Český debutant začal štafetu skvěle, Moravce pak ale zradil terén. Vyhráli Norové

V neděli pokračoval druhý podnik Světového poháru v biatlonu 2020/21 ve finském Kontiolahti štafetovým závodem mužů. V ní startovalo i české kvarteto Tomáš Mikyska, Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář. Pro prvně jmenovaného to byl debut ve Světovém poháru a obstál v něm výborně, neboť vystřílel všechny terče a navíc předával štafetu Ondřeji Moravcovi na výtečném čtvrtém místě. Střelecky na něj dokázal navázat již zmiňovaný Moravec, jenž se pohyboval do konce i na druhé pozici, ale krátce před předávkou ztratil hůlku a navíc pak ještě zaškobrtl. Tím pádem se Češi začínali postupně v pořadí propadat a nakonec štafeta skončila sedmá. Na stupních vítězů pak skončili za sebou seřazení Norové, Švédové a Němci.

Jak tedy bylo již výše zmíněno, za českou štafetu do závodu odstartoval debutant ve Světovém poháru Tomáš Mikyska a na to, žeto byl jeho první štafetový závod, tak si vedl více než výborně. Nejenže hned při své první střelecké zastávce nic nepokazil, nepokazil nic ani při střelbě číslo dvě a tím pádem se tak stále držel v kontaktu s čelem závodu. Na mladého závodníka žádná deka nepadla a Ondřeji Moravcovi tak předával štafetu ve chvíli,, kdy na vedoucí norskou štafetu ztrácel 15 vteřin.

Na střelnici se dařilo i Ondřeji Moravcovi, i on vystřílel všech osm terčů bez větších potíží a i proto se tak posunul na úžasné druhé průběžné místo. Jenže z něj se pak propadl, neboť krátce před třetí předávkou český reprezentant ztratil hůl a při tom, co se mu servisman snažil dodat náhradní, Moravec zaškobrtnul a ztráta zhruba deseti vteřin byla na světě.

Bylo tedy na Tomáši Krupčíkovi, aby se Češi vrátili k bezprostřednímu kontaktu s čelem startovního pole, jenomže to by musel navázat na předchozí české čisté střelby. Na střelnici chyboval, ale naštěstí se vyhnul trestnému kolu poté, co s dobíjením nakonec terč trefil. Znamenalo to však, že se Češi npropadli na chvost elitní desítky a o vylepšení se tak musel postarat finišman Michal Krčmář.

Na čele závodu se v té době nic neměnilo, nadále na něm bylo možno spatřit norskou vlaječku, finišman Johannes Boe v tu chvíli měl až čtyřicetivteřinový náskok na své pronásledovatele a i když na střelnici nepředvedl kdovíjak jistý výkon, stejně si dojel pro triumf. Druzí dojeli Švédové, třetí Němci.

Co se týče Michala Krčmáře, tak ten v závěru bojoval o sedmé místo s francouzskou štafetou, které se závod příliš nevydařil díky střeleckému neštěstí Jacqualina v úvodu, a nakonec se mu to podařilo. Česká štafeta tedy skončila sedmá.

Světový pohár biatlonistů v Kontiolahti - štafeta mužů na 4x7,5 km (6.12.2020):

1. Norsko (Lägreid, Christiansen, T. Boe, J. Boe) 1:16:21,0 (0+9)2. Švédsko (Femling, Nelin, Ponsiluoma, Samuelsson) + 39,2 (0+10)3. Německo (Lesser, Rees, Peiffer, Doll) +51,7 (0+9)4. Rusko (Jelisejev, Babikov, Latypov, Loginov) +1:08,0 (0+7)5. Itálie (Bionaz, Hofer, Bormolini, Windisch) +1:37,0 (0+8)6. Rakousko (Komatz, Eder, Leitner, Eberhard) +1:46,9 (0+10)7. Česko (Mikyska, Moravec, Krupčík, Krčmář) +1:50,5 (0+6)

Související

Více souvisejících

Biatlon Ondřej Moravec (biatlonista)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy