Vůbec poprvé v dějinách se podařilo zaznamenat případ, kdy nějaká ryba prošla zrcadlovým testem, všeobecně považovaným za test prokazující sebe-uvědomění u zvířat. Kupodivu nejde o žádnou majestátní či známou rybu, ale malou nenapadnou korálovou rybku, které se česky říká pyskoun rozpůlený
Pyskouni dokázali rozeznat odraz vlastního těla v zrcadle, přinejmenším alespoň v rámci série pokusů japonských výzkumníků. Během zrcadlového testu je zkoumané zvíře postaveno před zrcadlo poté, co je na nějaké části těla zvířete udělána výrazná barevná značka nedráždivým druhem zvýrazňovače. Pokud zvíře po shlédnutí svého odrazu v zrcadle začne zkoumat případně se pokusí odstranit značku ze svého těla, chápe se to jako porozumění podstaty zrcadlového odrazu a kapacity porozumět konceptu vlastního já. Důležité je, aby značku nemohlo zvíře vidět bez pohledu do zrcadla, zpravidla to bývá na tváři zvířete.
Hned několik nedávných studií poukázalo na to, že schopnosti vnímání a myšlení u ryb se vyrovnají či dokonce předčí ostatní obratlovce. Podle některých vědců dokonce nejvíce připomínají kognitivní schopnosti lidí a dalších primátů. Až doposud zrcadlovým testem, obecně považovaným za důkaz vyšší myšlenkové kapacity, prošlo pouze několik savců (konkrétně různé druhů opic, sloni, kosatky a delfíni) a ptáci z rodu krkavcovitých (například straka obecná). Například ale psi, kteří jsou obecně považováni za velmi inteligentní zvířata, ale zrcadlovým testem neprošli. Na druhou stranu mnozí vědci se domnívají, že je to hlavně kvůli tomu, že se neorientují zrakem, ale podle čichu.
Testem sebeuvědomění, který využíval čichových schopností, ale psi prošli. Ovšem jeho interpretace je složitější a diskutabilnější než u zrcadlového testu. Velkou komplikaci při experimentu působil fakt, že rybička samozřejmě nemá žádné ruce či jiné končetiny kterými by si mohla odstranit značku. Přesto ale pyskouni projevili evidentní snahu se značky zbavit pomocí tření šupin o blízké kameny a jiné vhodné materiály nacházející se v akváriu. Podobným způsobem se pyskouni totiž zbavují jakýchkoli dráždivých reakcí či parazitů vyskytujících se v šupinách.
Vědci nejprve zkoumali 10 rybek v oddělených nádržích a sledovali, jak se budou pyskouni chovat, když před ně bude postaveno zrcadlo. Sedm z deseti rybek prošlo všemi třemi fázemi chování, které bylo zdokumentováno i u ostatních živočichů úspěšných v zrcadlovém testu. Nejprve na svůj odraz reagovaly jako na dalšího jedince svého druhu, poté vykonávaly různé nestandardní pohyby a chování. Nakonec pyskouni zblízka a upřeně pozorovali svůj vlastní obraz. Následně se přistoupilo k vlastnímu zrcadlovému testu. Vědci rybám injektovali barevný gel, který vytvořil značku připomínající obvyklého parazita celkem 8 pyskounům. Tři ze čtyř pyskounů označených na svém krku prováděli opakované drbání v místě značky, kterou viděli v zrcadle. Pokud byla ale stejným rybám injektována naprosto totožný gel, který ale nebyl barevný, pyskouni se o žádné škrábání nepokoušeli.
Tří ze čtyř ryb označených přímo na hlavě se také výrazně drbaly, když byly před zrcadlem. Vědci je nakonec nezahrnuli do výsledků, protože tyto rybičky se drbaly na hlavě i v jiných momentech, a tak nebylo možné bezpečně považovat za potvrzení sebe-uvědomění.
Hlavní autor studie, Masanori Kohda přímo uvádí: „Výsledky, které přednášíme jsou ze své povahy poměrně diskutabilní a jakékoli připomínky samozřejmě vítáme. Fakt, že pyskouni úspěšně prošli všemi fázemi zrcadlového testu nepovažujeme za definitivní důkaz sebeuvědomění. Každopádně ryby pochopily, že odraz v zrcadle reprezentuje jejich vlastní tělo.“
Autoři vyvozují ze svých pokusů dva možné závěry. Buď uznáme, že ryby, které byly doposud brány za neinteligentní zvířata, mají sebeuvědomění, protože prošly stejným testem jako vyšší druhy zvířat. Anebo vyhodnotíme absolvování zrcadlového testu jako použití nějakého jiného myšlenkového procesu, který nespočívá na uvědomění sebe sama. To by znamenalo vytvořit nějaký nový průkaznější test pro sebeuvědomění.
Související
V Chorvatsku číhá nové nebezpečí. Úřady varují před jedovatou rybou
Ryby v Odře zřejmě zabily splašky, které zamezily přívodu kyslíku. Žádná továrna za úhynem nestojí
Ryby , věda , psychologie
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
před 1 hodinou
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
před 2 hodinami
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
před 3 hodinami
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
před 4 hodinami
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
před 5 hodinami
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
před 6 hodinami
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
před 7 hodinami
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
Premiérovou štědrovečerní pohádku Tři princezny si na obrazovkách České televize pustily více než dva miliony lidí. Diváci si tradičně naladili i kultovní komedii Pelíšky či druhý díl pohádky Anděl Páně.
Zdroj: Jan Hrabě