Washington - Šikana a vydírání na internetu mají ve Spojených státech čím dál častěji tragické následky: dvanáctiletá školačka dokonce nedávno kvůli pronásledování na síti spáchala sebevraždu. Vedení státu Kalifornie proto přišlo s nápadem, jak kyberšikanu omezit novým zákonem a své - často poněkud zvláštní - metody boje s internetovými vyděrači mají i jednotlivé školy.
Kyberšikana se ale zdaleka netýká jen dětí a dospívajících. Své si mohou vytrpět i dospělí, třeba kvůli touze po pomstě od bývalých partnerů. Zejména muži se za rozchod často mstí tak, že na internet veřejně vystaví choulostivé fotografie či videa. Na pornostránkách pak ke snímkům rádi připíšou i jméno a adresu dotyčné ženy.
V Kalifornii kvůli tomu nedávno odhlasovali zákon, který by měl oběti kyberšikany lépe chránit. Pachatelům podle něj hrozí pokuty až 1000 dolarů (asi 19.000 korun) nebo šest měsíců vězení, zatímco dosud proti nim úřady nemohly zasáhnout vůbec. "Mnoha lidem se obrátil život naruby kvůli činu někoho, komu důvěřovali," řekl k tomu kalifornský senátor Anthony Cannella.
Jeden školní okrsek v Kalifornii se ale rozhodl s kyberšikanou bojovat i na vlastní pěst. Už delší dobu najímá soukromou firmu, aby aktivity studentů na internetu sledovala. Deník Los Angeles Times napsal, že za špehování školy platily 40.000 dolarů ročně a pikantní prý je, že na tyto praktiky si nikdo oficiálně nestěžoval. Protestní hlasy se zvedly teprve ve chvíli, kdy na případ upozornila média.
Zodpovědný úředník Richard Sheehan přitom sledování dál obhajuje. Podle něj všemi otřáslo několik sebevražd spojovaných s kyberšikanou, a proto hledali způsob, jak se dostat k těm, kteří volají o pomoc. Kritici ale podle agentury DPA tvrdí, že školy zašly příliš daleko a že ohrožují právo na soukromí a svobodu vyjadřování svých svěřenců.
Vůči kalifornskému zákonu proti kyberšikaně zaznívají podobné námitky. Až dosud trestal obtěžování na síti pouze stát New Jersey. Naproti tomu na Floridě a v Missouri chystaná opatření neuspěla: buď je neschválili zákonodárci, nebo s nimi vyslovily nesouhlas soudy.
Jak vypadá profil oběti?
Výzkumy ukazují, že útočníci tráví více času na internetu, a to bez dohledu rodičů, kteří se příliš nezajímají o to, k čemu internet jejich děti používají. Útočníky bývají častěji chlapci než dívky s dobrým sociálním statutem. Pachatelé kyberšikany jsou také obvykle původci tradičního šikanování. Zajímavý je poznatek, že kyberútočníci bývají často také sami oběťmi kyberšikany nebo jejími pozorovateli.
Co zjistily výzkumy o profilu oběti? Často se jí stávají děti, které jsou na internetu nebo mobilním telefonu závislé. Sociální kontakty navazují především ve virtuálním světě, ve skutečném světě nemají příliš kamarádů. Jsou to také často oběti tradiční šikany. 39 % obětí jsou uživatelé internetových sociálních sítí jako jsou např. Facebook, MySpace nebo Libimseti. Oběti kyberšikany bývají málo obeznámeny s riziky spojenými se zneužitím ICT, možná proto se na internetu chovají méně zodpovědně (často riskují, zveřejňují osobní údaje, sdílí své fotografie apod.). Také pro oběti platí to, že se někdy sami stávají pachateli kyberšikany nebo jejími pozorovateli.
Kyberšikana je většinou spojená s psychickým týráním obětí, které není snadné poznat (na rozdíl od modřin, jež mohou doprovázet fyzickou šikanu). Oběti kyberšikany jsou často uzavřené do sebe a nekomunikují o problémech s okolím. Důvodů pro takové chování může být více (strach, stud, rodiče nerozumí počítačům, dítě nepozná, že jde o projevy psychického šikanování apod.). Na řešení svých problémů tak zůstávají často sami, což může vést k tomu, že situaci nezvládnou, varuje server e-bezpeci.cz.
19. listopadu 2024 15:33
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Související
Ve světě bují nový fenomén. WHO varuje před nárůstem nové formy šikany
Šikana není jen mezi studenty. V Česku existuje i mezi učiteli a vůbec se neřeší, ukázal výzkum
Aktuálně se děje
před 34 minutami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 1 hodinou
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
včera
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
včera
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
včera
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
včera
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Malajsie oznámila, že souhlasila s obnovením pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370. Tento krok přichází více než deset let poté, co letoun záhadně zmizel a stal se jednou z největších záhad v historii letectví. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák