Krasobruslařská mistryně světa Savčenko dál kličkuje za olympijským snem

Olympijský cyklus v krasobruslení pro některé sportovce znamená vhodnou příležitost k ukončení kariéry. Předpokládalo se to i u německého páru Aljona Savčenko / Robin Szolkowy. Ale nakonec se to vyplnilo jen z poloviny – Aljona ještě končit nehodlá.

Celé to tak trochu připomíná detektivku nebo parodii a la Květinka Marta jako vystřiženou z Jirotkova slavného Saturnina. Aljona Savčenko, původně Olena Valentinina Savčenko (a v evropském přepisu Aliona Savchenko) vstoupila do povědomí krasobruslařského světa v roce 2000, kdy vyhrála Mistrovství světa juniorů. Jejím tehdejším partnerem byl Stanislav Morozov – mladý pár tehdy reprezentoval Ukrajinu. Po dvou letech vinou zranění a neshod se dvojice rozešla – Stanislav se dal dohromady s Tatjanou Volosožar (s níž se později oženil). Aljona si při jednom rozhovoru s německým novinářem postěžovala, že nemá s kým jezdit; muž pera se o tom zmínil německým zástupcům krasobruslení a poté následoval kontakt s Robinem Szolkowym, synem německé zdravotní sestry a tanzánského doktora. V květnu 2003 spolu jede nový pár první soutěž a o tři měsíce později se jej ujímá Ingo Steuer, známá ikona německého krasobruslení, jenž s Mandy Wötzel patřil k úzké špičce. Následovaly první úspěchy, evropské, světové i olympijské medaile, vítězství v seriálu krasobruslařských Grand Prix. Nepovedlo se jen jedno – olympijské zlato. Ve Vancouveru 2010 byly lepší čínské páry, letos v Soči to pro změnu byli Rusové. A jak se ten osud zamotá – na nejvyšším stupínku letošních ZOH stála vedle Maxima Traňkova Tatjana Volosožar, kterou trénuje její manžel. Ano, onen Stanislav Morozov.

Szolkowy byl na šampionátu v Saitamě nejstarším krasobruslařem a logicky si to namířil do sportovního důchodu. Aljona je ale nesmírně ambiciózní ženou a rozhodně se nehodlala svého olympijského snu vzdát. Pátým titulem zdolala jinou slavnou sportovní dvojici Ljudmila Bělousova / Oleg Protopopov, ale ruský pár má hned dvě zlaté medaile. A na nejlepší německou sportovní dvojici Aljoně chybí ještě jeden titul, právě o ten vedou legendární Marika Kilius a Hans-Jürgen Bäumler.

Aljona se dle nejnovějších zpráv rozhodla pokračovat s Bruno Massotem, Francouzem, jenž doposud tvořil pár s ruskou rodačkou Darjou Popovou. Zatím nejlepšího výsledku dosáhli na mistrovství Evropy 2013 v Záhřebu, kde byli sedmí, ovšem v současnosti byla tato dvojice ve francouzské reprezentaci až druhá za Vanessou James a Morganem Ciprésem, v mistrovství světa debutovala až letos patnáctým místem. Třikrát si vyzkoušeli atmosféru Grand Prix, ale ani tam neoslnili (nejlépe pátí v Kanadské brusli 2012). Je tedy otázkou, zda bývalý sólový krasobruslař, mimochodem o pět let a devět dní mladší než jeho budoucí partnerka, prokáže dostatečný výkonnostní progres. Až proběhnou seznamovací testy, měl by pár vyjet v další sezóně s největší pravděpodobností pod vlajkou Francie - pro Aljonu by to znamenalo reprezentovat už třetí zemi. Aby však stihla ME a MS 2015, musí dostat výjimku, která by zkrátila roční lhůtu na nové občanství, během nějž se nesmí nový stát reprezentovat.

Aljona Savčenko (krasobruslařka) Krasobruslení

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 1 hodinou

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 3 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy