Na počítače útočí Had, odborníci mluví o extrémní hrozbě

Londýn - Výkonný počítačový virus pronikl do počítačů na Ukrajině, kde bylo zaznamenáno 22 případů jeho nasazení od roku 2013, kdy vypukla politická krize v zemi. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na společnost BAE Systems, která se na kybernetickou špionáž specializuje.

Virus s názvem Snake (Had) je "jednou z nejsofistikovanějších a nejodolnějších hrozeb, jakou zkoumáme" uvedla BAE Systems.

Virus se poprvé objevil již v roce 2006, ale vypadá to, že od roku 2013 je nasazován poměrně agresivněji. Z 56 případů jeho nasazení ve světě od roku 2010 jich 44 bylo zaznamenáno jen za loňský rok. Hlavním cílem je přitom Ukrajina, kde se objevil 22krát.

Podle BAE Systems je virus aktivován v průběhu pracovního týdne a v souladu s moskevským časovým pásmem. Díky viru se ti, kteří ho používají, dostávají do téměř celých počítačových systémů, které jsou infiltrovány. Jeho schopnost být deaktivován po celé dny výrazně komplikuje práci při jeho hledání..

Podle dnešního vydání listu Financial Times pronikl virus do počítačových systémů kyjevské vlády a řady významných ukrajinských organizací.

Drtivá většina škodlivých kódů se snaží projevovat co nejméně - nebo alespoň projevovat se tak, aby si toho napadený uživatel nevšiml. Důvod je celkem jednoduchý: jakýkoliv projev způsobí, že se škodlivý kód prozradí a že s ním uživatel zpravidla začne bojovat. A pokud to provede jen trochu šikovně, většinou zvítězí. A právě to je důvod, proč se v současné době snaží programátoři omezovat projevy na zcela nezbytné minimum.

Pokud už se autor rozhodne do škodlivého kódu "zamontovat" nějaký projev, zpravidla se jedná o projev grafický. Může jít třeba o zobrazení nějakého poselství na obrazovce (zastavte pokusy na zvířatech, zastavte kácení pralesů apod.) nebo třeba o modifikaci pracovní plochy. Velmi často přitom programátoři začali využívat grafické projevy k tomu, aby přítomnost viru v počítači skryli.

Sem patří třeba zobrazování různých předpřipravených obrázků, které vypadají jako hlášení operačního systému, při spouštění škodlivého kódu. Uživateli je oznámeno, že soubor byl porušený, že mu chybí ten a ten ovladač, že nemá aktuální verzi příslušného programu apod. Mezitím se do počítače samozřejmě úspěšně instaluje nebezpečný program - ale uživatel se mylně domnívá, že došlo při spouštění jiného software k závadě, kterou není schopen ovlivnit, a pouští situaci z hlavy.

Některé škodlivé kódy mají speciální projevy, v mnoha případech nelze jejich autorům upřít smysl pro humor. Existují třeba škodlivé kódy, které jsou schopny přinutit systémové hodiny v počítači, aby se rozběhly pozpátku. Úsměvná rutina? Úsměv ovšem tuhne na rtech při pomyšlení, že asi jen velmi těžko budete v případě potřeby určovat, která záloha dat je novější a která starší, informuje trustport.com.

Související

Hackeři, ilustrační foto

Za třetinou všech útoků na počítače v Česku stál v srpnu jeden program

V srpnu v Česku nejvíce na počítače útočily špionské programy tzv. spyware, které kradly citlivé informace uživatelů. Za třetinou všech útoků stál program Spy.Agent.AES, známý také jako Agent Tesla. Zaměřuje se na krádeže přihlašovacích údajů. Uvedla to dnes antivirová firma Eset v tiskové zprávě.
Ilustrační foto

Počítačové sítě stovek amerických firem napadl vir

Počítačové sítě nejméně 200 amerických firem napadl v pátek neobvykle chytře vymyšlený vir. Podle pracovníka zasahující bezpečnostní firmy, na kterého se odvolává agentura AP, by za útokem mohl stát ruskojazyčný gang REvil.

Více souvisejících

počítačové viry Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy