Vypukl první online hackathon, pomůže českým firmám zvládnout dopady pandemie

Do prvního on-line hackathonu, který má pomoci českým firmám zvládnout dopady epidemie koronaviru, se zapojí přes 150 účastníků. Do hackathonu UniHack se přihlásili nejen hackeři z Česka, ale například i z Tchajwanu, Ruska nebo severských zemí. Hackathon potrvá ode dneška do neděle. Výsledky budou vyhlášeny v pondělí. Při zahájení akce to uvedl jeden z organizátorů Tomáš Studeník.

Talentovaní studenti na dálku přes internet spojí své síly s odborníky, aby pomohli firmám vyrovnat se s ekonomickými následky koronaviru. Akci organizují především studenti a zaměstnanci Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) za podpory hlavního města Prahy či iniciativy prg.ai.

Cílem je vymyslet inovace, které pomohou firmám, institucím či organizacím zmírnit dopady současné nepříznivé situace. Hlavními tématy jsou město sloužící lidem, proměna a stabilizace firem, chytřejší zdravotnictví, vzdělávání pro budoucnost a umělá inteligence a využití potenciálu dat. Vítězný tým v každém tématu obdrží 10.000 Kč. Vedle toho byly vyhlášeny ještě ceny Operátora ICT v hodnotě 15.000 Kč, Fakulty informačních technologií ČVUT za ‍30.000 Kč a 30.000 Kč pro absolutního vítěze od spolupořádající společnosti CEE Hacks.

Hackathon je pro tuzemské firmy příležitostí, kde inovátorům přednesou problém a ti vymyslí vhodné řešení, které bude možné využít v praxi. Výsledkem by měly být nové nápady na služby či produkty, které firmám pomůžou se co nejlépe vzpamatovat a udržet si konkurenceschopnost do budoucna.

Great news! Czech prototype ventilator #CoroVent took 2nd place in European #hackathonhttps://t.co/0C4Z2zxPbu pic.twitter.com/WgCw7xqTFF

— Prague Morning (@PragueMorning) April 30, 2020

"Naší motivací k organizování tohoto hackathonu je současná nestandardní ekonomická situace v České republice, která bude mít zásadní dopad na malé a střední firmy. Je proto stěžejní, aby se česká ekonomika po opětovném rozjíždění orientovala inovativním směrem," uvedl jeden z organizátorů akce Ondřej Brém z Fakulty informačních technologií ČVUT.

Na hackathonu budou fungovat také mentoři, tedy lidé z řad odborné veřejnosti, kteří budou týmům s jejich projekty pomáhat. Jako motivace inovátorům poslouží vedle spolupráce se zkušenými experty i následná spolupráce na výsledných projektech.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí bakalářský, magisterský a doktorský studijní program informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. 

hackathon Hackeři ČVUT Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy