Stejně jako v sobotu ve vytrvalostním závodu mužů, tak i v nedělním sprintu byl Ondřej Moravec nejlepším českým biatlonistou v konečném pořadí a opět díky čisté střelbě. Zatímco se ale včera umístil na pátém místě, v neděli mu patří desátá příčka. Druhým nejlepším Čechem byl stejně jako v sobotu Michal Krčmář, ktterý tentokrát skončil na 16. pozici. I tentokrát závod vyhrál jako v sobotu Nor, narozdíl od sobotního závodu se ale ze svého prvního vítězství v nové sezóně Světového poháru může radovat Johannes Boe, který si tak připsal na konto své 49. vítězství v kariéře.
Co se týče podmínek, tak v tomto ohledu bychom žádný rozdíl oproti sobotnímu mužskému vytrvalostnímu závodu neviděli. Jako v sovbotu, tak i nyní panovaly ve finském Kontiolahti teploty kolem jednoho stupně nad nulou. Na rozdíl od soboty ale bylo znát, že trať byla rozbitější a na základě toho se tak přizpůsobilo nasazení českých závodníků. Ondřej Moravec se tak proto vydal ze stratu až jako třicátý.
Přestože na střelnici před závodem foukal slabý vítr a nástřel tak probíhal relativně v klidu, potkala českou reprezentaci i tak smůla. Těsně před samotným startem musel asistent české reprezentace Aleš Ligaun rychle rozebírat malorážku takovým způsobem, aby mohli čeští biatlonisté Michal Krčmář a Jakub Štvrtecký odstartovat s funkční zbraní. Právě těmto dvěma reprezentantům totiž při nástřelu praskly úderníky u jejich malorážek a muselo tak dojít k jejich rychlé výměně.
Ondřeji Moravcovi se ale tyto problémy naštěstí vyhnuly a mohl tak pokračovat v tom svém parádním výonu, který předváděl v sobotu. První střelbu vleže stila zastřílet čistě za 29 vteřin, i druhá položka u něj bezchybná. Tehdy tak díky tomu figuroval na průběžné páté pozici. Střelecká forma je tedy u Moravce po dvou závodech nadále stoprocentní. "Na ležáku tam čtvrtá rána byl nějaký problém, pátou jsem si počkal. Stoják jsem si poslal, tam bylo dobře. Není čas ztrácet čas," okomentoval svůj výkon Moravec v rozhovoru pro Českou televizi.
Zároveň si pochvaloval trať, kterou se rozhodli organizátoři oproti sobotnímu závodu vylepšit. "Snaží se to stáhnout. Problém je, že to je pod tím hodně křivý, byl to spíš boj. Tohle byl úplně jiný závod, je to prostě fofr, bolelo to strašně, ale myslím, že to nebylo tak strašný," nechal se slyšet český reprezentant, který byl po závodu očividně spokojený se svým startem do nové sezóny. . "Musím to brát. Minimálně je to můj druhej nejlepší vstup do sezony vůbec. Druhej nejstarší člověk v poli, to není špatný," dodal s úsměvem.
Problémy na nástřelu se naštěstí nikterak nepodepsaly na Michalu Krčmářovi. Ten také bez potíží vybílil všechny terče a nakonec se umístil na 16. místě. "Nejdřív mě prasknul úderník v první půlce nástřelu, když pak trenéři vraceli závěr zpátky, nestřílelo to. Trochu stres, ale nebylo to nic tak hroznýho. Já věděl, že mám nastřeleno. Vliv na závod to nemělo," vrátil se v pozávodním rozhovoru Krčmář k potížím při nástřelu.
"Na trati to není ještě úplně ono, ale na střelnici za mě super," dodal pak ke svému dalšímu slušnému výkonu.
Dodejme, že třetím nejlepším českým biatlonistou byl při své premiéře ve Světovém poháru šedesátý Tomáš Mikyska, o místo za ním se nacházel v konečném pořadí Jakub Štvrtecký. Adam Václavík pak musel během závodu absolvovat až pět trestných kol a i proto skončil až na 82. místě.
Prvního Nora Johannese Boe pak na stupních vítězů doplnili další dva Seveřané a to Švédové Sebastian Samuelsson a Martin Ponsiluoma.
Světový pohár biatlonistů v Kontiolahti - 10 km mužů (29.11.2020):
1. J. Boe (Norsko) 23:53,0 (0)2. Samuelsson (Švédsko) +44,1 (1)3. Ponsiluoma (Švédsko) +47,9 (1)4. Christiansen (Norsko) +51,9 (1)5. Fak (Slovinsko) +53,1 (0)6. Fillon-Maillet (Francie) +1:01,3 (0)
-----------
10. Moravec (ČR) +1:12,6 (0)16. Krčmář (ČR) +1:24,0 (0)60. Mikyska (ČR) +3:04,3 (1)61. Štvrtecký (ČR) +3:07,2 (3)82. Václavík (ČR) +4:01,4 (5)
Související
MS v biatlonu: Na programu poslední závody, za rok se světová elita sejde v Česku
Biatlon má dnes pauzu. Program MS pokračuje zítra, za rok se pojede v Česku
Biatlon , Ondřej Moravec (biatlonista)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák