Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

Používejte silná a unikátní hesla

Základní poučka, která sice zní snadně a banálně, ale skutečně vede k větší ochraně vašich údajů. Pokud používáte všude stejná hesla, pak si zaděláváte na problém. S prolomením jednoho hesla se totiž útočník snadno dostane k dalším účtům.

Při vytváření silného hesla se vyhněte používání běžných slov nebo frází. Snažte se kombinovat malá a velká písmena s číslicemi a speciálními znaky. Doporučuje se, aby heslo mělo alespoň 12 znaků. Tím lépe odolá tzv. brute force útokům, které právě hackeři používají. Náhodně zkouší velké množství různých slov a frází. Proto není ideální používat například heslo „anicka1234“.

Zkuste si například nějakou frázi, kterou si snadno zapamatujete, převést do složitějšího souboru písmen, znaků a číslovek. Například větu „Moje oblíbená barva je modrá“ můžete do hesla převést jako „M0j30bl1ben4b4rv4j3m0dr4". Takové heslo už představuje větší oříšek na prolomení.

Aktivujte si dvoufázové ověřování

Dvoufaktorové ověřování (Two Factor Authentication nebo taky 2FA) dokáže udržet vaše údaje v bezpečí i v případě, že útočník prolomí vaše heslo. Přidá totiž další vrstvu zabezpečení k vašim online účtům.

Nejčastěji se s ním setkáte například u online plateb. I kdyby se útočníkovi podařilo získat vaši platební kartu, bez mobilu, kam přijde autorizační požadavek, platbu neprovede.

To samé si můžete nastavit i u přihlášení například k e-mailu. Zadáte heslo a ještě jako další důkaz, že jste to skutečně vy, kdo se hlásí, přijde potvrzující požadavek na telefon.

Můžete jít o opsání kódu, nebo třeba potvrzení biometrickým údajem (otisk prstu nebo sken obličeje). Pokud vám takový požadavek přijde, aniž byste se do svého účtu hlásili, okamžitě zjistíte, že někdo vaše přihlašovací údaje prolomil. V tu chvíli nastává vhodná chvíle na změnu hesla.

Neodkládejte pravidelné aktualizace

V softwaru se často nachází různé chybky, které mohou usnadnit cestu útočníkovi k vašim údajům. Proto vývojáři tyto chyby opravují a vydávají aktualizace. Pokud jejich instalaci ale neustále odkládáte, zbytečně si zaděláváte na problém.

Tyto bezpečnostní záplaty určitě nepodceňujte. Například malware WannaCry v roce 2017 způsobil soustu mrzení a škody v řádu miliard dolarů. Šlo totiž o škodlivý software, který odhalil zranitelnost v operačním systému Windows. Napadl banky, nemocnice, vládní instituce a osobní počítače po celém světě. Nárožně tehdy všem předvedl, jaké škody dokáže napáchat neaktualizovaný software.

I když vás aktualizace mnohdy otravují, nedokládejte zbytečně jejich stažení.

Dávejte pozor, jaká data s kým sdílíte

Že byste neměli nikomu nikdy sdělovat svá hesla snad nemusíme připomínat. Ale pro jistotu si to zopakujeme. Častým nešvarem jsou například hesla do různých firemních aplikací napsaná na papírku a nelepená na monitoru. Nikdy nevíte, kdo kolem vašeho stolu půjde. Pokud máte v počítači citlivé údaje, neměli byste se svými hesly zacházet lehkovážně.

Pozor ale dávejte i na podvodníky, kteří se z vás snaží vylákat například osobní údaje jako je rodné číslo nebo údaje o platební kartě. Ať už si vymyslí jakýkoli zdánlivý důvod, proč tyto údaje nutně potřebují, nesdělujte je.

Buďte opatrní na veřejné Wi-Fi síti

Na veřejných Wi-Fi sítích se obecně nedoporučuje přihlašovat se například do mobilního nebo internetového bankovnictví. Komunikace totiž není zabezpečená, takže nikdy nevíte, kdo má o vašich aktivitách přehled.

Pro větší bezpečnost na veřejné síti používejte například VPN (virtuální privátní síť), která komunikaci zašifruje.

Nenechte se nachytat na praktiky sociálního inženýrství

Kybernetické útoky jsou stále sofistikovanější a mezi ty nejčastější stále patří metody spojené se sociálním inženýrstvím. Jako například podvodné e-maily (phishing) nebo telefonáty (vishing).

Útočníci jdou opravdu tak daleko, že předstírají například telefonát z vaší banky nebo klidně i od policie. Společné mají tyto praktiky hlavně nátlak, důraz na to, abyste provedli požadovanou akci okamžitě a nestihli o ní přemýšlet.

Jakmile vám někdo naléhavě volá, že jsou vaše peníze v ohrožení a máte je okamžitě převést na „zabezpečený“ účet, nepanikařte. Hovor ukončete a zavolejte do své banky, kde jednak situaci nahlásíte a zároveň se ujistíte, že jsou vaše peníze v bezpečí.

Ani podvodné e-maily už není tak snadné rozpoznat. Lámaná čeština v nich už většinou není, vizuály používají útočníci také přesvědčivé. Podle drobných detailů ale přeci jen poznáte, že jde o podvod. Nebude chybět zmíněná naléhavost k určité akci.

Nejčastěji kliknutí na neznámý odkaz. Pak si také všimněte adresy odesílatele. Na první pohled se bude tvářit k nerozeznání od skutečné. Při bližším pohledu ale odhalíte, že tomu tak není. Bude obsahovat jiná písmena nebo čísla, případně pracovat s překlepem, který lidský mozek na první pohled snadno přejde.

Nezapomínejte na antivirové programy

Mezi základní IT služby patří antivirové ochrana a zabezpečení před škodlivým softwarem. Antivirové programy skenují soubory i webové stránky a zjišťují, jestli neobsahují malware (škodlivý software).

Zároveň antivir také neustále aktualizuje databáze, kde se nacházejí údaje o nejnovějších hrozbách. Proto i antivirový program udržujte na svém zařízení vždy aktuální. Některé antivirové programy obsahují také tzv. rodičovskou kontrolu. Díky ní můžete zablokovat přístup na nevhodné webové stránky.

Nepodceňujte pravidelné zálohování důležitých dat

Abyste se vyhnuli nechtěné ztrátě důležitých souborů a dat, naučte se pravidelně zálohovat. Nejjednodušší způsob nabízí automatické zálohování do cloudu. Pokud ale preferujete pevná úložiště, která máte u sebe, využijte například externí disky.

V případě, že se vaše zařízení stane terčem kybernetického útoku, zdánlivě ztracené údaje jednoduše ze zálohy obnovíte. Pokud nezálohujete, ztratíte je nadobro.

Neklikejte na podezřelé odkazy a neinstalujte pochybný software

Buďte ostražití i v případech, kdy se vám zdá, že vám píše například kamarád na sociálních sítí do zprávy. Pokud vám přijde naléhavá prosba s žádostí o kliknutí na uvedený odkaz, zbystřete.

Nejprve se ho zeptejte, zda vám skutečně něco poslal. Možná zjistíte, že mu účet napadli a nyní jeho jménem odesílají podvodné zprávy. Po kliknutí na odkaz si totiž můžete stáhnout škodlivý software.

Pochybné zprávy od neznámých uživatelů s podezřelým odkazem ani neotevírejte.

Pozor i na software zdarma. Pokud potřebujete do zařízení nainstalovat nějaký program, vždy ho stahujte jen z ověřeného zdroje.

Sledujte aktuální trendy v kybernetické bezpečnosti

Útočníci se vždycky snaží být o krok napřed. Proto sledujte aktuální hrozby například na stránkách Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Spoléhejte se i na svou intuici, kdy se vám zdá, že něco působí podezřele, buďte skeptičtí a obezřetní. Pokud vám například přijde zpráva, že jste vyhráli milion korun a jediné co vás od výhry dělí, je zadání kompletních údajů k vaší platební kartě, nejspíš jde o podvod.

Stejně tak se poslední dobou šířily zprávy z falešného Finančního úřadu, které vracely přeplatky na dani. Pokud vám někdo naléhavě nutí peníze, vždy je důvod obávat se, že jde o podvod. Pozor si dejte i na pochybné výhry v soutěžích, kterých jste se nikdy nezúčastnili. Útočníci vás nalákají na hodnotné výhry, ale výměnou požadují citlivé osobní údaje.

S ochranou v kybernetickém prostoru vám také poradí odborníci. Pokud se sami chcete stát jedním z nich, podívejte se nabídky práce v IT a staňte se třeba expertem na kybernetickou bezpečnost.

Související

Úrokové sazby: Snazší začátky v investování díky vyšším úrokům u XTB

Úrokové sazby: Snazší začátky v investování díky vyšším úrokům u XTB

Svět investic rozhodně není jednoduchý, zejména v začátcích proto může být složité se zorientovat. Vždy je důležité se dobře informovat, než se do investování pustíte. Nicméně díky praktickým službám mohou být vaše první kroky jednodušší. Právě ty nabízí broker XTB. Jednou z výhod, které jistě oceníte, jsou vyšší úroky z vašich neinvestovaných prostředků.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy