USA bojují s kyberšikanou, výsledek je žalostný

Washington - Šikana a vydírání na internetu mají ve Spojených státech čím dál častěji tragické následky: dvanáctiletá školačka dokonce nedávno kvůli pronásledování na síti spáchala sebevraždu. Vedení státu Kalifornie proto přišlo s nápadem, jak kyberšikanu omezit novým zákonem a své - často poněkud zvláštní - metody boje s internetovými vyděrači mají i jednotlivé školy.

Kyberšikana se ale zdaleka netýká jen dětí a dospívajících. Své si mohou vytrpět i dospělí, třeba kvůli touze po pomstě od bývalých partnerů. Zejména muži se za rozchod často mstí tak, že na internet veřejně vystaví choulostivé fotografie či videa. Na pornostránkách pak ke snímkům rádi připíšou i jméno a adresu dotyčné ženy.

V Kalifornii kvůli tomu nedávno odhlasovali zákon, který by měl oběti kyberšikany lépe chránit. Pachatelům podle něj hrozí pokuty až 1000 dolarů (asi 19.000 korun) nebo šest měsíců vězení, zatímco dosud proti nim úřady nemohly zasáhnout vůbec. "Mnoha lidem se obrátil život naruby kvůli činu někoho, komu důvěřovali," řekl k tomu kalifornský senátor Anthony Cannella.

Jeden školní okrsek v Kalifornii se ale rozhodl s kyberšikanou bojovat i na vlastní pěst. Už delší dobu najímá soukromou firmu, aby aktivity studentů na internetu sledovala. Deník Los Angeles Times napsal, že za špehování školy platily 40.000 dolarů ročně a pikantní prý je, že na tyto praktiky si nikdo oficiálně nestěžoval. Protestní hlasy se zvedly teprve ve chvíli, kdy na případ upozornila média.

Zodpovědný úředník Richard Sheehan přitom sledování dál obhajuje. Podle něj všemi otřáslo několik sebevražd spojovaných s kyberšikanou, a proto hledali způsob, jak se dostat k těm, kteří volají o pomoc. Kritici ale podle agentury DPA tvrdí, že školy zašly příliš daleko a že ohrožují právo na soukromí a svobodu vyjadřování svých svěřenců.

Vůči kalifornskému zákonu proti kyberšikaně zaznívají podobné námitky. Až dosud trestal obtěžování na síti pouze stát New Jersey. Naproti tomu na Floridě a v Missouri chystaná opatření neuspěla: buď je neschválili zákonodárci, nebo s nimi vyslovily nesouhlas soudy.

Jak vypadá profil oběti?

Výzkumy ukazují, že útočníci tráví více času na internetu, a to bez dohledu rodičů, kteří se příliš nezajímají o to, k čemu internet jejich děti používají. Útočníky bývají častěji chlapci než dívky s dobrým sociálním statutem. Pachatelé kyberšikany jsou také obvykle původci tradičního šikanování. Zajímavý je poznatek, že kyberútočníci bývají často také sami oběťmi kyberšikany nebo jejími pozorovateli.

Co zjistily výzkumy o profilu oběti? Často se jí stávají děti, které jsou na internetu nebo mobilním telefonu závislé. Sociální kontakty navazují především ve virtuálním světě, ve skutečném světě nemají příliš kamarádů. Jsou to také často oběti tradiční šikany. 39 % obětí jsou uživatelé internetových sociálních sítí jako jsou např. Facebook, MySpace nebo Libimseti. Oběti kyberšikany bývají málo obeznámeny s riziky spojenými se zneužitím ICT, možná proto se na internetu chovají méně zodpovědně (často riskují, zveřejňují osobní údaje, sdílí své fotografie apod.). Také pro oběti platí to, že se někdy sami stávají pachateli kyberšikany nebo jejími pozorovateli.

Kyberšikana je většinou spojená s psychickým týráním obětí, které není snadné poznat (na rozdíl od modřin, jež mohou doprovázet fyzickou šikanu). Oběti kyberšikany jsou často uzavřené do sebe a nekomunikují o problémech s okolím. Důvodů pro takové chování může být více (strach, stud, rodiče nerozumí počítačům, dítě nepozná, že jde o projevy psychického šikanování apod.). Na řešení svých problémů tak zůstávají často sami, což může vést k tomu, že situaci nezvládnou, varuje server e-bezpeci.cz.

Související

Více souvisejících

šikana internet

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

včera

včera

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

včera

včera

včera

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

včera

včera

Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370

Malajsie oznámila, že souhlasila s obnovením pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370. Tento krok přichází více než deset let poté, co letoun záhadně zmizel a stal se jednou z největších záhad v historii letectví. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy