Krčmář se ve sprintu vešel do dvacátého místa. Závod ovládl vedoucí muž Fillon-Maillet

Svůj sprinterský závod v rámci Světového poháru v biatlonu ve finském Kontiolahti jeli v sobotu po ženách i muži a i v tomto závodě se vešel český závodník do TOP 20. Zatímco v ženském závodě dvacítku uzavírala Jessica Jislová, v mužích byl nejlepším Čechem Michal Krčmář, jenž skončil pro změnu devatenáctý. Z celého startovního pole se pak dařilo nejlépe vedoucímuži celého seriálu Francouzovi Fillonu-Mailletovi.

Zatímco kvůli pozitivnímu PCR testu se sprintu v Kontiolahti nezúčastnil Milan Žemlička, ovšem další tři čeští reprezentanti ano. Jak Adamu Václavíkovi, tak Mikuláši Karlíkovi se podařilo postoupit do nedělní stíhačky.

Oba však ve výsledkové listině skončili za Michalem Krčmářem. Ten se mohl pyšnit nejlepším českým umístěním v tomto závodě i přesto, že při střelbě strávil na koberci vždy více času, než by bylo zdrávo. I tak ale nakonec zaznamenal za celý závod jen jednu minelu a to při předposlední ráně při střelbě vestoje. „Vůbec mi to na střelnici nesedlo, nemohl jsem pořádně namáčknout spoušť, ale běžecky to úplně špatné nebylo. Za výsledek na hraně dvacítky můžu být rád. Stíhačka bude našlápnutá, od desátého místa mě dělí nějakých patnáct vteřin," řekl Krčmář po závodě pro Českou televizi.

Na trati se tentokrát vůbec neztratil svým výkonem Jakub Štvrtecký. Ten se i přes dvě nepřesné střely (po jednom vleže i vestoje) mohl pyšnit třináctým nejrychlejším běžeckým časem. Především díky svému závěreečnému rychlému běhu se dokázal v pořadí vyšvihnout na konečné 23. místo. Trestným kolům se nevyhnul ani Adam Václavík, který jich musel absolvovat hned tři. To ale neznamenalo, že by z tohoto závodu nakonec nezískal žádný bod.

Vidět byl i další reprezentant Karlík, jenž se díky čisté ležce pohyboval kolem patnáctého místa. Vestoje ale natropil čtyři chyby a přestože to znamenalo veliký propad v pořadí, i on se do nedělní stíhačky podívá.

Závodu se ze známých důvodů nezúčastnili Rusové a Bělorusové, na trati však nebyli k vidění ani Ukrajinci. Ve startovní listině pak chyběli i známí norští bratři Johannes Thingnes Boe a Tarjei Boe. Vedoucí muž celkového pořadí Fillon-Maillet tak měl celkem jednoduchou cestu k vítězství a poté, co dojel první s osmnáctivteřinovým náskokem na překvapivého stříbrného mladého Nora Filipa Andersena, má zase větší šanci na zisk velkého křišťálového glóbu.

Světový pohár biatlonistů - 10 km mužů v Kontiolahti (5.3.2022):

1. Fillon Maillet (Francie) 23:21,0 (0)2. Andersen (Norsko) +18,3 (0)3. Kühn (Německo) +29,7 (1)4. Bakken (Norsko) +31,2 (1)5. Samuelsson (Švédsko) +32,4 (2)6. Jacquelin (Francie) +34,3 (2)7. Nawrath (Německo) +34,8 (1)8. Hofer (Itálie) +42,5 (1)

...

19. Krčmář (ČR) +1:02,2 (1)23. Štvrtecký (ČR) +1:14,6 (3)39. Václavík (ČR) +1:46,5 (3)55. Karlík (ČR) +2:13,6 (4)

Stav SP (po 16 z 22 závodů):

1. Fillon Maillet (Francie) 6962. Jacquelin (Francie) 5393. Samuelsson (Švédsko) 5244. T. Boe (Norsko) 4865. Christiansen (Norsko) 4516. Lägreid (Norsko) 4517. J. Boe (Norsko) 4408. Desthieux(Francie) 433

...

29. Krčmář (ČR) 22170. Štvrtecký (ČR) 3473. Václavík (ČR) 32

Související

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 30 minutami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní

Ruský prezident Vladimir Putin podle amerického ministra obrany Lloyda Austina nedokázal za více než 1 000 dnů války na Ukrajině dosáhnout žádného strategického cíle. Austin to uvedl během tiskové konference v Laosu, kde zhodnotil průběh konfliktu a dopad na mezinárodní scénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy