Americká internetová společnost Google přestala ve své službě Google News (Zprávy Google) zobrazovat weby médií financované ruským státem. Platí to mimo jiné pro televizi RT, zpravodajský server Sputnik nebo pro tiskovou agenturu TASS. Nějaký čas ale potrvá, než se změna plně projeví ve všech zemích a systémech, sdělila dnes ČTK česká pobočka Googlu.
Odstranění ruských zdrojů informací platí globálně i pro další platformy, ve kterých se zobrazuje zpravodajství. V úterý také Google zablokoval na videoserveru YouTube v Evropě kanály spojené s televizí RT nebo webem Sputnik, označovaným za dezinformační. Blokuje také mobilní aplikace spojené s RT a Sputnikem z obchodu Google Play v celé Evropě.
Google také podle vyjádření prezidenta pro světové záležitosti Kenta Walkera pracuje na tom, aby omezil doporučování, pozastavil možnost zpeněžování a omezil i dosah takového obsahu, který produkují média financovaná ruským státem.
"V této mimořádné krizi přijímáme mimořádná opatření, abychom zastavili šíření dezinformací a narušili dezinformační kampaně na webu," uvedl Google na svém blogu. Google také dočasně zablokoval některé funkce svých map, například dopravní vrstvu nebo údaje o vytížených místech.
Celkem šest dezinformačních webů v češtině v úterý zablokovali tuzemští mobilní operátoři a už v pátek zablokovalo doménové sdružení CZ.NIC osm dezinformačních stránek s koncovkou .cz. Podle sdružení Čeští elfové, které bojuje proti dezinformacím na internetu, se po zablokování některých dezinformačních webů aktivity proruských mystifikátorů a trollů přesunuly na sociální sítě a do řetězových e-mailů.
Související
Šéf Google varuje: Kdo chce uspět, musí umět pracovat s AI. Nároky budou ohromné
Nahradí ředitele firem i podcastery. AI převezme do pár let většinu profesí, varuje exředitel Google X
Google , Boj proti dezinformacím a fake news
Aktuálně se děje
včera
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
včera
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
včera
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
včera
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
včera
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
včera
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
včera
Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad
včera
Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí
včera
Británie se po zveřejnění Epsteinových dokumentů zmítá v krizi. Pod Starmerem se láme větev
včera
Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her
včera
Macinka je připraven být dva roky dvojministrem. Ve volbách očekává porážku Pavla
včera
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
včera
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
včera
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
včera
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
včera
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
včera
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
4. února 2026 22:00
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
4. února 2026 21:11
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
4. února 2026 20:28
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
Předpokládaným výsledkem skončila mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se opozice snažila vyslovit nedůvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Kabinet, jenž získal důvěru poslanců teprve v polovině ledna, v hlasování obstál.
Zdroj: Jan Hrabě