I přes pád Puskarčíkové uzavřela česká štafeta elitní desítku. Triumfovaly Rusky

V neděli polračuje dalšími svými závody další podnik letošního biatlonového Světového poháru v italské Anterselvě. Právě nedělní program začal ženskou štafetou, kterého se zúčastnilo i české kvarteto ve složení Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Lucie Charvátová. Přestože celý závod z českého pohledu nezačal vůbec dobře, neboť jen krátce po startu upadla Eva Piuskarčíková mající na starost první úsek, nakonec se přeci jen české biatlonistky probojovaly do elitní desítky, kteou nakonec uzavřela. Z premiérového vítězství v sezóně se pak radovalo Rusko.

„Najely jsme na mostík, tam se to zhustilo a bohužel jsem ležela na zemi," vrátila se po závodě k monetu, který výrazně zdržel českou štafetu Eva Puskarčíková. Té  se navíc příliš podle představ nedařilo ani na střelnici, jelikož při střelbě vleže vypotřebovala všchny tři rezervní náboje a nebylo tak divu, že ze stadionu vyjela na trať až jako dvacátá, tedy poslední. „Už jsem se bála, abych nechytla trestné kolo. Než o nějakém větru šlo o to, že jsem byla psychicky rozhodne z té kolize," pokračovala Puskarčíková, který po první střelbě ze stadionu vyjela i za Norkou Knottenovou, jež musela tehdy absolvovat jedno trestné kolo.

Druhou střelbu absolvující vestoje Puskarčíková sice zvládla vyčistit bez rezervních nábojů, nicméně běžecky se jí tolik nedařilo a štafetový kolík předávala Jessice Jislové až na sedmnácté pozici se ztrátou půldruhé minuty na čelo. "Forma v běhu je taková nijaká, trápila jsem se a za boha nemohla nic sjet," je si vědoma Puskarčíková. Při první předávce se na čele hřály na výsluní štafety Itálie, Německa a Ruska, přičemž rozestupy mezi nimi byly výrazné.

Na druhém úseku totálně vyhořela švédská štafeta, konkrétně Elvira Öbergová. Ta totiž po střebě vestoje musela hned natři trestná kola a bylo tak tedy po švédských nadějích. To Jessice Jislové se tehdy vedlo daleko lépe. Vleže zastřílela naprosto čistě, vestoje potřebovala pouze jeden náhradní náboj a i díky tomu tak českou šttafetu vyšvihla na 11. pozici. "Cítila jsem se před závodem docela špatně, ale řekla bych, že ten výkon v běhu i na střelnici snad byl dobrý. Bavilo mě to, štafetu si opravdu užívám," hýřila po svém úseku radostí Jislová.

Ta předávala Markétě Davidové bok po boku s norskou štafetou, která ve třetím úseku nasadila Eckhoffovou. Společně s ní Davidová si běžecky vedly nejlépe, při střelbě vleže pak obě dobíjely dvakrát. Protože ale následnou střelbu vestoje zvládla o hodně lépe, pouze s jedním dobíjením, a díky tomu tak psunula české kvarteto na sedmou příčku.

Jako finišmanku si český tým zvolil Lucii Charvátovou, která tentokrát střílela asi nejlépe v sezóně. Ani po jedné ze dvou zastávek na koberci totiž nemusela na trestné kolo a to i přesto, že při své první střelbě jednou dobíjela a na té druhé hned dvakrát.

Co se týče střelby vestoje, tak tu tehdy nejlépe zvládla Ruska Kajševová a ta nakonec dorazila do cíle jako první. Naprosto se nedařilo vedoucí Němce Preussové, která si musela několikrát na stojce přidřepnout, aby tak zahnala únavu, ale o vedení nakonec i tak přišla. Nakonec dorazila na druhém místě, na třetí místě pak skončily Francouzky zásluhou skvělé Simonové. Se čtvrtým místem se musely spokojit domácí Italky, které byly následovány Běloruskami.

Překvapením bylo šesté místo pro Norky, o to sedmé pak v těsném finišiš bojovala i česká štafeta díky finišmance Charvátové, ale nakonec z toho bylo konečné desáté místo s pouhou vteřinou zrzrátou na onu sedmou příčku. „V posledních desítkách jsem nenašla prostor, jak se přes blok soupeřek dostat. Hlavně mám radost, že jsem se v poslední štafetě před mistrovstvím světa dokázala zbavit prokletí trestného kola," byla si vědoma pokroku Charvátová.

SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie) - (24.1.2021):

Ženy - štafeta (4x6 km):

1. Rusko (Pavlovová, Akimovová, Mironovová, Kajševová) 1:07:32,4 (0 tr. okruhů+9 dobíjení)2. Německo (Hinzová, Hettichová, Herrmannová, Preussová) -11,0 (0+6)3. Francie (Bescondová, Chevalierová-Bouchetová, Braisazová-Bouchetová, Simonová) -21,2 (1+9)4. Itálie -40,5 (0+8)5. Bělorusko -46,5 (0+14)6. Norsko -59,6 (1+12)7. Švédsko -1:09,7 (3+5)8. Ukrajina -1:09,9 (0+10)9. Švýcarsko -1:09,9 (1+11)10. ČR (Puskarčíková, Jislová, Davidová, Charvátová) -1:10,2 (0+10)

Související

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

Více souvisejících

Biatlon Eva Puskarčíková (biatlonistka)

Aktuálně se děje

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

8. ledna 2025 20:35

Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny

Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy