Pár fotek, takřka žádná jména, několik málo informací, které nejsou moc detailní, to vše kvůli obavám ze zesměšnění či šikany. Nalézt lásku na internetu není v Pákistánu snadnou záležitostí, píše agentura AFP. V zemi bylo několik aplikací vypnuto kvůli "nevhodnému" obsahu.
"Výběr je malý," stěžuje si 36letý podnikatel Muhammad Alí Šáh z Islámábádu, který seznamovací aplikace používá třetím rokem. V zemi, kde jsou sjednané sňatky stále pravidlem, zůstává sexualita, a v první řadě ta ženská, tabu. Násilí na ženách je na velmi vysoké úrovni, takže jen pár žen má odvahu na internetu ukázat svůj obličej. "Holky se tu necítí moc dobře. Proto sem nedávají fotky ani pravé jméno," myslí si tento rozvedený muž s kozí bradkou a podbízivým úsměvem. Každé setkání se tak stává trochu sázkou do loterie, dodává. Tvrdí ovšem, že je na aplikacích úspěšný a dohodl si na nich desítky schůzek.
V rozhovoru s agenturou AFP popisuje svou zkušenost 27letá bisexuální žena, která chtěla zpočátku bojovat proti předsudkům, a na Tinder tak dala svou fotografii i jméno. "Telefonovali mi kamarádi a říkali, že nemohou uvěřit, že jsem na Tinderu," říká. Pak se snažili ji kontaktovat i zákazníci a tak svůj účet na aplikaci smazala.
Jestliže v mnoha zemích se aplikace staly důležitým prostředkem při seznamování, Pákistán je v tomto ohledu výjimkou. Aplikace v zemi používá privilegovaná menšina, kterou často tvoří městští liberálové či představitelé vyšších vrstev. Ti si myslí, že jsou méně vystaveni šikaně či odsudkům svých blízkých.
I když je atmosféra v pákistánské společnosti sama o sobě málo vstřícná lehkomyslnosti, pákistánské úřady se rozhodly přitvrdit a zablokovaly v září přístup na Tinder a další aplikace, které dle nich šířily "nemorální" a "neslušné" obsahy. V hledáčku úřadů se ocitla i aplikace pro homosexuály Grindr. Homosexuálům při tom v Pákistánu hrozí kvůli zákonu z koloniální doby vězení. Uživatelé ukazují o to méně obličej, protože jim podle práva šaría hrozí trest smrti. Na rozdíl od sousedního Íránu nebo Saudské Arábie však pákistánská justice za homosexualitu nikoho neodsoudila.
V Pákistánu Grindr "usnadnil směnu, ať už sexu nebo peněz", a to více než Tinder, kde je stále možné navázat přátelství bez sexuálního podtextu, uvádí Zulfikar Suhail Mannán. Tento člen LGBT komunity si nemyslí, že by se zákazem Grindru mnoho změnilo. "Vláda zakázala jen největší aplikace, další méně známé zůstaly v provozu," říká.
Vládnímu zákazu například unikl Minder, který má propojit progresivně smýšlející muslimy, Bumble, kde "ženy mohou udělat první kroky v seznamování". Další uživatelé, jako Muhammad Alí Šáh, využívají pro připojení k Tinderu a podobným aplikacím VPN služby.
Pro drtivou většinu 220 milionů obyvatel Pákistánu ale zákaz naprosto nic nezměnil. "Dát si s někým rande, to nepatří do naší kultury, věci musí být provedeny čistě," říká jedna dohazovačka sňatků v Karáčí. "Zákaz těchto aplikací chrání naše tradice," dodává.
I přes všechny tyto překážky si někdo na internetu dokáže najít štěstí. Například jedna studentka medicíny se provdala díky Tinderu. "Měla už jsem dost pákistánské tradice sjednaných sňatků, kvůli které se musí ukazovat potenciálním snachám, sestrám a kecalkám, poslouchat, jak komentují všechny mé nedostatky a jak říkají, že nejsem na úrovni jejich mužů," vypráví. "Trvalo to nějakou dobu, než jsem si našla někoho, komu můžu důvěřovat a koho si můžu vážit. Ale vybrala jsem si podle kritériích, které jsme si sama určila. A to je to hlavní," říká.
Související

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
internet , Pákistán , Láska, intimnosti, vztahy
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
před 1 hodinou

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
před 2 hodinami

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
před 4 hodinami

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
před 4 hodinami

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
před 5 hodinami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 5 hodinami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 7 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 8 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera
Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.
Zdroj: Libor Novák