Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

Používejte silná a unikátní hesla

Základní poučka, která sice zní snadně a banálně, ale skutečně vede k větší ochraně vašich údajů. Pokud používáte všude stejná hesla, pak si zaděláváte na problém. S prolomením jednoho hesla se totiž útočník snadno dostane k dalším účtům.

Při vytváření silného hesla se vyhněte používání běžných slov nebo frází. Snažte se kombinovat malá a velká písmena s číslicemi a speciálními znaky. Doporučuje se, aby heslo mělo alespoň 12 znaků. Tím lépe odolá tzv. brute force útokům, které právě hackeři používají. Náhodně zkouší velké množství různých slov a frází. Proto není ideální používat například heslo „anicka1234“.

Zkuste si například nějakou frázi, kterou si snadno zapamatujete, převést do složitějšího souboru písmen, znaků a číslovek. Například větu „Moje oblíbená barva je modrá“ můžete do hesla převést jako „M0j30bl1ben4b4rv4j3m0dr4". Takové heslo už představuje větší oříšek na prolomení.

Aktivujte si dvoufázové ověřování

Dvoufaktorové ověřování (Two Factor Authentication nebo taky 2FA) dokáže udržet vaše údaje v bezpečí i v případě, že útočník prolomí vaše heslo. Přidá totiž další vrstvu zabezpečení k vašim online účtům.

Nejčastěji se s ním setkáte například u online plateb. I kdyby se útočníkovi podařilo získat vaši platební kartu, bez mobilu, kam přijde autorizační požadavek, platbu neprovede.

To samé si můžete nastavit i u přihlášení například k e-mailu. Zadáte heslo a ještě jako další důkaz, že jste to skutečně vy, kdo se hlásí, přijde potvrzující požadavek na telefon.

Můžete jít o opsání kódu, nebo třeba potvrzení biometrickým údajem (otisk prstu nebo sken obličeje). Pokud vám takový požadavek přijde, aniž byste se do svého účtu hlásili, okamžitě zjistíte, že někdo vaše přihlašovací údaje prolomil. V tu chvíli nastává vhodná chvíle na změnu hesla.

Neodkládejte pravidelné aktualizace

V softwaru se často nachází různé chybky, které mohou usnadnit cestu útočníkovi k vašim údajům. Proto vývojáři tyto chyby opravují a vydávají aktualizace. Pokud jejich instalaci ale neustále odkládáte, zbytečně si zaděláváte na problém.

Tyto bezpečnostní záplaty určitě nepodceňujte. Například malware WannaCry v roce 2017 způsobil soustu mrzení a škody v řádu miliard dolarů. Šlo totiž o škodlivý software, který odhalil zranitelnost v operačním systému Windows. Napadl banky, nemocnice, vládní instituce a osobní počítače po celém světě. Nárožně tehdy všem předvedl, jaké škody dokáže napáchat neaktualizovaný software.

I když vás aktualizace mnohdy otravují, nedokládejte zbytečně jejich stažení.

Dávejte pozor, jaká data s kým sdílíte

Že byste neměli nikomu nikdy sdělovat svá hesla snad nemusíme připomínat. Ale pro jistotu si to zopakujeme. Častým nešvarem jsou například hesla do různých firemních aplikací napsaná na papírku a nelepená na monitoru. Nikdy nevíte, kdo kolem vašeho stolu půjde. Pokud máte v počítači citlivé údaje, neměli byste se svými hesly zacházet lehkovážně.

Pozor ale dávejte i na podvodníky, kteří se z vás snaží vylákat například osobní údaje jako je rodné číslo nebo údaje o platební kartě. Ať už si vymyslí jakýkoli zdánlivý důvod, proč tyto údaje nutně potřebují, nesdělujte je.

Buďte opatrní na veřejné Wi-Fi síti

Na veřejných Wi-Fi sítích se obecně nedoporučuje přihlašovat se například do mobilního nebo internetového bankovnictví. Komunikace totiž není zabezpečená, takže nikdy nevíte, kdo má o vašich aktivitách přehled.

Pro větší bezpečnost na veřejné síti používejte například VPN (virtuální privátní síť), která komunikaci zašifruje.

Nenechte se nachytat na praktiky sociálního inženýrství

Kybernetické útoky jsou stále sofistikovanější a mezi ty nejčastější stále patří metody spojené se sociálním inženýrstvím. Jako například podvodné e-maily (phishing) nebo telefonáty (vishing).

Útočníci jdou opravdu tak daleko, že předstírají například telefonát z vaší banky nebo klidně i od policie. Společné mají tyto praktiky hlavně nátlak, důraz na to, abyste provedli požadovanou akci okamžitě a nestihli o ní přemýšlet.

Jakmile vám někdo naléhavě volá, že jsou vaše peníze v ohrožení a máte je okamžitě převést na „zabezpečený“ účet, nepanikařte. Hovor ukončete a zavolejte do své banky, kde jednak situaci nahlásíte a zároveň se ujistíte, že jsou vaše peníze v bezpečí.

Ani podvodné e-maily už není tak snadné rozpoznat. Lámaná čeština v nich už většinou není, vizuály používají útočníci také přesvědčivé. Podle drobných detailů ale přeci jen poznáte, že jde o podvod. Nebude chybět zmíněná naléhavost k určité akci.

Nejčastěji kliknutí na neznámý odkaz. Pak si také všimněte adresy odesílatele. Na první pohled se bude tvářit k nerozeznání od skutečné. Při bližším pohledu ale odhalíte, že tomu tak není. Bude obsahovat jiná písmena nebo čísla, případně pracovat s překlepem, který lidský mozek na první pohled snadno přejde.

Nezapomínejte na antivirové programy

Mezi základní IT služby patří antivirové ochrana a zabezpečení před škodlivým softwarem. Antivirové programy skenují soubory i webové stránky a zjišťují, jestli neobsahují malware (škodlivý software).

Zároveň antivir také neustále aktualizuje databáze, kde se nacházejí údaje o nejnovějších hrozbách. Proto i antivirový program udržujte na svém zařízení vždy aktuální. Některé antivirové programy obsahují také tzv. rodičovskou kontrolu. Díky ní můžete zablokovat přístup na nevhodné webové stránky.

Nepodceňujte pravidelné zálohování důležitých dat

Abyste se vyhnuli nechtěné ztrátě důležitých souborů a dat, naučte se pravidelně zálohovat. Nejjednodušší způsob nabízí automatické zálohování do cloudu. Pokud ale preferujete pevná úložiště, která máte u sebe, využijte například externí disky.

V případě, že se vaše zařízení stane terčem kybernetického útoku, zdánlivě ztracené údaje jednoduše ze zálohy obnovíte. Pokud nezálohujete, ztratíte je nadobro.

Neklikejte na podezřelé odkazy a neinstalujte pochybný software

Buďte ostražití i v případech, kdy se vám zdá, že vám píše například kamarád na sociálních sítí do zprávy. Pokud vám přijde naléhavá prosba s žádostí o kliknutí na uvedený odkaz, zbystřete.

Nejprve se ho zeptejte, zda vám skutečně něco poslal. Možná zjistíte, že mu účet napadli a nyní jeho jménem odesílají podvodné zprávy. Po kliknutí na odkaz si totiž můžete stáhnout škodlivý software.

Pochybné zprávy od neznámých uživatelů s podezřelým odkazem ani neotevírejte.

Pozor i na software zdarma. Pokud potřebujete do zařízení nainstalovat nějaký program, vždy ho stahujte jen z ověřeného zdroje.

Sledujte aktuální trendy v kybernetické bezpečnosti

Útočníci se vždycky snaží být o krok napřed. Proto sledujte aktuální hrozby například na stránkách Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Spoléhejte se i na svou intuici, kdy se vám zdá, že něco působí podezřele, buďte skeptičtí a obezřetní. Pokud vám například přijde zpráva, že jste vyhráli milion korun a jediné co vás od výhry dělí, je zadání kompletních údajů k vaší platební kartě, nejspíš jde o podvod.

Stejně tak se poslední dobou šířily zprávy z falešného Finančního úřadu, které vracely přeplatky na dani. Pokud vám někdo naléhavě nutí peníze, vždy je důvod obávat se, že jde o podvod. Pozor si dejte i na pochybné výhry v soutěžích, kterých jste se nikdy nezúčastnili. Útočníci vás nalákají na hodnotné výhry, ale výměnou požadují citlivé osobní údaje.

S ochranou v kybernetickém prostoru vám také poradí odborníci. Pokud se sami chcete stát jedním z nich, podívejte se nabídky práce v IT a staňte se třeba expertem na kybernetickou bezpečnost.

Související

Úrokové sazby: Snazší začátky v investování díky vyšším úrokům u XTB

Úrokové sazby: Snazší začátky v investování díky vyšším úrokům u XTB

Svět investic rozhodně není jednoduchý, zejména v začátcích proto může být složité se zorientovat. Vždy je důležité se dobře informovat, než se do investování pustíte. Nicméně díky praktickým službám mohou být vaše první kroky jednodušší. Právě ty nabízí broker XTB. Jednou z výhod, které jistě oceníte, jsou vyšší úroky z vašich neinvestovaných prostředků.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

včera

Bidenovi mají problém. Prezidentova syna Huntera uznali u soudu vinným

Porota soudu v americkém státě Delaware, u kterého se projednává kauza Huntera Bidena, v úterý uznala syna současného amerického prezidenta vinným ve všech třech bodech obžaloby v případu nelegálního držení zbraní. Informovala o tom agentura AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy