Facebook smazal stovky skupin o konspirační teorii QAnon

Několik týdnů po Twitteru zavádí opatření namířená proti šíření konspirační teorie QAnon také společnost Facebook. Ve středu večer oznámila, že posiluje svá pravidla kolem "nebezpečných jednotlivců a organizací" a že mimo jiné smazala bezmála 800 facebookových skupin věnovaných spiklenecké teorii podporující amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se ve středu nechal slyšet, že podle jeho informací jsou členové komunity QAnon "lidé, kteří milují naši zemi".

Facebook zjevně situaci vidí jinak a QAnon dává do souvislosti s "rostoucími hnutími, která, byť přímo neorganizují násilí, oslavovala násilné činy... nebo mají jednotlivé členy se sklony k násilnému chování". Ohlášené změny v přístupu k obsahu takovýchto komunit se kromě zastánců uvedené konspirační teorie mají týkat i dalších skupin, přičemž konkrétně Facebook zmiňuje pouze anarchistické hnutí Antifa.

Společnost na svých platformách nezavádí úplný zákaz obsahu spojeného s těmito komunitami. Problematické facebookové skupiny a stránky, které nebyly zablokovány, ale nově nebudou uživatelům doporučovány jakožto potenciálně zajímavý obsah, zatímco jejich fanouškům budou příspěvky z těchto zdrojů servírovány níže v nabídce "vybraných příspěvků", což by mohlo snížit jejich ohlas.

Oznámeny byly i další novinky, přičemž opatření se vztahují i na sociální síť instagram, kterou Facebook už roky vlastní. Tam bylo údajně zablokováno přes 10.000 účtů spojených s QAnon.

Tato relativně nová, avšak spletitá konspirační teorie je založena na nepravdivé domněnce, že svět je řízen spolkem satanistických pedofilů, který ve velkém zneužívá děti. Její stoupenci věří, že prezident Trump stojí v čele tajného tažení proti zločinnému spolku, jehož členy mají být bývalá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, exprezident Barack Obama nebo hollywoodské hvězdy jako Tom Hanks. Teorie vychází především z anonymních příspěvků na internetových fórech, jejichž autor si říká Q.

Podle vícero článků z poslední doby popularita tohoto hnutí na sociálních sítích neustále roste. Deník The New York Times napsal, že aktivita v některých předních facebookových skupinách QAnon za posledních šest měsíců vzrostla o 200 až 300 procent. Na zmírnění dosahu hnutí už se zaměřil i Twitter, který v červenci v této souvislosti oznámil odstranění více než 7000 účtů a další restrikce.

QAnon už ovšem přerostla za hranice internetových platforem. Spojeno s ní je už vícero bezpečnostních incidentů a také tři kandidáti do amerického Kongresu. V primárkách Republikánské strany letos uspěly tři ženy, které v jisté míře vyjádřily QAnon podporu, a jedna z nich má podle amerických médií vítězství v listopadových volbách prakticky jisté.

Prezident Trump se až do tohoto týdne ke konspirační teorii nikdy přímo nevyjádřil, při středeční tiskové konferenci už ale na otázku na toto téma odpověděl. "Moc o tom hnutí nevím, kromě toho, že mě mají velmi rádi, což oceňuji. (...) Slyšel jsem, že to jsou lidé, kteří milují naši zemi," uvedl. Když byl poté tázán, co si myslí o představě, že zachraňuje svět před satanistickým kultem pedofilů, řekl: "To jsem neslyšel, ale má to být špatná věc nebo dobrá věc?"

Proti jeho slovům se ohradili i někteří zástupci Republikánské strany. "QAnon je šílenost - a skuteční lídři nazývají konspirační teorie konspiračními teoriemi," uvedl senátor Ben Sasse. Člen Sněmovny reprezentantů Adam Kinzinger zase označil první vzkaz anonyma Q za "totální nesmysl" a dodal, že "ten, kdo tohle napsal, nemiluje naši zemi".

Související

Více souvisejících

Facebook Konspirační teorie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy