Masivní hackerský útok se dotýká i Česka. Zákazníci firmy jsou největší světové značky

Ačkoliv v Česku mezi médii ani běžnou veřejností příliš nerezonuje, IT komunita nemluví v posledních dnech téměř o ničem jiném, než o rozsáhlém hackerském útoku na společnost SolarWinds. Nadnárodní firma, která má největší pobočku v Brně, má přes 300 000 zákazníků po celém světě, a patří mezi ně nejen vládní instituce, ale i řada prestižních světových značek.

Počátkem týdne začalo komunitou programátorů a vývojářů rezonovat oznámení o hackerském útoku na společnost SolarWinds a její software Orion. Ačkoliv firma není mezi veřejností příliš známá, má více než 3000 zaměstnanců po celém světě a více než desetina z nich sídlí v Brně.

Útok je označován za jeden z nejvážnějších za poslední roky, neboť se může týkat jak velkého množství slavných a úspěšných firem, tak i vládních úřadů a institucí. Skrytě navíc probíhal několik měsíců. "Závažné na celé věci je, že se měl dít od března tohoto roku, přičemž útok byl odhalen až začátkem tohoto týdne," řekl pro EuroZprávy.cz etický hacker Martin Haller.

Podle něj závažnost útoku podtrhuje i fakt, že jde o napadení dodavatelského řetězce, úspěšným útokem na jednu firmu se tak útočníkům mohlo podařit získat přístup k jejím odběratelům, tedy zákazníkům.

"SolarWinds je nadnárodní firma, která má přes 300.000 zákazníků. Přičemž mezi její zákazníky patří největší firmy světa, včetně různých ministerstvech a vládních agentur z celého světa. Ještě, než SolarWinds stáhl seznam zákazníků ze svých stránek, byly tam uvedeny jména jako AT&T, Cisco, Lockheed Martin, MasterCard, Microsoft, Siemens, Symantec, Pentagon, NSA, NASA, ministerstvo spravedlnosti USA," vyjmenovává Haller.

Mezi další zákazníky SolarWinds patří například nadnárodní korporace jako Ford, Ericsson, Kodak, Nestle, mateřská pobočka banky ING nebo řada médií. Své zákazníky má navíc firma i v Česku, a ne zrovna malé.

"Rychlým nahlédnutím do registru smluv vidíme, že podporu, či licence mohli využívat i některé české instituce: Generální ředitelství Hasičského sboru, Generální ředitelství cel nebo Energetický regulační úřad," popisuje pro EuroZprávy.cz Haller. Mezi další tuzemské uživatele softwaru společnosti pak patří například i Česká zpráva sociálního zabezpečení.

Podle Hallera to ale neznamená, že i u všech jmenovaných firem a u statisíců dalších vyskytla daná verze napadeného softwaru. "Třeba již aplikace nevyužívají, nebo neměli nainstalovánu „kompromitovanou“ verzi," podotýká s tím, že aktuální číslo postižených firem je necelých 18 tisíc.

"To je počet firem, do kterých dostali útočníci „zadní vrátka“ a mohli tak operovat v jejich sítích. Důležité je však poznamenat, že i když měli útočníci k oběti „zadní vrátka“ ještě to neznamená, že je využili," vysvětluje pro EuroZprávy.cz.

Varování dostaly i české úřady

Na rizika spojená se softwarem americké společnosti upozornil krátce po zveřejnění informací o útoku i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten vyhodnotil rizika spojená s tímto softwarem jako natolik závažná, že jedinou cestou bylo vydání zákonného opatření o neprodlené bezpečnostní aktualizaci, kontrole případné kompromitace systému a bezpečnostním auditu.

"Naše opatření se týká třech kategorií systémů, což jsou kritická informační infrastruktura, dále významné informační systémy a systémy poskytovatelů základní služby. Tyto tři kategorie vycházejí z našeho zákona o kybernetické bezpečnosti a mohou být i v soukromých rukách. Jde o systémy, pro které vytváříme právní úpravu, která reguluje jejich používání. Co se týče soukromého sektoru, tam naše pravomoc nespadá. Tam je to čistě na těch lidech, kteří se o ty systémy starají, aby si zajistili ty správné aktualizace," uvedl pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí NÚKIB Jiří Táborský.

Jestli došlo k napadení českých firem či úřadů zatím není jasné. "Když se podíváte na zprávy i ze světa, tak na řadě míst k úniku dat došlo, takže stejné riziko hrozí i u nás. To riziko se týká kohokoliv, kdo tyto systémy používá," dodal Táborský. Federální úřad pro vyšetřování (FBI), agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) a úřad ředitele amerických tajných služeb (ODNI) se v tuto chvíli snaží zjistit rozsah útoku.

Případem se nadále zabývá i NÚKIB. "My teď vyhodnocujeme dopady našeho včerejšího opatření. Samozřejmě všichni správci těch systémů, kteří podléhají zákonné regulaci, o tom byli informováni okamžitě ve chvíli, kdy to reaktivní opatření nabylo účinnosti," vysvětlil pro EuroZprávy.cz Táborský.

Podle Hallera ale útok nebyl cílen plošně a hackerům šlo o konkrétní cíle. Dle výběru a provedení se domnívá, že útok proběhl nejspíše za účelem špionáže, což považuje za určité štěstí pro zbytek obětí, které útočníci mohli vyhodnotit jako pro ně nezajímavé a ponechat je bez povšimnutí. Přesto už je nyní známo, že se terčem útoku staly některé vládní úřady. "Mezi potvrzené oběti patří ministerstva obchodu, financí, zahraničí, zdravotnictví a vnitřní bezpečnosti USA," upozorňuje.

Jakým způsobem se útočníkům podařilo kompromitovat část sítě SolarWinds a propašovat do jejich produktu Orion ona „zadní vrátka“ zatím není jasné. "Všechny firmy, které si pak tento produkt nainstalovali, si zároveň nainstalovali i „zadní vrátka“ těchto útočníků. Útočníci tak mohli ovládat servery ve všech postižených firmách," dodává pro EuroZprávy.cz.

Kdo za útokem stojí?

Zahraniční experti a média hovoří o pravděpodobné ruské špionáži. "Na internetu kolují informace a spekulace, že by mohlo jít o skupinu hackerů sledovanou pod označením APT-29 („Cozy bear“), která bývá spojována s ruskou „službou vnější rozvědky“," dodává Haller.

Rusko ale jakoukoliv spojitost oficiálně popírá a i etický hacker upozorňuje, že je třeba dodržovat při označení viníka útoku určitou opatrnost. "Je to totiž technicky složité a případ je teprve v počátku vyšetřování," míní. Zároveň ale nepochybuje o tom, že jde o připravovaný a důmyslně provedený útok, který by kupříkladu skupina studentů nezvládla.   

"Dle informací, které jsou zatím dostupné, ať už z oficiálních zdrojů nebo odborné komunity, to vypadá na práci hackerů světové úrovně. Svědčit o tom může i kompromitace společnosti FireEye, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost. Na svých stránkách o sobě píše, že „o kybernetické bezpečnosti toho ví jako nikdo jiný“. Útočníkům se přesto podařilo dostat do její sítě a ukrást ji vlastní nástroje," vysvětlil pro EuroZprávy.cz s tím, že dosavadní informace naznačují, že útok proběhl právě skrze zavirované nástroje firmy SolarWinds.

Související

Více souvisejících

Hackeři Martin Haller SolarWinds

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy