Na trh se konečně dostala dlouho očekávaná hra Kingdom Come: Deliverance, kterou netrpělivě vyhlíželi jak věrní fanoušci a sponzoři, tak i milovníci realistické historické RPG a především milovníci středověku, které hra doslova vtáhne do děje. Její výhodou pro české hráče je fakt, že se její děj odehrává na pozadí českých historických událostí a také na skutečných místech v srdci českého království.
Příběh hry se odehrává v roce 1403, kdy měl být český král Václav IV. v zajetí svého bratra Zikmunda. Ten se měl pokoušet o ovládnutí českých zemí. Toto historické pozadí skutečně vychází z reálných událostí. Moc krále Václava IV. byla v těchto dobách značně oslabená. V roce 1400 dokonce přišel o císařskou korunu. V letech 1402 a 1403 byl vězněn vlastním bratrem Zikmundem, kterého původně požádal o pomoc. Ten ovšem využil příležitosti a začal zabírat královské hrady. Když se mu Václav IV. postavil, zajal ho a uvěznil. Nebylo to Václavovo první uvěznění. Tentokrát byl internován ve Vídni.
Samotná hra se snaží respektovat dějinné události a především stav onoho roku 1403. Samotný děj se odehrává v souvislosti s nepokoji v českých zemích, které i v samotné hře vedou k různým vojenským událostem. Samotné prostředí hry vytváří reálná krajina ze Středních Čech, konkrétně se jedná o část Posázaví.
Oblast Posázaví nabízí dodnes značnou dávku inspirace a potěšení pro milovníky historie a středověku, jelikož si v některých místech uchovala svou divokou a středověkou tvář. Je též dodnes bohatá na památníky středověkých časů, ať už se jedná o města, vesnice, hrady, tvrze, kostely či kláštery. Tvůrci hry si mezi hlavní místa děje vybrali čtyři posázavské lokality.
První z nich je klášter v Sázavě na břehu řeky. Jedná se o jeden z nejstarších klášterů u nás. První zmínky sahají do roku 1032. U zrodu kláštera stáli kníže Oldřich a Prokop, později prohlášený za svatého, kolem něhož se zde tvořila skupina následovníků. Kníže Oldřich tuto komunitu povýšil na benediktinský klášter, který však v následujících letech prošel bouřlivou historií, která se týkala především změny zdejší liturgie. Od časů Karla IV. zde docházelo k velké přestavbě v duchu vrcholné gotiky, jejímž cílem mělo být monumentální síňové trojlodí, které je v době hry stále rozestavěné. Ovšem k dokončení chrámu nedojde, stavbu následně zastavila husitská revoluce.
Důležitým místem je též hrad Talmberk. Ten patří mezi nejstarší hrady Posázaví. V době, kdy se hra odehrává, patřil hrad Divišovi z Talmberka. Buďto on, nebo jeho následník Oldřich, přestavěli hrad, aby zvýšili jeho obranyschopnost.
Dalším místem je Stříbrná Skalice. Jedná se o dodnes existující městečko severně od řeky Sázavy. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361. Původní a pro středověké období správný název zněl Skalice hor stříbrných, což souviselo s dobýváním stříbra již od raných dob. Přívlastek Stříbrná je až mladší. Dodnes jsou zde patrné zbytky skalického hradu. V roce 1402 přešel hrad do majetku Václava IV. Poté, co byl král zajat, se hrad Skalice stal cílem útoku Zikmunda. Purkrabí hradu i s posádkou hrad tajně opustili, takže dobýt hrad bylo pro Zikmunda snadné.
Poslední významné místo je městečko Rataje nad Sázavou. Ve zmiňované době se jednalo o menší město, obehnané hradbou. Jeho zajímavostí je, že zde stály dva hrady. Důvodem výstavby dvou hradů byla zřejmě snadná přístupnost ostrohu, na kterém městečko stálo, ze dvou stran, které tak měly hrady střežit. Jedním z nich byl hrad v Ratajích, druhý se nazýval jako Pirkenštejn. Právě silueta Pirkenštejna je už z ukázek hry dobře známá. Gotický palác na skalnatém ostrohu a především v čele dominantní obranná věž tvoří dobře viditelnou siluetu v povodí řeky Sázavy.
Hru lze hodnotit velice kladně. Finanční a časová náročnost se podepsala na skvěle provedených detailech, jako je samotná podoba postav, jejich mimika, chování, ale také architektonické provedení zmíněných lokalit a objektů. Pochopitelně se nejedná o dokument, takže určité odchylky jsou zde možné. Lze tedy říci, že si tuto hru jistě oblíbí značná řada lidí, nejen milovníků historie či středověku.
Související
Videoherní průmysl si mne ruce, díky pandemii letos stoupnou tržby o pětinu
Vývojáři slaví 28. říjen, nabídnou české a slovenské pc hry se slevou
PC hry , Kingdom Come: Deliverance , historie
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák