Sáblíková během medailového ceremoniálu plakala. Zřejmě je to naposledy, tvrdí

Byla to skoro pro ni až rutina, vystoupat si na olympiádě na stupínek a dát si na krk medaili. Vždyť to byla její už sedmá olympijská medaile a navíc se jí již na čtvrté olympiádě v řadě přihodilo, že získala cenný kov. Přesto ale rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou přemohly při předávání emoce. Připustila totiž, že právě tento bronz pětikilometrové pekingské trati by mohl být její poslední olympijskou medailí v kariéře.

Člověk se ani nemusí divit jejím emocím ve chvíli, kdy vstupuje na bronzový stupínek a vidí pod sebou hlouček českých sportovců. "Bylo to hodně emotivní, protože jsem si uvědomila, že je to možná naposled. I když to jsem si říkala už minulou olympiádu. Ale tentokrát už je to opravdu možná naposled, a tak jsem se snažila užít atmosféru plnými doušky, protože to jsou okamžiky, které v člověku zůstanou až do konce života," komentovala silný moment již čtyřiatřicetiletá česká sportovkyně.

Ani v té chvíli nevěřila, že může být ze závodu na pětikilometrové trati bronzová. Bylo vidět, jak jen nevěřícně zakroutila hlavou, když z reproduktorů při ceremoniálu zaznělo její jméno. "Pro mě to bylo stejně neuvěřitelný, možná stejně jako ta úplně první medaile," vrátila se Sáblíková ke svým počátečním velkým úspěchům v karéře z Vancouveru 2010. Tehdy triumfovala jak na pětikilometrové, tak i na tříkilometrové trati. "Tam to bylo daleko emočně vypjatější, protože hrála hymna a bylo to poprvé. Zjevila jsem se tam jako dvaadvacetileté pískle. Uběhlo dvanáct let a já tam stála zase," pokračovala Sáblíková.

Přestože se jedná pro Sáblíkovou "pouze" o bronzovou, i z ní má pochopitelně radost. Rozhodně se pak také jedná o nejtěžší medaili v její bohaté sbírce. "Fakt moc hezká. Nejhezčí!" pochvalala si konkrétně pekingský bronz, který si tedy doma vystaví. "A jak jsem se přestěhovala, tak tam zatím nic moc nemám, takže je místa dost."

Vzhledem k emocím pak byla ráda, že na pátečním ceremoniálu předával medaile šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval. "Že tam byl někdo, koho znám, protože kdybych udělala nějaké faux pas, tak mě třeba zachrání," věděla Sáblíková a pokračovala: "Mám vždycky strach, že tam upadnu nebo si vezmu něco jiného, než mi patří. Tak jsem docela ráda, že se všechno povedlo."

Také připomněla, že květinovým ceremoniálem po závodě čtvrteční bronzový den zdaleka neskončil. Ještě totiž musela, jako každý sportovec, absolvovat dopingovou kontrolu a den pro ni tak skončil až v půl jedné ráno návbratem na olympijskou vesnici. "Zastavila jsem se na misi, kde jsem zůstala asi do půl třetí. Bylo to příjemné, dost věcí jsme rozebrali, pokecali a zasmáli se. Bylo to pohodový. Byla jsem docela ráda, že se moc neslavilo, protože jsem si dala jedno pivo a byla úplně hotová," prozradila nejúspěšnější česká sběratelka medailí v rámci Zimních olympijských her.

To pátek měla daleko volnější program. Nejprve fandila českým hokejistům a poté si šla převzít medaili. "Byl to takový proflákaný den, ale utekl hrozně rychle. Už se těším, až budu v posteli," zakončila Sáblíková.

Související

Ilustrační fotografie.

Rusové a Bělorusové mohou na paralympiádu jako neutrální sportovci

Ruští a běloruští reprezentanti se navzdory vojenskému útoku svých zemí na Ukrajinu mohou zúčastnit zimních paralympijských her, které v pátek začnou v Pekingu. Startovat však budou jako neutrální sportovci. Dnes o tom rozhodl Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) s tím, že Rusko s Běloruskem budou vyškrtnuty z medailové tabulky.
Ilustrační foto

Zimní hry skončily. Češi na nich zažili druhý nejhorší výsledek v počtu medailí

Nedělním dnem byly zakončeny slavnostním ceremionálem 24. Zimní olympijské hry konané v čínském Pekingu, který tak předal štafetu pořadatelství italským městům Miláno a Cortina d´Amepzzo. Na právě skončených letošních Hrách zaznamenali čeští olympionici, kterých bylo rekordně celkem až 113, druhý nejhorší výsledek v počtu získaných medailí od roku 1994, kdy Češi nezískali ani jeden cenný kov.

Více souvisejících

olympijské hry 2022 olympiáda Martina Sáblíková Rychlobruslení

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy