseku, který absolvoval Tomáš Krupčík, se tyto problémy projevily naplno. Tento český reprezentant, pro nějž to byl premiérový start ve štafetě na mistrovství světa, totiž už při střelbě vleže musel jednou dobíjet a kvůli tomu tak česká štafeta figurovala na průběžném 16. místě. Naděje na nějaké slušné umístění pak Krupčík pohřbil při následující stojce, kdy z pěti terčů dokázal vybílit pouze jeden jediný a i když následně celkem úspěšně dobíjel, musel i tak na jedno trestné kolo. „Měl je všechny moc nahoře a bohužel zareagoval úpravou polohy až pozdě," vysvětloval střelbu Krupčíka šéftrenér Ondřej Rybář a i samotný Krupčík pak byl ke svému výkonu kritický. „Stojku jsem bohužel nezvládl, to co jsem tam předvedl, to je na nějakou pokutu," řekl konkrétně.

Krupčík pak štafetu předával Moravcovi v době, kdy Češi byli na 21. místě, přičemž na první dvě štafety, tedy Německo a Francie, ztráceli minutu a půl. A protože ani Moravec nestřílel ani v jednom případě bezchybně, neboť jak vleže, tak i vestoje musel vždy jednou dobíjet, žádné velké zlepšení se nekonalo. Moravec totiž předával Šlesingrovi, jenž měl na starost třetí úsek, na 16. pozici. Tehdy Češi ztráceli na čelo závodu už skoro dvě minuty. „Bohužel ta ztráta byla veliká a sám jsem tomu taky nepřidal. Bolelo mě těch mých 7,5 kilometru děsně moc, snad nejvíc z celého šampionátu," řekl ke svému výkonu Ondřej Moravec.

Po prvních dvou úsecích to vypadalo vepředu následovně: na prvním místě figurovali Francouzi, kteří byli pronásledováni italským kvartetem. Na čele dosud se pohybující Němci se najednou propadli na sedmou příčku, protože Benedikt Doll musel při střelbě hned třikrát dobíjet. Ani během třetřího úseku se našim barvám nedařilo na střelnici, jelikož Šlesingr, jenž se snažil odstřílet položku vleže co nejrychleji, nakonec netrefil poslední terč a Češi tak byli opět blízko trestného kola. Po využití všech náhradních nábojů ale nakonec Šlesingr dokázal tento terč vybílit a pokračovat tak v závodě. Na stojce pak Šlesingr dobíjel pro změnu dvakrát, vzhledem k jeho slušnému běhu dokázal českou štafetu vytáhnout na desátou příčku. „Chvátal jsem, co to šlo, ale bylo to pro mě poměrně těžké, trať byla rozbitá, hrabivá. Na střelnici za mne neslané, nemastné," vyprávěl o svém úseku Šlesingr.

Co se týče tedy třetího úseku, tak v něm byli nejúspěšnější Rusové, teří v tu chvíli měli na trati Babikova a dopředu se nakonec dostali i domácí Rakušané zásluhou Edera. Tyto štafety tak tedy měli patnáctivteřinový náskok na dotírající Francouze a Němce. O tom, kdo z těchto štafet získá jako medaili, se nakonec rozhodovalo na posledním úseku, kde už si Rusové, jejichž finišmanem byl Anton Šipulin, první místo pohlídali a mohli se tak poprvé po devíti letech radovat ze zisku titulu na MS. Druzí nakonec skončili Francouzi, které na posledním úseku reprezentantoval Martin Fourcade, první medaili na tomto šampionátu pak slavili i domácí Rakušané, kteří tedy brali bronz. Němci na medaili tedy nakonec nedosáhli, což se tak na MS stalo poprvé od roku 2011.

Špatnou střelbu českého kvarteta nikterak nevylepšil ani finišman Michal Krčmář, ovšem i přes dobíjení skončil těsně na desátém místě. „To je asi jediná věc, která mě potěšila. Byl jsem před štafetou hodně nahecovaný, ale jak jsem viděl ten první úsek, tak mě to docela srazilo do kolen. Navíc na sobě cítím nějaké příznaky nachlazení a ucpané dutiny," prozradil po závodě Krčmář.

Mistrovství světa v biatlonu - Hochfilzen:

Muži - štafeta 4x7,5 km:

1. Rusko (Volkov, Cvetkov, Babikov, Šipulin) 1:14:15,0 (0+3)2. Francie (Beatrix, Fillon Maillet, Desthieux, M. Fourcade) +5,8 (0+4)3. Rakousko (Mesotitsch, Eberhard, Eder, Landertinger) +20,1 (0+10)4. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) +29,6 (0+8)5. Itálie (Hofer, Windisch, Montello, Bormolini) +1:30,8 (0+5)6. Ukrajina (Prima, Semenov, Semakov, Pidhrušnyj) +1:41,3 (0+10)7. USA (Bailey, Nordgren, Burke, Doherty) +1:50,5 (0+8)8. Norsko (Björndalen, Svendsen, T. Boe, J. Boe) +2:22,3 (1+8)

---

10. Česko (Krupčík, Moravec, Šlesingr, Krčmář) +3:10,0 (1+15)

Související

Biatlon, ilustrační fotografie

MS v biatlonu: Německá nadvláda se v posledním závodě na MS potvrdila, v mužském masáku zvítězil Schempp. Nejlepším Čechem třináctý Šlesingr

Hochfilzen - Po ženském závodě s hromadným startem se v neděli uskutečnil i závod s hromadným startem biatlonistů a jednalo se tak o úplně poslední závod letošního světového šampionátu v rakouském Hochfilzenu. A stejně jako v ženském masáku, tak i v tom mužském se potvrdilo, že toto mistrovství patřilo Němcům. Zatímco v ženském závodě s hromadným startem zvítězila Laura Dahlmeierová, v tom mužském se taktéž raovali Němci a to tedy zásluhou Simona Schemppa. Na trati dlouhé 15 kilometrů pak bral stříbro Nor Johannes Boe, třetí pak skončil domácí závodník Simon Eder. Do tohoto závodu nastoupili hned tři čeští reprezentanti, přičemž tím nejlepším byl třináctý Michal Šlesingr, Ondřej Moravec se nakonec umístil o tři příčky za ním, Michal Krčmář pak dojel do cíle na 22. místě.

Více souvisejících

MS v biatlonu 2017 Biatlon

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy