Po druhém místu ve sprintu dojel ve stíhačce v Kontiolahti Moravec na čtvrtém místě! Zvítězil Němec Peiffer

Kontiolahti - I o víkendu pokračuje biatlonový Světový pohár ve finském Kontiolahti a v sobotu jsou na programu stíhací závody jak mužů, tak i žen. A byli to muži, kteří tento sobotní program krátce v poledne odstartovali svým stíhacím závodem na trati dlouhé 12,5 kilometru. Tohoto závodu se vzhledem k umístění ve sprintu zúčastnili celkem tři Češi a to Ondřej Moravec, Michall Krčmář a Michal Šlesingr. První jmenovaný však potvrdil , že v pátek byl nejlepším z českých reprezentantů, když tehdy skončil na skvělém druhém místě, nyní se mohl radovat z neméně slušné čtvrté pozice, přičemž do posledních metrů bojoval o další medailové umístění. Na těch se nakonec objevili vítězný Němec Arnd Peiffer, za ním pak ještě skončili Rakušan Eder a Nor Svendsen.

Se ztrátou pouhých šest desetin sekundy na prvního Francouze Martina Fourcada vjel do sobotního stíhacího závodu coby druhý závodník v pořadí Ondřej Moravec. A stejně jako zmiňovaný francouzský suverén této sezóny, tak i Moravec zastřílel úvodní položku vleže bez jediné chyby. Stejně výtečně se dařilo na této položce i dalším soupeřům těchto biatlonistů, jakými byli například Eder či Pfeifer. To dalšímu z českých reprezentantů v tomto závodě se tak úplně střelecky nedařilo, neboť Šlesingr musel po první střelbě hned na dvě trestná kola. Tento biatlonista, jenž vjel do tohoto závodu jako čtrnáctý se tak propadl průběžným pořadím a figuroval tak až ve třetí desítce.

Mezitím byl na čele závodu pořád Fourcade, jenž neustále zvyšoval svoje tempo a v době, kdy se blížil ke druhé střelbě vleže, mohl si užívat svůj již čtrnáctivteřinový náskok na svého nejbližšího pronásledovatele Ondřeje Moravce. Právě tento pár se pak snažila dostihnout i následující skupinka zvučných jmen: Norové Boe se Svendsenem, Eder z Rakouska, Peiffer z Německa a také Lotyš Rastorgujevs. Ti tak vyvíjeli tlak na druhého Moravce, na kterého tehdy ztráceli už jen pět vteřin. Protože při této střelbě jednou minul Fourcade, byl to on, kdo musel absolvovat 150 metrů navíc, za to Moravec zase díky kalibrové ráně mohl pokračovat v závodě bez jakéhokoli většího zdržení a opustil tak tento stav jako druhý za už vedoucím Rakušanem Ederem. Fourcade spolu s Rastorgujevsem pak na tyto biatlonisty ztrácely pět sekund, přesto pak zanedlouho dokázali vytvořit čtyřčlennou skupinku, která tak tvořila čelo startovního pole. Co se týče dalších dvou českých reprezentantů, tak Šlesingr tentokrát nechyboval a proto se tak vyšvihl na třinácté místo, to Krčmářovi se střelecky příliš nedařilo po další jedné chybě to na zlepšení v jeho případě nikterak nevypadalo.

Na řadu pak přišla první střelba vestoje, celkově v závodě třetí zastávka biatlonistů na střelnici. Tehdy všichni závodníci tvořící zmiňovanou vedoucí čtyřčlennou skupinu zaznamenali vždy po jedné chybě, čehož dokázal využít čistě střílející Peiffer a právě tento  Němec se tak rázem dostal do čela závodu, přičemž od dotírajících pronásledovatelů ho dělilo deset vteřin. To Šlesingr nadále pokračoval v ne příliš přesvědčivých výkonech na střelnici, kde tentokrát chyboval hned dvakrát a o žádném dalším velkém zlepšení se hovořit nedalo. To samé se dalo říct i po čtvrtém trestném kole Krčmáře.

Vše se ale schylovalo k těsnému boji na závěrečnoé střelbě vestoje hned šestice závodníků a to i díky výtečnému běhu Nora Svendsena. K překvapení všech se při této střelbě Fouracde netrefil hned  dvakrkát a nejspíše k tomu přispěl i menší zaváhaní, před srovnáním se na stavu. Toho opět dokázal využít Peiffer, jenž tak znovu zastřílel čistě a po odjezdu ze střelnice se tak ocitl v čele  se sedmivteřinovým náskokem před druhým Ederem, za kterým pak figuroval Moravec. Těsně za ním byl pak ještě přítomen Svendsen. Na medailový úspěch z tohoto závodu tehdy ještě pomýšlel i Fourcade, který byl po záverečné střelbě na páté pozici.

V posledních metrech to pak byli Eder se Svendsenem, kteří vedli, Peiffer byl ovšem za nimi v těsném závěsu. Na Moravcovi už bylo vidět, že ztrácí síly a že na lepší, než čtvrté místo to z této stíhačky nevypadá. Čím dál více pak ztrácel i pátý Fourcade. Při závěrečném stoupání na první pozici dokázal posunout dosud třetí Peiffer a byl to tento německý reprezentant, kdo se po dojetí do cíle nakonec radoval ze všech nejvíce.

Světový pohár v biatlonu - Kontiolahti:

Muži - stíhací závod na 12,5 km:

1. Peiffer (Německo) 30:35,0 (0)2. Eder (Rakousko) +0,3 (2)3. Svendsen (Norsko) +2,3 (2)4. Moravec (ČR) +9,8 (2)5. M. Fourcade (Francie) +25,5 (4)6. Hofer (Itálie) +27,7 (1)

-------------

32. Krčmář (ČR) +2:22,2 (5)33. Šlesingr (ČR) +2:22,4 (5)

Související

Více souvisejících

Biatlon Ondřej Moravec (biatlonista)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy