Na trh se konečně dostala dlouho očekávaná hra Kingdom Come: Deliverance, kterou netrpělivě vyhlíželi jak věrní fanoušci a sponzoři, tak i milovníci realistické historické RPG a především milovníci středověku, které hra doslova vtáhne do děje. Její výhodou pro české hráče je fakt, že se její děj odehrává na pozadí českých historických událostí a také na skutečných místech v srdci českého království.
Příběh hry se odehrává v roce 1403, kdy měl být český král Václav IV. v zajetí svého bratra Zikmunda. Ten se měl pokoušet o ovládnutí českých zemí. Toto historické pozadí skutečně vychází z reálných událostí. Moc krále Václava IV. byla v těchto dobách značně oslabená. V roce 1400 dokonce přišel o císařskou korunu. V letech 1402 a 1403 byl vězněn vlastním bratrem Zikmundem, kterého původně požádal o pomoc. Ten ovšem využil příležitosti a začal zabírat královské hrady. Když se mu Václav IV. postavil, zajal ho a uvěznil. Nebylo to Václavovo první uvěznění. Tentokrát byl internován ve Vídni.
Samotná hra se snaží respektovat dějinné události a především stav onoho roku 1403. Samotný děj se odehrává v souvislosti s nepokoji v českých zemích, které i v samotné hře vedou k různým vojenským událostem. Samotné prostředí hry vytváří reálná krajina ze Středních Čech, konkrétně se jedná o část Posázaví.
Oblast Posázaví nabízí dodnes značnou dávku inspirace a potěšení pro milovníky historie a středověku, jelikož si v některých místech uchovala svou divokou a středověkou tvář. Je též dodnes bohatá na památníky středověkých časů, ať už se jedná o města, vesnice, hrady, tvrze, kostely či kláštery. Tvůrci hry si mezi hlavní místa děje vybrali čtyři posázavské lokality.
První z nich je klášter v Sázavě na břehu řeky. Jedná se o jeden z nejstarších klášterů u nás. První zmínky sahají do roku 1032. U zrodu kláštera stáli kníže Oldřich a Prokop, později prohlášený za svatého, kolem něhož se zde tvořila skupina následovníků. Kníže Oldřich tuto komunitu povýšil na benediktinský klášter, který však v následujících letech prošel bouřlivou historií, která se týkala především změny zdejší liturgie. Od časů Karla IV. zde docházelo k velké přestavbě v duchu vrcholné gotiky, jejímž cílem mělo být monumentální síňové trojlodí, které je v době hry stále rozestavěné. Ovšem k dokončení chrámu nedojde, stavbu následně zastavila husitská revoluce.
Důležitým místem je též hrad Talmberk. Ten patří mezi nejstarší hrady Posázaví. V době, kdy se hra odehrává, patřil hrad Divišovi z Talmberka. Buďto on, nebo jeho následník Oldřich, přestavěli hrad, aby zvýšili jeho obranyschopnost.
Dalším místem je Stříbrná Skalice. Jedná se o dodnes existující městečko severně od řeky Sázavy. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361. Původní a pro středověké období správný název zněl Skalice hor stříbrných, což souviselo s dobýváním stříbra již od raných dob. Přívlastek Stříbrná je až mladší. Dodnes jsou zde patrné zbytky skalického hradu. V roce 1402 přešel hrad do majetku Václava IV. Poté, co byl král zajat, se hrad Skalice stal cílem útoku Zikmunda. Purkrabí hradu i s posádkou hrad tajně opustili, takže dobýt hrad bylo pro Zikmunda snadné.
Poslední významné místo je městečko Rataje nad Sázavou. Ve zmiňované době se jednalo o menší město, obehnané hradbou. Jeho zajímavostí je, že zde stály dva hrady. Důvodem výstavby dvou hradů byla zřejmě snadná přístupnost ostrohu, na kterém městečko stálo, ze dvou stran, které tak měly hrady střežit. Jedním z nich byl hrad v Ratajích, druhý se nazýval jako Pirkenštejn. Právě silueta Pirkenštejna je už z ukázek hry dobře známá. Gotický palác na skalnatém ostrohu a především v čele dominantní obranná věž tvoří dobře viditelnou siluetu v povodí řeky Sázavy.
Hru lze hodnotit velice kladně. Finanční a časová náročnost se podepsala na skvěle provedených detailech, jako je samotná podoba postav, jejich mimika, chování, ale také architektonické provedení zmíněných lokalit a objektů. Pochopitelně se nejedná o dokument, takže určité odchylky jsou zde možné. Lze tedy říci, že si tuto hru jistě oblíbí značná řada lidí, nejen milovníků historie či středověku.
19. listopadu 2024 15:33
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Související
Videoherní průmysl si mne ruce, díky pandemii letos stoupnou tržby o pětinu
Vývojáři slaví 28. říjen, nabídnou české a slovenské pc hry se slevou
PC hry , Kingdom Come: Deliverance , historie
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek