Bezhlavě sdílené osobní údaje mohou být pro zločince vstupenka do domu uživatele i jeho života. Osobní data ale získávají útočníci i pomocí manipulace s lidmi a dostávají se tak k důležitým vstupním informacím. Následně může pachatel vystupovat jako cizí osoba a díky krádeži identity uzavírat smlouvy nebo sjednávat půjčky. Odbornice radí, chovat se na internetu jako v běžném životě.
Krádež identity je kriminální čin, kdy zločinec získá citlivá data své oběti, za kterou se později vydává. Cílem útočníka je nejčastěji finanční zisk. Útočník chce zejména získat přístupové údaje k emailové schránce, účtu na sociálních sítích a podobně. Zcizení identity může mít několik podob a může být provedeno více způsoby. Mezi nejčastější krádeže identit dochází v dnešní době na internetu.
„Krádeže identity jsou problémem po celém světě,“ řekla pro EuroZprávy.cz Petra Mikulová z kyberbezpečnostního týmu Masarykovy univerzity. „Velká část slouží útočníkům pouze jako prostředek k dosažení vyššího cíle,“ dodala.
Jedním ze způsobů, jak se hackeři můžou dostat k přístupovým údajům, je nevědomé nainstalování si programu obětí, který zaznamenává přihlášení a odesílá tyto data na určenou adresu. Takovýmto programům se říká keylogger. Dalším velmi oblíbeným nástrojem zisku osobních dat je phishing. O příkladu phishingu již EuroZprávy.cz informovaly. Jedná se o žádost zaslanou emailem, kdy je adresát požádán například o vyplnění formuláře.
Phishing používá formu manipulace zvanou sociální inženýrství. „To zahrnuje řadu technik a metod, kterými útočníci podvedou člověka a donutí jej vykonat předem naplánovanou činnost. Například je donutí kliknout na odkaz nebo provést platbu,“ sdělila Mikulová. Uživatel tedy díky manipulaci poskytne informace dobrovolně.
„Další variantou pak může být sestavení identity na základě veřejně dostupných údajů,“ prozradila Mikulová další příklad. „Čím více jich na internetu dobrovolně prozradíte, tím většímu riziku se vystavujete,“ doplnila.
Pokud uživatel zjistí, že byla jeho identita využita bez jeho vědomí, doporučuje právník Jakub Klodwig neprodleně to nahlásit na policii. Ta se bude snažit objasnit, že někdo používá neoprávněně cizí identitu. „Dle trestního řádu může za důkaz sloužit vše, co může přispět k objasnění věci, včetně důkazů elektronických,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.
Mikulová radí, aby se lidé do jisté míry chovali na internetu stejně jako v reálném životě. „Pokud vás na ulici zastaví cizí člověk s „výbornou obchodní nabídkou“, zřejmě mu také okamžitě ochotně nesdělíte svoje rodné číslo. Na internetu to funguje úplně stejně,“ varovala. „Zamyslete se nad tím, jaké jsou po vás požadovány informace,“ upozornila.
Doporučuje také nastavit si profil na sociálních sítích na soukromý. „Ani to ale nezaručuje stoprocentní ochranu,“ dodala. Vhodné je podle ní také zkontrolovat si seznam přátel, zda opravdu všechny známe a nesdílet očividně zneužitelné informace. „Sdílet termín dovolené je to stejné, jako napsat zloději SMS, že od pátého do patnáctého srpna může,“ uvedla.
„Rozhodně má smysl pravidelně instalovat takzvané bezpečnostní záplaty všech aplikací a systémů, používat kvalitní autentizační metody a dodržovat základní „hygienu“ při práci s počítačem,“ přidává své rady redakci EuroZprávy.cz profesor z Katedry počítačových systémů a komunikací Masarykovy univerzity Václav Matyáš.
Obětí jednoho ze způsobů krádeže identity se stal i spolek Nelež, který bojuje proti dezinformacím. Na facebooku někdo vytvořil jejich duplicitní profil a začal jejich jménem šířit dezinformace. „Je to krádež jako kterákoli jiná a podle toho budeme postupovat,“ uvedl pro EuroZprávy.cz předseda spolku Roman Číhalík.
Podle Mikulové poměrně často pokusy o krádež identity řeší i Masarykova univerzita. „Útoky jsou hlavně pomocí phishingu, což je nejrozšířenější typ již zmiňovaného sociálního inženýrství. To tvoří opravdu velké procento incidentů, které v rámci university řešíme,“ sdělila.
19. listopadu 2024 15:33
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Související
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
Severokorejci se v Rusku utrhli ze řetězu. Propadli filmům pro dospělé
internet , elektronická identita , Kybernetická bezpečnost , osobní údaje
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková