Hodnocení biatlonového MS: Německá dominance i česká radost

Hochfilzen - Mistrovství světa v biatlonu s pořadovým číslem 49 je minulostí. Desetidenní vrchol sezóny přinesl sedm z 11 možných zlatých medailí pro Německo a také zdárnou reprezentaci českých barev.

Laura Dahlmeierová. Zmínit na úvod někoho jiného by bylo hříchem. Třiadvacetiletá biatlonistka z Garmisch-Partenkirchenu se v tyrolské vesnici sklonila pouze před jedinou přemožitelkou – Gabrielou Koukalovou – jinak ať už sama nebo s německými kolegy opanovala pět závodů. Pět zlatých medailí a navrch stříbrná je bilancí, kterou pokořila jako první v dějinách MS. Její buldočí zarputilost a odhodlání vítězit dokumentuje obrázek z posledního týdne. Dahlmeierová ve středu triumfovala ve vytrvalostním závodě, do cíle však dorazila naprosto vyčerpaná a jen za pomoci týmového lékaře a respirátoru nezkolabovala. Na tiskovou konferenci přišla se zpoždění a za stůl usedla až napodruhé, motala se jí hlava. Po tom všem už za dva dny táhla ženskou štafetu ke zlatu a za další dva později ovládla závod s hromadným startem. Vítězkou byla korunována popáté v deseti dnech.

Gabriela Koukalová deklarovala pozici světové dvojky a splnila si stanovený cíl. V 27 letech prolomila prokletí ze světových šampionátů a olympijských her a na krku se jí konečně houpou individuální medaile. Ke zlatu ze sprintu přidala stříbro z vytrvalostního závodu a bronz ze stíhačky. A přestože ještě nějakou dobu bude smutnit za dvěma čtvrtými místy z ženských štafet a masáku, MS v Hochfilzenu bylo životní akcí Koukalové. Ve zbývajících třech kolech Světového poháru může s klidem nahánět Lauru Dahlmeierovou.

Jedničku si vysloužil rovněž Ondřej Moravec. Dvaatřicetiletý harcovník se opět výborně zkoncentroval na vrchol roku a výsledkem jsou dvě pátá místa a překrásné druhé z vytrvalostního závodu, přičemž od prvenství ho dělily nicotné 3,3 sekundy. Moravec možná už nikdy nebude tak blízko ke zlatu, ale vyčítat si nic nemůže. Na trati ze sebe vydal sto procent a vyčistil dvacet z dvaceti terčů.

Za očekáváními zůstaly dvě české komety aktuální sezóny. Eva Puskarčíková se střelecky trápila a nepotvrdila roli černého koně. Snad si z trpké zkušenosti vezme to dobré a příští rok na olympiádě naplní svůj potenciál. Michal Krčmář se po nevydařeném sprintu, v němž skončil 61., revanšoval výbornou šestou příčkou ve vytrvalostním závodě. V budoucnu by oba měli být tahouny reprezentace.

U ostatních Čechů se výkony pohybovaly jako na horské dráze, a to platí jak pro mladší ročníky (Lucie Charvátová, Adam Václavík), tak pro zkušená jména (Eva Vítková, Michal Šlesingr, Tomáš Krupčík). Hlavně mladší potřebují zapracovat na přesnosti střelby, bez toho se výše neposunou. Příjemným překvapením v ženské štafetě byla střelecky přesná Jessica Jislová.

Co třeba s pýchou zdůraznit je třetí příčka Česka v medailovém pořadí zemí, velmoci Norsko a Rusko jsou až za výběrem šéftrenéra Ondřeje Rybáře. Hochfilzen se stal nejúspěšnějším šampionátem v české historii.

Mezi muži podle očekávání kraloval Martin Fourcade, i když na základě suverenity ze Světového poháru se jeho medailová sbírka předpokládala trochu zářivější, než je zlato, dvě stříbra a dva bronzy. Francouze zcela jistě ovlivnily rozepře s ruským týmem. Fourcade se už delší dobu staví do role hlavního bojovníka za čistý biatlon a v zahajovacím závodě mixu se mu nelíbilo nasazení Alexandra Loginova do ruské nominace. Loginov si jen před nedávnem odpykal dvouletý trest za EPO, nejhorší doping v biatlonu. Na to konto Fourcade čelil slovní přestřelce s Antonem Šipulinem a vlivným komentátorem Dmitrijem Gubernijevem, jenž ho dokonce označil za svini. I z iniciativy Mezinárodní biatlonové unie se Fourcade s oběma Rusy usmířil, nicméně s bojem proti dopingu těžko skoncuje.

Nory držel nad vodou třikrát stříbrný Johannes Thingnes Bö. Legendární Ole Einar Björndalen, který v 43 letech dobyl bronz ve sprintu, našel zdatného nástupce. Lauru Dahlmeierovou v nahánění individuálních vavřínů podpořili krajané Simon Schempp a Benedikt Doll, a proto není divu, že Německo stanulo na špici klasifikace národů.

Medailové pořadí zemí:

Z S B 1. Německo 7 1 0 2. Francie 1 2 4 3. Česko 1 2 1 4. USA 1 1 0 5. Rusko 1 0 1 6. Norsko 0 3 1 7. Bělorusko 0 1 0 Ukrajina 0 1 0 9. Rakousko 0 0 2 10. Itálie 0 0 2 Finsko 0 0 1

Nejúspěšnější jednotlivci:

Z S B 1. Laura Dahlmeierová (Něm.) 5 1 0 2. Simon Schempp (Něm.) 2 0 0 Vanessa Hinzová (Něm.) 2 0 0 4. Martin Fourcade (Fr.) 1 2 2 5. Gabriela Koukalová (ČR) 1 1 1 6. Anton Šipulin (Rus.) 1 0 1 7. Johannes Thingnes Bö (Nor.) 0 3 0 8. Quentin Fillon Maillet (Fr.) 0 2 0 9. Anais Chevalierová (Fr.) 0 1 2 10. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 0 1 1

Související

Michal Krčmář v závodu s hromadným startem v Novém městě na Moravě

Skvělý úvod biatlonového MS. Česká smíšená štafeta si dojela pro stříbro

Ve středu ve švýcarském Lenzerheide začalo letošní biatlonové mistrovství světa a hned v jeho první závodní den se český biatlon dočkal až nečekaného medailového úspěchu. Nečekaného především proto, že Češi dlouho věděli, že za ně na tomto MS nenastoupí zraněná biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová. Nicméně i bez ní se české smíšené štafetě ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář podařilo doběhnout si pro stříbro a první cenný kov z biatlonového MS od roku 2021.
Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

Více souvisejících

Biatlon MS v biatlonu 2017 Gabriela Koukalová (biatlonistka)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 7 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 8 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver

Drama kolem generálního ředitele České televize Jana Součka nabírá na obrátkách. Televizní radní a internetový moderátor Lubomír Xaver Veselý naznačil, že se Součkem před předloňskou volbou uzavřel dohodu, kterou televizní šéf nedodržel. Na Veselého slova upozornil web novinky.cz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy