Hackeři využívají chyb v softwaru Microsoftu, upozorňují experti

Nedávno odhalené bezpečnostní chyby v softwaru Microsoft Exchange Server, který používá řada firem a úřadů k zajištění e-mailové komunikace, nyní zneužívá nejméně deset různých hackerských skupin. Na svém oficiálním blogu to uvedla společnost Eset, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost.

Nově odhalené skuliny v široce využívaném softwaru umožnily zločincům v podstatě nepozorovaně proniknout do e-mailové komunikace a na napadených serverech také spouštět vlastní kód. Celkový rozsah útoku je zatím nejasný, stopy napadení však objevily už desetitisíce firem a úřadů, mezi nimi například pražský magistrát nebo české ministerstvo práce. Další oběti vycházejí na povrch každým dnem.

Microsoft sice vydal bezpečnostní záplaty, mnoho jeho zákazníků ale svůj software aktualizuje pomalu, což je částečně způsobeno složitostí architektury serveru Exchange, upozornila agentura Reuters. Experti přitom varují, že opravy neodstraní takzvaná zadní vrátka do napadených systémů, která si v nich mohli hackeři vytvořit po neoprávněném přístupu.

Hackerská kampaň se podle Microsoftu původně soustředila především na kybernetickou špionáž, za kterou stála údajně čínská skupina zvaná Hafnium. Odborníci ale varovali, že se jejich nástroje zřejmě brzy dostanou do rukou dalších zločinců, kteří jich využijí pro čistě kriminální aktivity. Příkladem může být instalace takzvaného ransomwaru, který uživateli zablokuje přístup k jeho datům a za odblokování vyžaduje poplatek.

Podle společnosti Eset se už objevují známky toho, že zranitelností využívají "řadoví" kyberzločinci. Jedna z takových skupin se například specializuje na zavedení softwaru, který využívá prostředky napadených strojů k těžbě kryptoměn pro útočníky.

Podle Esetu však nyní zneužívá chyb v softwaru dalších devět skupin zaměřených hlavně na špionáž. Řadu z nich jiní výzkumníci v minulosti spojovali s Čínou, stejně jako autory původního útoku. Peking však odmítá, že by v kampani hrál nějakou roli.

Podle Esetu vědělo hned několik těchto skupin o bezpečnostní chybě ještě předtím, než se informace o ní dostala na veřejnost, což výzkumník firmy Matthieu Faou označil za "velmi neobvyklé". Informace se podle něj mohla nějakým způsobem dostat ke třetí straně, která pak hackery informovala o nově zjištěné zranitelnosti.

Výzkumníci na Tchaj-wanu například upozornili Microsoft na dvě ze čtyř později využívaných chyb už 5. ledna a nyní vyšetřují, zda tato informace neunikla od nich. První zneužití nově nalezených bezpečnostních mezer se totiž začalo objevovat jen několik dní poté.

Experti nevylučují ani to, že se mohlo hackerům podařit objevit stejnou chybu v tutéž dobu, což je u tak exponovaného softwaru, jakým je Microsoft Exchange Server, poměrně časté. V odborných kruzích se podle Reuters mluví o možnosti, že se zločincům podařilo nabourat do systému Microsoftu, v němž jeho programátoři nahlašují objevené chyby určené k opravě, k čemuž v minulosti už také došlo.

Související

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

Více souvisejících

Hackeři Kybernetická bezpečnost Microsoft

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy