Krádež identity na internetu: Jaké mají zločinci metody a jak se bránit? Odbornice odpovídá

Bezhlavě sdílené osobní údaje mohou být pro zločince vstupenka do domu uživatele i jeho života. Osobní data ale získávají útočníci i pomocí manipulace s lidmi a dostávají se tak k důležitým vstupním informacím. Následně může pachatel vystupovat jako cizí osoba a díky krádeži identity uzavírat smlouvy nebo sjednávat půjčky. Odbornice radí, chovat se na internetu jako v běžném životě.

Krádež identity je kriminální čin, kdy zločinec získá citlivá data své oběti, za kterou se později vydává. Cílem útočníka je nejčastěji finanční zisk. Útočník chce zejména získat přístupové údaje k emailové schránce, účtu na sociálních sítích a podobně. Zcizení identity může mít několik podob a může být provedeno více způsoby. Mezi nejčastější krádeže identit dochází v dnešní době na internetu.

„Krádeže identity jsou problémem po celém světě,“ řekla pro EuroZprávy.cz Petra Mikulová z kyberbezpečnostního týmu Masarykovy univerzity. „Velká část slouží útočníkům pouze jako prostředek k dosažení vyššího cíle,“ dodala.

Jedním ze způsobů, jak se hackeři můžou dostat k přístupovým údajům, je nevědomé nainstalování si programu obětí, který zaznamenává přihlášení a odesílá tyto data na určenou adresu. Takovýmto programům se říká keylogger. Dalším velmi oblíbeným nástrojem zisku osobních dat je phishing. O příkladu phishingu již EuroZprávy.cz informovaly. Jedná se o žádost zaslanou emailem, kdy je adresát požádán například o vyplnění formuláře.

Phishing používá formu manipulace zvanou sociální inženýrství. „To zahrnuje řadu technik a metod, kterými útočníci podvedou člověka a donutí jej vykonat předem naplánovanou činnost. Například je donutí kliknout na odkaz nebo provést platbu,“ sdělila Mikulová. Uživatel tedy díky manipulaci poskytne informace dobrovolně.

„Další variantou pak může být sestavení identity na základě veřejně dostupných údajů,“ prozradila Mikulová další příklad. „Čím více jich na internetu dobrovolně prozradíte, tím většímu riziku se vystavujete,“ doplnila.

Pokud uživatel zjistí, že byla jeho identita využita bez jeho vědomí, doporučuje právník Jakub Klodwig neprodleně to nahlásit na policii. Ta se bude snažit objasnit, že někdo používá neoprávněně cizí identitu. „Dle trestního řádu může za důkaz sloužit vše, co může přispět k objasnění věci, včetně důkazů elektronických,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Mikulová radí, aby se lidé do jisté míry chovali na internetu stejně jako v reálném životě. „Pokud vás na ulici zastaví cizí člověk s „výbornou obchodní nabídkou“, zřejmě mu také okamžitě ochotně nesdělíte svoje rodné číslo. Na internetu to funguje úplně stejně,“ varovala. „Zamyslete se nad tím, jaké jsou po vás požadovány informace,“ upozornila.

Doporučuje také nastavit si profil na sociálních sítích na soukromý. „Ani to ale nezaručuje stoprocentní ochranu,“ dodala. Vhodné je podle ní také zkontrolovat si seznam přátel, zda opravdu všechny známe a nesdílet očividně zneužitelné informace. „Sdílet termín dovolené je to stejné, jako napsat zloději SMS, že od pátého do patnáctého srpna může,“ uvedla.

„Rozhodně má smysl pravidelně instalovat takzvané bezpečnostní záplaty všech aplikací a systémů, používat kvalitní autentizační metody a dodržovat základní „hygienu“ při práci s počítačem,“ přidává své rady redakci EuroZprávy.cz profesor z Katedry počítačových systémů a komunikací Masarykovy univerzity Václav Matyáš.

Obětí jednoho ze způsobů krádeže identity se stal i spolek Nelež, který bojuje proti dezinformacím. Na facebooku někdo vytvořil jejich duplicitní profil a začal jejich jménem šířit dezinformace. „Je to krádež jako kterákoli jiná a podle toho budeme postupovat,“ uvedl pro EuroZprávy.cz předseda spolku Roman Číhalík.

Podle Mikulové poměrně často pokusy o krádež identity řeší i Masarykova univerzita. „Útoky jsou hlavně pomocí phishingu, což je nejrozšířenější typ již zmiňovaného sociálního inženýrství. To tvoří opravdu velké procento incidentů, které v rámci university řešíme,“ sdělila.

Související

Ilustrační fotografie.

Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

Více souvisejících

internet elektronická identita Kybernetická bezpečnost osobní údaje

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy