Fourcade vyhrál poslední závod sezóny i přes svou roztržitost s náboji, Šlesingr minul poslední terč a stupně vítězů mu tak unikly

Holmenkollen - Stíhací závod biatlonistů na trati dlouhé 12,5 kilometru v norském Holmenkollenu byl tím úplně posledním závodem, který byl na programu v rámci této sezóny a který se uskutečnil v neděli. Tento závod vyhrál suverén právě končícího biatlonového ročníku Francouz Martin Fourcade, jemuž tak do rukou přistál malý glóbus určený pro celkového vítěze v této disciplíně, tedy konkrétně ve stíhacích závodech. Francouzský "profesor biatlonu" triumfoval v této stíhačce i přesto, že si zapomněl vzít s sebou náboje, které mu nakonec musel přímo na stavu předat člen realizačního týmu. Na vysoké umístění a to přímo na stupně vítězů pomýšlel i český reprezentant Michal Šlesingr, ten však minul úplně poslední terč na závěrečné položce a tím tak veškeré své šance na zisk některého z cenných kovů z tohoto závodu pohasly.

Ve třicetičlenném startovním poli bylo v nedělní stíhačce k vidění hned trio českých reprezentantů a to konkrétně Michal Šlesingr, Michal Krčmář a Ondřej Moravec. Úvod byl od všech závodníků poněkud opatrný, první střelecká položka však začala dělat tento závod zajímavějším, neboť právě tu zvládlo čistě odstřílet celkem 18 závodníků včetně Šlesingra a Krčmáře, to Moravec musel hned na úvod až na 300 metrů navíc, kvůli čemuž se tak propadl až na 25. pozici, přičemž na čelo závodu ztrácel padesát vteřin.

Mezi zmiňovanými osmnácti bezchybnými střelci na úvodní položce střílející vleže byl i Martin Fourcade a to i přesto, že se nejprve zdržel, když zjistil, že si zapomněl vzít před startem náboje. Ty si tak vyžádal přímo na střelnici a i proto tak odjížděl z tohoto stavu nakonec dvacet vteřin za vedoucím Rakušanem Ederem. Netrvalo však dlouho a toto manko bylo smazáno a když se blížila druhá střelecká položka vleže, byl už Fourcade přítomen v přední skupince.

Stejně jako v prvním případě, tak i druhá střelba vleže vyšla na jedničku dvěma českým reprezentantům Krčmářovi a Šlesingrovi a díky tomu tak poté uzavírali první desítku a na čelo závodu tak v tu chvíli ztráceli pouhých osm vteřin. Dodejme, že po druhé střelbě se stal vedoucím závodníkem Rus Anton Šipulin. V čele se nadále nacházel Fourcade, jemuž během závodu povolili sudí doplnit si všechny náboje. Střelecky se tentokrát dařilo i Moravcovi, když se mu podařilo vybílit všechny terče, ovšem ani to mu nikterak nepomohlo k výraznému zlepšení.

Následovala první střelba vestoje a i poté se mohl bezchybným výkonem na střelnici stále radovat Martin Fourcade, jenž se tak dostal na čelo závodu společně se svým krajanem Beatrixem. Jejich pronásledovatelem se stal Michal Šlesingr a čtrnáct vteřin za tímto českým reprezentantem pak figuroval Eder. Další z českých biatlonistů Michal Krčmář musel na jedno trestné kolo a proto se tak propadl na dvanáctou pozici, Moravec se pak nacházel po této položce až na 25. místě. Právě v té době jury uvedla, že bude vyšetřována Fourcadova patálie s rezeverním zásobníkem, který Francouzovi hodil trenér z jeho realizačního týmu přímo na stav před první položkou a nedostal ho tak od rozhodčího. Trenér tuzemských biatlonistů Michael Málek se k tomuto incidentu po závodě vyjádřil následovně: „Pravidla to přímo nezakazují, jen tam nesmí takovým jednáním dojít k ohrožení nikoho ze střelnice." Nakonec Francouze žádný postih nepotkal.

Na řadu tedy přišla závěrečná položka vestoje a tam francouzský suverén této sezóny zaznamenal čistou střelbu a dva kilometry před cílem si mohl užívat jednadvacetivteřinový náskok, který si vybudoval na Lotyše Rastorgujevse, jenž se pomalu ale jistě chtěl dostat poprvé ve své dosavadní kariéře na stupně vítězů v rámci Světového poháru. Na pódium se chtěl po tomto závodě samozřejmě objevit i Šlesingr a skutečně od toho nebyl daleko, zbývalo pouze bezchybně odstřílet na poslední položce, na kterou přijel coby druhý závodník v pořadí. To se ovšem nepovedlo, jelikož rodák z Ústí nad Orlicí nedokázal trefit úplně poslední terč a tím tak přišel definitivně o šanci na zisk jednoho z cenných kovů v tomto závodě.

Ze závěrečného stavu tak odjížděl na šestém místě a na této příčce se nacházel až do cíle. „Smůla, tam si Michal odstřelil medailové pořadí. Celou sezónu čeká na čistý čtyřpoložkový závod, tady tomu byl jasně nejblíž," mrzela střelecká smůla Michala Šlesingra kouče českých biatlonistů Michaela Málka. Nejen Šlesingr, ale i Krčmář se nakonec dostal do elitní desítky. Druhý jmenovaný český závodník totiž skončil devátý. „Věděl jsem, že tam jsou ve hře stupně vítězů, i když jsem se snažil nevnímat, co se kolem děje a hlídat si každou ránu. Až tu poslední jsem zmastil a ke konci ani to šesté místo v cíli nebylo zadarmo," okomentoval pro Českou televizi svůj výkon samotný Šlesingr.

Světový pohár v biatlonu - Holmenkollen:

Muži - 12,5 km s hromadným startem:

1. M. Fourcade (Francie) 37:32,2 (0)2. Rastorgujevs (Lotyěšsko) +17,4 (2)3. Eder (Rakousko) +32,4 (1)4. Svendsen (Norsko) +42,2 (2)5. Peiffer (Německo) +42,5 (2)6. Šlesingr (ČR) +42,9 (1)

...

9. Krčmář (ČR) +46,7 (1)24. Moravec (ČR) +2:23,2 (4)

Konečné pořadí Světového poháru:

1. M. Fourcade (Francie) 13222. Šipulin (Rusko) 9183. J. Boe (Norsko) 8124. Peiffer (Německo) 7465. Schempp (Německo) 7416. Eberhard (Rakousko) 732

...

12. Moravec (ČR) 59717. Krčmář (ČR) 49822. Šlesingr (ČR) 42263. Soukup (ČR) 5266. T. Krupčík (ČR) 4868. Václavík (ČR) 42

Související

Více souvisejících

Biatlon Michal Šlesingr (biatlonista) Martin Fourcade (biatlonista)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Švýcarsko nenabídlo Rusku pozvánku na mírový summit o Ukrajině

Švýcarská vláda oznámila, že zatím nenabídla Rusku pozvánku na mírový summit o Ukrajině, který se bude konat v červnu v této alpské zemi. Přesto zdůraznila, že Rusko by mělo být zahrnuto do mírového procesu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy