Na trh se konečně dostala dlouho očekávaná hra Kingdom Come: Deliverance, kterou netrpělivě vyhlíželi jak věrní fanoušci a sponzoři, tak i milovníci realistické historické RPG a především milovníci středověku, které hra doslova vtáhne do děje. Její výhodou pro české hráče je fakt, že se její děj odehrává na pozadí českých historických událostí a také na skutečných místech v srdci českého království.
Příběh hry se odehrává v roce 1403, kdy měl být český král Václav IV. v zajetí svého bratra Zikmunda. Ten se měl pokoušet o ovládnutí českých zemí. Toto historické pozadí skutečně vychází z reálných událostí. Moc krále Václava IV. byla v těchto dobách značně oslabená. V roce 1400 dokonce přišel o císařskou korunu. V letech 1402 a 1403 byl vězněn vlastním bratrem Zikmundem, kterého původně požádal o pomoc. Ten ovšem využil příležitosti a začal zabírat královské hrady. Když se mu Václav IV. postavil, zajal ho a uvěznil. Nebylo to Václavovo první uvěznění. Tentokrát byl internován ve Vídni.
Samotná hra se snaží respektovat dějinné události a především stav onoho roku 1403. Samotný děj se odehrává v souvislosti s nepokoji v českých zemích, které i v samotné hře vedou k různým vojenským událostem. Samotné prostředí hry vytváří reálná krajina ze Středních Čech, konkrétně se jedná o část Posázaví.
Oblast Posázaví nabízí dodnes značnou dávku inspirace a potěšení pro milovníky historie a středověku, jelikož si v některých místech uchovala svou divokou a středověkou tvář. Je též dodnes bohatá na památníky středověkých časů, ať už se jedná o města, vesnice, hrady, tvrze, kostely či kláštery. Tvůrci hry si mezi hlavní místa děje vybrali čtyři posázavské lokality.
První z nich je klášter v Sázavě na břehu řeky. Jedná se o jeden z nejstarších klášterů u nás. První zmínky sahají do roku 1032. U zrodu kláštera stáli kníže Oldřich a Prokop, později prohlášený za svatého, kolem něhož se zde tvořila skupina následovníků. Kníže Oldřich tuto komunitu povýšil na benediktinský klášter, který však v následujících letech prošel bouřlivou historií, která se týkala především změny zdejší liturgie. Od časů Karla IV. zde docházelo k velké přestavbě v duchu vrcholné gotiky, jejímž cílem mělo být monumentální síňové trojlodí, které je v době hry stále rozestavěné. Ovšem k dokončení chrámu nedojde, stavbu následně zastavila husitská revoluce.
Důležitým místem je též hrad Talmberk. Ten patří mezi nejstarší hrady Posázaví. V době, kdy se hra odehrává, patřil hrad Divišovi z Talmberka. Buďto on, nebo jeho následník Oldřich, přestavěli hrad, aby zvýšili jeho obranyschopnost.
Dalším místem je Stříbrná Skalice. Jedná se o dodnes existující městečko severně od řeky Sázavy. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361. Původní a pro středověké období správný název zněl Skalice hor stříbrných, což souviselo s dobýváním stříbra již od raných dob. Přívlastek Stříbrná je až mladší. Dodnes jsou zde patrné zbytky skalického hradu. V roce 1402 přešel hrad do majetku Václava IV. Poté, co byl král zajat, se hrad Skalice stal cílem útoku Zikmunda. Purkrabí hradu i s posádkou hrad tajně opustili, takže dobýt hrad bylo pro Zikmunda snadné.
Poslední významné místo je městečko Rataje nad Sázavou. Ve zmiňované době se jednalo o menší město, obehnané hradbou. Jeho zajímavostí je, že zde stály dva hrady. Důvodem výstavby dvou hradů byla zřejmě snadná přístupnost ostrohu, na kterém městečko stálo, ze dvou stran, které tak měly hrady střežit. Jedním z nich byl hrad v Ratajích, druhý se nazýval jako Pirkenštejn. Právě silueta Pirkenštejna je už z ukázek hry dobře známá. Gotický palác na skalnatém ostrohu a především v čele dominantní obranná věž tvoří dobře viditelnou siluetu v povodí řeky Sázavy.
Hru lze hodnotit velice kladně. Finanční a časová náročnost se podepsala na skvěle provedených detailech, jako je samotná podoba postav, jejich mimika, chování, ale také architektonické provedení zmíněných lokalit a objektů. Pochopitelně se nejedná o dokument, takže určité odchylky jsou zde možné. Lze tedy říci, že si tuto hru jistě oblíbí značná řada lidí, nejen milovníků historie či středověku.
Související

Videoherní průmysl si mne ruce, díky pandemii letos stoupnou tržby o pětinu

Vývojáři slaví 28. říjen, nabídnou české a slovenské pc hry se slevou
PC hry , Kingdom Come: Deliverance , historie
Aktuálně se děje
včera

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
včera

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
včera

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
včera

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
včera

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
včera

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
včera

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
včera

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
včera

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
včera

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
včera

Netanjahu míří do Bílého domu. Dohoda o příměří v Gaze je blízko, zásluhy chce převzít Trump
včera

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu
včera

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste
včera

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům
včera

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta
Aktualizováno včera

Z Muska je troska. Trump nešetří kritikou kvůli vzniku nové politické strany
včera
Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu
S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu.
Zdroj: Jan Hrabě