OSN: Rezistentní bakterie zabíjí miliony lidí. V příštích letech bude situace ještě horší

Superodolné bakterie by mohly do roku 2050 zabít deset milionů lidí. Vyplývá to ze studie, na niž upozornila na svém webu OSN.

OSN odhaduje, že superodolné bakterie rezistentní vůči antibiotikům zabily jen v roce 2019 až 1,27 milionu lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že antimikrobiální rezistence (AMR) se stává jednou z nejvážnějších zdravotních hrozeb na světě.

Podle OSN je je hlavním přispěvatelem k "rozvoji, přenosu a šíření" AMR že znečištění životního prostředí. Vyzvala proto k naléhavým opatřením a dodala, že kombinace znečištění s AMR přítomnou v nemocničním a zemědělském prostředí pouze zvyšuje potenciální rizika.

Antimikrobiální rezistence je přirozený jev, který zhoršilo nadměrné používání a zneužívání antibiotik u lidí, zvířat a rostlin. To znamená, že antibiotika již nemusí fungovat správně a bojovat proti infekcím, proti kterým byly navrženy.

Dezinfekční prostředky, antiseptika a antibiotika, které mohou posílit obranyschopnost mikrobů, se nacházejí všude, od zubních past přes kravské mléko po odpadní vodu. Podle OSN situaci zhoršuje i znečištění z hospodářských odvětví, zejména z farmaceutického a chemického průmyslu.

Související

Více souvisejících

OSN nemoci

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakušan trvá na výjimce z migračního paktu. Český příspěvek vyčíslil na stovky milionů

Česko by v případě neochoty přijmout běžence přispívalo v rámci unijního migračního paktu asi 480 milionů korun ročně, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce. Vicepremiér také nevyloučil znovuzavedení kontrol na hranici se Slovenskem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy