Česká smíšená štafeta skončila kvůli pomalému závěru až devátá. Triumfovali Norové

V sobotu v německém Oberhofu pokračuje dalšími závody další podnik Světového poháru v biatlonu 2021/22 a jako první se v rámci tohoto závodního dne představily smíšené štafety. V tomto závodě se představila i česká smíšená štafeta ve složení Jakub Štvrtecký, Michal Krčmář, Markéta Davidová a Jessica Jislová. Už už to vypadalo, že by k výraznému zlepšení v rámci mixu pro Česko mohlo přijít, když Davidová vytáhla štafetu do bojů o první pětku, jenže finišmanka Jislová postupem času čímm dál víc ztrácela síly a a nakonec to nestačilo ani na umístění do osmého místa, skončila totiž devátá. I tak si ale Češi do Poháru národů připisují výrazný bodový přípočet a blíží se k tomu, aby na následující zimní olympiádě v Pekingu se mohblo za Česko účastnit pět mužů i pět žen. Závod pak suverénně opanovali Norové.

Jako první tak tedy za Čechy vyrazil Jakub Štvrtecký, jenž v úvodu zaznamenal čtvrtý nejtrychlejší běžecký čas, ovšem to havní k tomuto částečnému úspěchu nepřidal, bezchybnou střelbu. Jak vleže, tak i vestoje potřeboval k vybílení všech terčů dvakrát dobíjet. Kvůli tomuto zdržení se tak postupně dostal na osmou příčku s tím, že předával pomyslný štafetový kolík se čtyřicetivteřinovou ztrátou. „Kdybych to dobil hned první ranou, mohl jsem být blíž těm nejlepším. Na lyžích jsem se cítil dobře, konečně jsem byl v běhu zase ten správný rváč," nechal se slyšet po svém úseku v rozhovoru pro ČT sport Štvrtecký.

Že to budou Norové, se kterými se bude jen těžko někdo měřit, to už bylo jasné od samotného úvodu. Tarjei Boe předváděl výtečný běh, díky kterému tak norskou štafetu držel na špici startovního pole. A právě on díky tomu jako první předával a to svému bratrovi Johanessovi. Seveřany pronásledovali Bělorusové a přibližovali se i Němci s Francouzi. To Švédové mohlli ještě před první předávkou zapomenout na medailové umístění poté, co Samuelsson musel po stojce absolvovat hned dvě trestná kola.

Následoval tedy druhý úsek, v němž Johannes Boe utíkal svým sokům tak rychle, že měl rázem víc než půlminutový náskok na druhé Bělorusy. Ti pro změnu parádně stříleli a to tak, že vypotřebovali v mužské části závodu jen jeden náhradní náboj. Dalšch patnáct sekund za nimi se pak na třetím místě pohybovali Němci. Za Čechy závodil Michal Krčmář, jenž kdo doufal ve zlepšení, ten se mýlil. I on totiž dobíjel a to dvakrát. „Obě rány byly dost těsné, ale vnímám, že mě právě na stojce tlačí bota. Na trati jsem se necítil vůbec dobře, proto to z mé strany nebyl až tak perfektní úsek," řekl poté, co předal Davidové.

Ta tak měla úkol smazat vííce než minutu a půl velkou ztrátou na čelo závodu a to se jí postupem času dařilo. Především díky jejímu skvělému běhu a také dobře odstřílenými dvěma položkami a to i přes jedno dobíjení vestoje. Bylo z toho všeho nakonec výtečné průběžné šesté místo, přičemž tehdy na třetí Itálii ztráceli Češi jen pět vteřin. V tu dobu vepředu figurovali pospolu štafety Ruska, Francie a Německa. „Pro mě to byl docela obtížný úsek, ta jedna rána mimo, to se stane. Ale myslím, že se nám společně povedlo zajet jeden z nejlepších mixů za poslední léta," uvedla v rozhovoru pro ČT sport Davidová, jež tak předávala finišmance Jislové.

Ta zastřílela svou ležku naprosto čistě, čímž se tak zvýšila naděje na umístění v elitní pětce, následná stojka však hrubě nevyšla. Hned tři střely šli mimo terč a protože pak v závěru postupně tuhla, bylo z toho všeho nakonec až deváté místo. Protože ale za Českem skončily štafety Švédska a Slovinska, vypadá to tak dobře s oním zmiňovaným pořadím Poháru národů, dtolik důležitým směrem k zimním Hrám.

Díky suverénní Röiselandové nebylo pochyb, že právě Norové si dojedou pro tiumf v tomto závodě. Ani Bělorusce Solaové se přes veškerou snahu snižovat ztrátu nepovedlo závod zdramatizovat. Třetí skončili Francouzi díky finišmance Simonové, která dokázala porazit v přímém souboji o sedm vteřin Švédku Elviru Öbergovou, jež společně se svou sestrou Hannou díky svým skvělým běhům předvedli ukázkové zmrtvýchvstání švéské štafety.

Světový pohár v biatlonu - smíšená štafeta 4x7,5 km v Oberhofu (8.1.2022):

1. Norsko (T. Boe, J. Boe, Tandrevoldová, Röiselandová) 1:28:51,4 (0+6)2. Bělorusko (Labastov, Smolskij, Alimbekovová, Solaová) +23,1 (0+5)3. Francie (Guigonnat, Desthieux, Bescondová, Simonová) +2:01,3 (0+11)4. Švédsko (Samuelsson, Ponsiluoma, H. Öbergová, E. Öbergová) +2:08,4 (3+10)5. Rusko (Cvetkov, Povarnicyn, Kazakevičová, Vasněcovová) +2:08,9 (0+9)6. Německo (Rees, Doll, Voigtová, Hinzová) +2:10,7 (0+6)7. Itálie (Bormolini, Windisch, Wiererová, Vittozziová) +2:43,1 (0+13)8. Finsko (Seppälä, Hiidensalo, Minkkinenová, Ederová) +3:09,7 (0+9)9. Česko (Štvrtecký, Krčmář, Davidová, Jislová) +3:18,3 (0+10)

Související

Michal Krčmář v závodu s hromadným startem v Novém městě na Moravě

Skvělý úvod biatlonového MS. Česká smíšená štafeta si dojela pro stříbro

Ve středu ve švýcarském Lenzerheide začalo letošní biatlonové mistrovství světa a hned v jeho první závodní den se český biatlon dočkal až nečekaného medailového úspěchu. Nečekaného především proto, že Češi dlouho věděli, že za ně na tomto MS nenastoupí zraněná biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová. Nicméně i bez ní se české smíšené štafetě ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář podařilo doběhnout si pro stříbro a první cenný kov z biatlonového MS od roku 2021.
Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 53 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 2 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Ilustrační foto

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

včera

euro, ilustrační fotografie

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát

Evropská unie se chystá dát zelenou přijetí Bulharska do eurozóny. Pokud půjde vše podle plánu, země se stane 21. členem měnové unie od 1. ledna 2026. Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) oznámí své finální hodnocení ve zprávě, která bude zveřejněna příští středu. Uvedlo to několik úředníků pro server Politico.

včera

včera

Vladimir Putin

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině

Ruský vládce Vladimir Putin minulý týden oznámil, že ozbrojené síly Ruské federace vytvářejí podél hranic s Ukrajinou takzvanou „bezpečnostní nárazníkovou zónu“. Co si však pod tímto pojmem představit v ruském pojetí, zůstává krajně nejasné – a ještě méně zřetelné je, co dnes vlastně Moskva považuje za ukrajinské hranice. 

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz pohrozil zastavením evropských fondů Slovensku, Fico ostře zareagoval

Německý kancléř Friedrich Merz otevřeně varoval Slovensko a Maďarsko, že pokud budou nadále vybočovat ze společného směřování Evropské unie, může dojít až k pozastavení evropských fondů. Na pondělním fóru WDR Europaforum podle agentury Bloomberg uvedl, že Unie má k dispozici nástroje, jak reagovat na porušování zásad právního státu, včetně zastavení finanční podpory.

včera

Ilustrační foto

S internetovými podvody se roztrhl pytel. Lidé přicházejí o statisíce a pachatelé mizí beze stopy

Kybernetická kriminalita nabírá v Česku na síle – podvodníci mění taktiky, ale stále spoléhají na lidskou důvěřivost, spěch a nepozornost. WhatsApp, e-mail, falešné portály či napodobeniny známých značek – to vše jsou nástroje, které zločinci zneužívají k manipulaci, vydírání a finančním podvodům. Oběťmi se stávají lidé všech věkových kategorií. Pachatelé se vydávají za příbuzné, úředníky, zamilované partnery i obchodníky s auty. Společné mají jedno: z principu nekomunikují osobně a po inkasu peněz mizí beze stopy.

včera

včera

včera

Odpálení rakety ATACMS.

USA a Evropa zrušily omezení doletu zbraní. Ukrajina může útočit hluboko v Rusku

Ukrajina získala od svých hlavních západních spojenců významné posílení schopnosti bránit se proti ruské agresi. Jak oznámil německý kancléř Friedrich Merz, Německo, Velká Británie, Francie a Spojené státy se dohodly na odstranění dosavadních omezení týkajících se doletu zbraní dodávaných Kyjevu. Tento zásadní posun znamená, že ukrajinské ozbrojené síly nyní mohou cílit na vojenské cíle i hluboko na území Ruské federace.

včera

Trump čelí zásadní zkoušce: Kreml ho zkouší, Západ čeká na odpověď

Přestože prezident USA Donald Trump opakovaně sliboval, že ukončí válku na Ukrajině „během 24 hodin“, jeho výroky i příspěvky na sociálních sítích se v očích analytiků staly prázdnou rétorikou bez reálného dopadu. Skutečný test jeho politiky nyní přichází: ruské útoky na ukrajinské civilisty eskalují a Moskva sleduje, zda americký prezident své silné řeči konečně doprovodí konkrétními kroky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy