Moravec navázal na sobotní výkon a opět se s čistou palbou vešel do elitní desítky

Stejně jako v sobotu ve vytrvalostním závodu mužů, tak i v nedělním sprintu byl Ondřej Moravec nejlepším českým biatlonistou v konečném pořadí a opět díky čisté střelbě. Zatímco se ale včera umístil na pátém místě, v neděli mu patří desátá příčka. Druhým nejlepším Čechem byl stejně jako v sobotu Michal Krčmář, ktterý tentokrát skončil na 16. pozici. I tentokrát závod vyhrál jako v sobotu Nor, narozdíl od sobotního závodu se ale ze svého prvního vítězství v nové sezóně Světového poháru může radovat Johannes Boe, který si tak připsal na konto své 49. vítězství v kariéře.

Co se týče podmínek, tak v tomto ohledu bychom žádný rozdíl oproti sobotnímu mužskému vytrvalostnímu závodu neviděli. Jako v sovbotu, tak i nyní panovaly ve finském Kontiolahti teploty kolem jednoho stupně nad nulou. Na rozdíl od soboty ale bylo znát, že trať byla rozbitější a na základě toho se tak přizpůsobilo nasazení českých závodníků. Ondřej Moravec se tak proto vydal ze stratu až jako třicátý.

Přestože na střelnici před závodem foukal slabý vítr a nástřel tak probíhal relativně v klidu, potkala českou reprezentaci i tak smůla. Těsně před samotným startem musel asistent české reprezentace Aleš Ligaun rychle rozebírat malorážku takovým způsobem, aby mohli čeští biatlonisté Michal Krčmář a Jakub Štvrtecký odstartovat s funkční zbraní. Právě těmto dvěma reprezentantům totiž při nástřelu praskly úderníky u jejich malorážek a muselo tak dojít k jejich rychlé výměně.

Ondřeji Moravcovi se ale tyto problémy naštěstí vyhnuly a mohl tak pokračovat v tom svém parádním výonu, který předváděl v sobotu. První střelbu vleže stila zastřílet čistě za 29 vteřin, i druhá položka u něj bezchybná. Tehdy tak díky tomu figuroval na průběžné páté pozici. Střelecká forma je tedy u Moravce po dvou závodech nadále stoprocentní. "Na ležáku tam čtvrtá rána byl nějaký problém, pátou jsem si počkal. Stoják jsem si poslal, tam bylo dobře. Není čas ztrácet čas," okomentoval svůj výkon Moravec v rozhovoru pro Českou televizi.

Zároveň si pochvaloval trať, kterou se rozhodli organizátoři oproti sobotnímu závodu vylepšit. "Snaží se to stáhnout. Problém je, že to je pod tím hodně křivý, byl to spíš boj. Tohle byl úplně jiný závod, je to prostě fofr, bolelo to strašně, ale myslím, že to nebylo tak strašný," nechal se slyšet český reprezentant, který byl po závodu očividně spokojený se svým startem do nové sezóny. . "Musím to brát. Minimálně je to můj druhej nejlepší vstup do sezony vůbec. Druhej nejstarší člověk v poli, to není špatný," dodal s úsměvem.

Problémy na nástřelu se naštěstí nikterak nepodepsaly na Michalu Krčmářovi. Ten také bez potíží vybílil všechny terče a nakonec se umístil na 16. místě. "Nejdřív mě prasknul úderník v první půlce nástřelu, když pak trenéři vraceli závěr zpátky, nestřílelo to. Trochu stres, ale nebylo to nic tak hroznýho. Já věděl, že mám nastřeleno. Vliv na závod to nemělo," vrátil se v pozávodním rozhovoru Krčmář k potížím při nástřelu.

"Na trati to není ještě úplně ono, ale na střelnici za mě super," dodal pak ke svému dalšímu slušnému výkonu.

Dodejme, že třetím nejlepším českým biatlonistou byl při své premiéře ve Světovém poháru šedesátý Tomáš Mikyska, o místo za ním se nacházel v konečném pořadí Jakub Štvrtecký. Adam Václavík pak musel během závodu absolvovat až pět trestných kol a i proto skončil až na 82. místě.

Prvního Nora Johannese Boe pak na stupních vítězů doplnili další dva Seveřané a to Švédové Sebastian Samuelsson a Martin Ponsiluoma.

Světový pohár biatlonistů v Kontiolahti - 10 km mužů (29.11.2020):

1. J. Boe (Norsko) 23:53,0 (0)2. Samuelsson (Švédsko) +44,1 (1)3. Ponsiluoma (Švédsko) +47,9 (1)4. Christiansen (Norsko) +51,9 (1)5. Fak (Slovinsko) +53,1 (0)6. Fillon-Maillet (Francie) +1:01,3 (0)

-----------

10. Moravec (ČR) +1:12,6 (0)16. Krčmář (ČR) +1:24,0 (0)60. Mikyska (ČR) +3:04,3 (1)61. Štvrtecký (ČR) +3:07,2 (3)82. Václavík (ČR) +4:01,4 (5)

Související

Michal Krčmář v závodu s hromadným startem v Novém městě na Moravě

Skvělý úvod biatlonového MS. Česká smíšená štafeta si dojela pro stříbro

Ve středu ve švýcarském Lenzerheide začalo letošní biatlonové mistrovství světa a hned v jeho první závodní den se český biatlon dočkal až nečekaného medailového úspěchu. Nečekaného především proto, že Češi dlouho věděli, že za ně na tomto MS nenastoupí zraněná biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová. Nicméně i bez ní se české smíšené štafetě ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář podařilo doběhnout si pro stříbro a první cenný kov z biatlonového MS od roku 2021.
Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

Více souvisejících

Biatlon Ondřej Moravec (biatlonista)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy