Seznamování po internetu v Pákistánu: Tinder jako podivnost, rande do kultury nepatří

Pár fotek, takřka žádná jména, několik málo informací, které nejsou moc detailní, to vše kvůli obavám ze zesměšnění či šikany. Nalézt lásku na internetu není v Pákistánu snadnou záležitostí, píše agentura AFP. V zemi bylo několik aplikací vypnuto kvůli "nevhodnému" obsahu.

"Výběr je malý," stěžuje si 36letý podnikatel Muhammad Alí Šáh z Islámábádu, který seznamovací aplikace používá třetím rokem. V zemi, kde jsou sjednané sňatky stále pravidlem, zůstává sexualita, a v první řadě ta ženská, tabu. Násilí na ženách je na velmi vysoké úrovni, takže jen pár žen má odvahu na internetu ukázat svůj obličej. "Holky se tu necítí moc dobře. Proto sem nedávají fotky ani pravé jméno," myslí si tento rozvedený muž s kozí bradkou a podbízivým úsměvem. Každé setkání se tak stává trochu sázkou do loterie, dodává. Tvrdí ovšem, že je na aplikacích úspěšný a dohodl si na nich desítky schůzek.

V rozhovoru s agenturou AFP popisuje svou zkušenost 27letá bisexuální žena, která chtěla zpočátku bojovat proti předsudkům, a na Tinder tak dala svou fotografii i jméno. "Telefonovali mi kamarádi a říkali, že nemohou uvěřit, že jsem na Tinderu," říká. Pak se snažili ji kontaktovat i zákazníci a tak svůj účet na aplikaci smazala.

Jestliže v mnoha zemích se aplikace staly důležitým prostředkem při seznamování, Pákistán je v tomto ohledu výjimkou. Aplikace v zemi používá privilegovaná menšina, kterou často tvoří městští liberálové či představitelé vyšších vrstev. Ti si myslí, že jsou méně vystaveni šikaně či odsudkům svých blízkých.

I když je atmosféra v pákistánské společnosti sama o sobě málo vstřícná lehkomyslnosti, pákistánské úřady se rozhodly přitvrdit a zablokovaly v září přístup na Tinder a další aplikace, které dle nich šířily "nemorální" a "neslušné" obsahy. V hledáčku úřadů se ocitla i aplikace pro homosexuály Grindr. Homosexuálům při tom v Pákistánu hrozí kvůli zákonu z koloniální doby vězení. Uživatelé ukazují o to méně obličej, protože jim podle práva šaría hrozí trest smrti. Na rozdíl od sousedního Íránu nebo Saudské Arábie však pákistánská justice za homosexualitu nikoho neodsoudila.

V Pákistánu Grindr "usnadnil směnu, ať už sexu nebo peněz", a to více než Tinder, kde je stále možné navázat přátelství bez sexuálního podtextu, uvádí Zulfikar Suhail Mannán. Tento člen LGBT komunity si nemyslí, že by se zákazem Grindru mnoho změnilo. "Vláda zakázala jen největší aplikace, další méně známé zůstaly v provozu," říká.

Vládnímu zákazu například unikl Minder, který má propojit progresivně smýšlející muslimy, Bumble, kde "ženy mohou udělat první kroky v seznamování". Další uživatelé, jako Muhammad Alí Šáh, využívají pro připojení k Tinderu a podobným aplikacím VPN služby.

Pro drtivou většinu 220 milionů obyvatel Pákistánu ale zákaz naprosto nic nezměnil. "Dát si s někým rande, to nepatří do naší kultury, věci musí být provedeny čistě," říká jedna dohazovačka sňatků v Karáčí. "Zákaz těchto aplikací chrání naše tradice," dodává.

I přes všechny tyto překážky si někdo na internetu dokáže najít štěstí. Například jedna studentka medicíny se provdala díky Tinderu. "Měla už jsem dost pákistánské tradice sjednaných sňatků, kvůli které se musí ukazovat potenciálním snachám, sestrám a kecalkám, poslouchat, jak komentují všechny mé nedostatky a jak říkají, že nejsem na úrovni jejich mužů," vypráví. "Trvalo to nějakou dobu, než jsem si našla někoho, komu můžu důvěřovat a koho si můžu vážit. Ale vybrala jsem si podle kritériích, které jsme si sama určila. A to je to hlavní," říká.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.

Více souvisejících

internet Pákistán Láska, intimnosti, vztahy

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy