Emotikony se zvrtly. Ze "smajlíků" je zbraň aktivistů, experti kroutí hlavou

Po dlouhé a nákladné kampani dosáhli Bretaňci v polovině ledna toho, že se jejich vlajka dostala na oficiální seznam emoji, tedy znaků, symbolů či emotikonů - byť zatím jen na zkušební dobu. Francouzská oblast Okcitánie okamžitě požádala o totéž, píše ve francouzském listu Les Echos francouzský filozof a esejista Gaspard Koenig, předseda expertní skupiny Génération Libre.

Není to žert. Otázka emoji mobilizuje aktivisty po celém světě. Tibetu, Katalánsku a australským původním obyvatelům byla tato čest odepřena. A zatímco se dočkal oficiálního uznání homosexuální symbol, neexistuje emoji pro transsexuály. Na čínských sítích zůstává zakázaná tchajwanská vlajka a přijat zatím nebyl ani list konopí.

Emoji už také začínají figurovat u soudu. Eric Goldman, americký profesor práv, podotkl, že v minulém roce bylo podáno více než 100 žalob týkajících se používání emoji. Rovná se poslání emoji symbolizujícího střelnou zbraň výhrůžce smrtí? To je jen jeden z příkladů mnoha právních problémů, které tyto symboly obklopují.

Podobné problémy jsou přitom nevyhnutelné, když 92 procent uživatelů internetu přidá alespoň jedno emoji do téměř 2,3 bilionu zpráv za rok. Francouzský spisovatel a televizní osobnost, novinář a literární kritik Frédéric Beigbeder prolnul svou publicistickou stránku s romantickým uměním a dal smějící se emoji dokonce i na obálku své poslední knihy, která obsahuje celé stránky napsané s pomocí emoji.

Emoji už nejsou prostou pubescentní koketérií nebo pomíjivou módou. Nyní pronikly hluboko do politických, diplomatických a dokonce i literárních záležitostí. A proto je důležité přitáhnout pozornost ke kulturní regresi, která je s těmito dětinskými obrázky nedílně spjatá.

V knize Slova a věci filozof Michel Foucault interpretuje nástup věku, který nám přinesl osvícení a pokrok, jako rozpojení mezi označujícím a označeným s pomocí fenoménu zastoupení. Jinými slovy jde o dobu, kdy jsme se naučili zvládat abstraktní symboly, směňovat měnu namísto surových materiálů, zkoumat věci, které nevidíme a používat slova pro jejich vyjádření.

Naopak emoji nás dostávají zpátky do oné mytické éry, kdy symbol musel odpovídat realitě. Překračují Rosettskou desku opačným směrem a vracejí se k hieroglyfům. V tomto zploštění myšlenek už neexistuje univerzálnost. Nemůže existovat piktogram "muž" nebo "žena" jako obecný koncept, a musí být logicky zastoupený ve všech barvách pleti a vlasů (nedávno dostaly vlastní emoji rusovlásky a ženy v hidžábu).

Tento trend bude pokračovat, dokud jednoho dne nebude každý žádat vlastní obrázek - jedinečné a marnivé ztvárnění sebe sama. A to bude konec veškeré možné komunikace.

Není překvapivé, že se toto zhroucení symbolů kryje s brutálním návratem aristokratické vlády. Zatímco jazyky se vždy vyvíjely spontánně, emoji reguluje monopolní organizace - Unicode Consortium. Ta je zodpovědná za standardní počítačový kód všech znaků, které se mohou objevit na obrazovce (z nichž emoji tvoří jen mizivý podíl).

Mezi hrstkou členů s hlasovacím právem je Netflix, Facebook, Google, Huawei, Apple, Microsoft, a také nějakým záhadným způsobem sultanát Omán a Bangladéš. A dále jsou tam partnerští členové, jako Twitter, Tinder a Amazon.

Právě těmto entitám postrádajícím sebemenší demokratickou legitimitu museli Bretaňci - neustále se tak obávající centrální moci - předložit svou pokornou žádost a podrobit se přísným pravidlům Unicode, jež jsou zároveň dost k popukání. Také museli zodpovědět na otázky jako: "Může být navrhované emoji předmětem vícečetného užívání?" Pořád ještě se snažím přijít na to, jak by tohle mohlo platit pro bretaňskou vlajku, poznamenal k tomu ve svém článku Koenig.

Jak dále píše, skutečnou otázkou podle něj je, proč přijímáme autoritářství od skupiny webových mocipánů, kterým na nás ani v nejmenším nezáleží. I když jste technofilem, který se vyžívá v konektivitě a rychlosti výměny informací, jakou technologie poskytuje, i tak můžete používat slova. Ano, ostrá nebo kousavá odpověď nepochybně vyžaduje víc kognitivní snahy než smajlík. Je to víc práce, ale taková je cena za civilizovanou komunikaci.

Promiň, Beigbedere, ale jako titul knihy emoji plačící smíchy nic neznamená. Ostatně kritici o tom díle ani nemohli začít mluvit, dokud si ho nepřejmenovali, uzavírá Koenig.

Související

Více souvisejících

internet počítače emotikony život

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 24 minutami

Aktualizováno před 40 minutami

před 40 minutami

před 2 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Letní počasí se příští týden nevrátí, teploty se ale ustálí

Příští týden se teploty v Česku ustálí. Ačkoliv se letní vedra nevrátí, naměříme po většinu týdne v maximech kolem 22 stupňů, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy