Středeční útok hackerů na Twitteru se týkal asi 130 účtů, uvedla firma

Sociální síť Twitter na základě dosavadních poznatků usuzuje, že pachatelé hackerského útoku z noci na čtvrtek cílili na zhruba 130 účtů, ovšem podařilo se jim ovládnout jen malou část z nich.

Společnost to dnes oznámila prostřednictvím jednoho ze svých oficiálních účtů. S následky incidentu se podle všeho stále vypořádává. Nadále vyšetřuje, zda hackeři z profilů celebrit a miliardářů odcizili soukromá data.

"Na základě poznatků, které aktuálně máme, se domníváme, že terčem útočníků se v rámci tohoto incidentu jistým způsobem stalo přibližně 130 účtů. U malé podmnožiny těchto účtů dokázali útočníci převzít kontrolu nad účty a následně z nich odeslat tweety," uvádí nové prohlášení Twitteru.

Based on what we know right now, we believe approximately 130 accounts were targeted by the attackers in some way as part of the incident. For a small subset of these accounts, the attackers were able to gain control of the accounts and then send Tweets from those accounts.

— Twitter Support (@TwitterSupport) July 17, 2020

Média ve čtvrtek zmiňovala nejméně desítku osobností, na jejichž profilech se objevily podvodné příspěvky, které slibovaly zdvojnásobení vkladu při rychlém odeslání platby v kryptoměně bitcoin na uvedený účet. Různé obměny tohoto sdělení pachatelé šířili skrze účty bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, prezidentského kandidáta Joea Bidena, šéfa firmy Tesla Elona Muska nebo rappera Kanyeho Westa. K zaslání bitcoinů zdánlivě vyzývaly i firmy Apple nebo Uber, podle zpravodajského webu BBC se neautentické příspěvky zobrazily stamilionům lidí.

Řada komentátorů proto mluví o nejhorším bezpečnostním problému Twitteru v jeho 14leté historii, mnoho otázek je ovšem v této souvislosti stále nezodpovězených. Není jasné, kdo za útokem stál, ani to, zda byl podvod s kryptoměnou jediným cílem pachatelů a zda zároveň známým osobnostem neukradli citlivá data jako třeba soukromé zprávy.

"Nadále analyzujeme, zda byla zkompromitována neveřejná data spojená s těmito účty, a pakliže vyhodnotíme, že se tak stalo, poskytneme dodatečné informace," vzkazuje sociální síť.

Útok také vyvolal řadu otázek ohledně zabezpečení jejích interních systémů, do nichž se hackerům za dosud nevysvětlených okolností podařilo proniknout. Ve Spojených státech pak znovu vyvstávají obavy z případných snah kyberzločinců zasáhnou do průběhu listopadových voleb, které kromě obsazení prezidentského postu rozhodnou také o poměru sil v obou komorách Kongresu. "Únosem" prominentních účtů už se zabývají Federální úřad pro vyšetřování (FBI), úřady státu New York i někteří američtí zákonodárci.

Platforma i dnes pokračovala v nápravě bezprostředních škod. "Spolupracujeme se zasaženými majiteli účtů a budeme v tom pokračovat během několika následujících dní," uvedla. Zároveň ujišťovala, že v rámci vyšetřování podnikla "agresivní kroky" na zabezpečení svých systémů. "Stále jsme v procesu vyhodnocování dlouhodobějších kroků, které případně učiníme, o další podrobnosti se podělíme, jakmile to bude možné," dodává.

Související

Více souvisejících

Twitter Hackeři Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy