Sociální sítě posilují ochranu účtů Afghánců

Americké technologické firmy Facebook, Twitter a LinkedIn oznámily, že na svých stejnojmenných sociálních sítích přijaly kroky, jejichž cílem je ochránit afghánské uživatele před případnými represáliemi povstaleckého hnutí Tálibán.

To přes víkend nečekaně Afghánistán ovládlo a řada obyvatel se nyní obává, že se budou povstalci mstít například lidem, kteří v posledních 20 letech spolupracovali se zahraničními invazními vojsky.

Organizace hájící lidská práva varují, že by Tálibán mohl využít internetové platformy k monitorování společenských vazeb Afghánců a jejich politických názorů. Organizace Amnesty International například tento týden prohlásila, že nebezpečí represálií hrozí tisícům afghánských vysokoškolských pedagogů, novinářů a aktivistů. Řada lidí si tam pro jistotu svoje profily na sociálních sítích maže.

Facebook v reakci na situaci dočasně znemožnil prohlížení a vyhledávání v seznamu přátel afghánských uživatelů. Afghánci mají rovněž k dispozici možnost jedním kliknutím uzamknout svůj profil tak, aby lidé mimo okruh jejich facebookových přátel nemohli vidět jejich příspěvky nebo sdílet jejich profilové fotografie.

Twitter zase oznámil, že spolupracuje s neziskovým portálem Internet Archive, který shromažďuje starší verze internetových stránek či například příspěvky na sociální síti twitter. Cílem spolupráce je zajistit rychlé vyřízení žádostí o smazání některých archivovaných příspěvků. Twitter rovněž nabízí možnost požádat o pozastavení účtu, pokud se k němu uživatel nemůže dostat, přičemž podle něj obsahuje informace, jež by jej mohly vystavit nebezpečí.

Mluvčí firmy LinkedIn, která provozuje profesně orientovanou stejnojmennou sociální síť, pak oznámil, že společnost u afghánských uživatelů přestala zobrazovat, s kým na platformě navázali kontakt.

Západní země, které z Afghánistánu nedávno po 20 letech stáhly svoje vojáky, se snaží co nejrychleji evakuovat některé Afghánce, kteří podle nich po nástupu Tálibánu čelí největšímu nebezpečí. Státy často vytváří zvláštní imigrační programy, aby ohroženým Afgháncům a jejich rodinám pomohly uprchnout ze země.

Související

Více souvisejících

Facebook Twitter LinkedIn

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy