Americká softwarová společnost Microsoft dnes oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters se na trhu objeví před koncem letošního roku. Majitelé aktuální verze Windows 10 budou moci na nový systém přejít zdarma.
Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.
Windows 11 také umožní spouštění aplikací určených pro mobilní operační systém Android, a to prostřednictvím obchodu s aplikacemi Appstore společnosti Amazon. Server CNBC nicméně poukazuje na to, že tento obchod nenabízí populární aplikace firmy Google, jako jsou Gmail či Google Maps. Upozorňuje rovněž, že podle novinářky Joanny Sternové z listu The Wall Street Journal bude k nákupu aplikací potřeba mít u Amazonu založený uživatelský účet.
Společnost Microsoft dnes také oznámila, že Windows 11 budou obsahovat nový obchod Windows Store, který umožní vývojářům aplikací používat jejich vlastní platební systémy, takže z plateb uživatelů v aplikacích nebudou muset Microsoftu odvádět žádný poplatek. To kontrastuje s přístupem firmy Apple, která po vývojářích požaduje využívání jejího platebního systému, za které vybírá poplatek ve výši až 30 procent, napsala agentura Reuters.
Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.
První Windows uvedl Microsoft na trh v roce 1985, za první komerčně úspěšnou verzi jsou ale pokládány až Windows 3.0 z roku 1990. V současnosti je některá z verzí Windows podle odhadů nainstalována zhruba na 90 procentech všech osobních počítačů.
Úspěchy zaznamenává společnost Microsoft například také s herními konzolemi Xbox, v posledních letech firma zažívá rovněž prudký růst v oblasti takzvaných cloudových služeb.
Související
Windows 10 oficiálně skončil. Od kdy je zranitelný a jak si jej prodloužit o další tři roky?
Microsoft propouští tisíce zaměstnanců. Nahradí je umělá inteligence
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 1 hodinou
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 2 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 2 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 3 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 4 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 5 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 5 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 6 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 7 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 8 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
Prezident Petr Pavel bude mít na Pražském hradě nového spolupracovníka, který v minulosti pracoval na jiném z důležitých úřadů. Jde o bývalého mluvčího ministerstva zahraničí, jenž se stane novou posilou komunikačního odboru.
Zdroj: Jan Hrabě