Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?

Hrstka astronautů, kteří vstoupili na povrch Měsíce, strávila na přirozené družici Země ne více než pár dní. Jak máme tedy vybudovat kolonii, která vydrží roky? Pokud se dá věřit desítky let starým futuristickým knihám, měli na začátku 21. století - spolu s plochými televizemi, elektrickými auty a telefony s obrazovkou - astronauti žít a pracovat ve městě na Měsíci, píše server BBC.

"Měsíčňané" měli obývat rozlehlé kopule propojené podzemními tunely a pracovat u přístrojových desek v obklopení počítačů, nebo měli na cestách k lunárním dolům poskakovat v nízké gravitaci.

Od roku 1972, kdy poslední astronaut opustil měsíční povrch, se jediné důkazy o lidském pobytu na Měsíci smrskly na několik vlajek, tři rovery, desítku kamer a 96 pytlů s výměšky. Co se stalo s onou slíbenou lunární základnou?

"Jedním z velkých cílů naší práce je zajistit, aby se jen neumístily vlajky a neobtiskly stopy a pak se to celé zrušilo," říká Nujoud Merancyová, vedoucí strategie a architektury z vývoje průzkumných systémů amerického Úřadu pro vesmír a letectví (NASA) - v běžné řeči jedna z klíčových osob zodpovědných za plánování návratu na Měsíc.

Loni v prosinci se na Zemi po téměř čtyřech týdnech vrátila první mise Artemis, při které plavidlo bez posádky obkroužilo Měsíc. První astronauty na lunární orbitu má v roce 2024 vynést Artemis II a někdy v polovině dekády v rámci mise Artemis III přistanou na Měsíci dva astronauti.

Posádka poslední mise Apollo, Eugene Cernan a Harrison Schmitt, strávila na lunárním povrchu nejdelší dobu ze všech astronautů: celkem 75 hodin. Cernan to přirovnal k táboření - najedli se a vyspali v houpacích sítích uvnitř malého přistávacího modulu, pak si oblékli skafandry a vydali se ven. Pro srovnání, astronauti mise Artemis III mají na Měsíci zůstat přibližně týden. Očekávat mohou víc pohodlí - a mnohem víc prostoru.

Přistávací modul jim poskytne Společnost SpaceX Elona Muska. Vycházet bude z konceptu kosmické lodě Starship, která byla původně navržena pro dopravu 100 lidí na Mars. Vzhledem k tomu, že NASA chce na Měsíc dopravit lidi jen dva, mělo by v modulu být dost místa na laboratoř, úložný prostor pro lunární vozítko a dokonce i několik domácích výdobytků jako jsou postele, kuchyň a toaleta.

Ať už bude konečná specifikace přistávacího modulu Artemis III jakákoliv, během následujících misí budou astronauti na Měsíci pobývat delší dobu a budou mít příležitost podrobně jej prozkoumat. Jako základna jim pravděpodobně poslouží kosmická loď, cestovat budou lunárními vozítky s umělou atmosférou. Čím déle ale astronauti na přirozené družici zůstanou, tím většímu riziku se vystavují.

"Čelíte třem hlavním problémům - radiaci, extrémním teplotám a dopadu meteoritů," uvádí Aidan Cowley, poradce Evropského střediska astronautů (EAC) v německém Kolíně nad Rýnem, které spadá pod Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Na Zemi nás před částí těchto vlivů chrání atmosféra a magnetosféra.

"Na Měsíci jste vystaveni slunečnímu a kosmickému záření na mnohem nebezpečnější úrovni a teploty se mohou pohybovat od 100 stupňů Celsia přes den po minus 180 stupňů Celsia v noci," říká Cowley. "Pak se stačí rozhlédnout po povrchu Měsíce a vidíte jeho krátery; neustále ho zasypávají mikrometeority, které po čase všechno na povrchu zničí," dodává.

Místo toho, aby si astronauti ze Země vozili objemné - a drahé - obydlí, Cowley by dal přednost výstavbě příbytků z lunárních materiálů. Přírodní zdroje Měsíce vás nepraští hned do očí - nemá žádnou vegetaci, potravu nebo tekoucí vodu. Má ale nerostné bohatství, sluneční svit a led.

"Pokud to zamýšlíme dlouhodobě, musíme maximálně využít každý zdroj, ať už ho přivezeme nebo získáme na místě," uvádí Rachel Klimaová z laboratoře aplikované fyziky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). "Pokud máte odpadní teplo, k něčemu ho využijete... pokud máte zbytkový kov z výroby kyslíku, využijete kov... pokud máte kovový šrot, využijete ho," vypočítává Klimaová.

Touto mantrou se v posledním desetiletí řídí i Cowleyho tým. Naučil se zdatně vyrobit cihly z jednoho z nejhojnějších měsíčních zdrojů - regolitu, neboli měsíčního prachu. ESA při experimentech s prachem s podobnými vlastnostmi jako regolit vyvinula několik různých způsobů, jak lunární cihly vyrobit. Jedna z metod zahrnuje obří zrcadlo a řadu lup, které soustředí sluneční světlo. Teplo z něj staví prach, který se pak může vrstvit jako v 3D tiskárně.

V případě úspěchu mohou astronauti cihly použít ke stavbě celých lunárních struktur - třeba na vnější vrstvu nafukovacích modulů nebo při využití už nefunkčních přistávacích zařízení. Museli by tedy astronauti mít zednické dovednosti?

"Líbí se mi představa, jak mí kolegové-astronauti pokládají na Měsíci cihly. Je to k popukání," říká Cowley.

Související

Více souvisejících

vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

včera

energie

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes krátce po poledni ochromil značnou část České republiky, má podle společnosti ČEPS souvislost s poruchou na vedení V411. K výpadku došlo kvůli pádu fázového vodiče, což vedlo k odpojení části přenosové soustavy. Událost ovlivnila osm rozvoden, přičemž pět z nich se již podařilo znovu zprovoznit.

včera

včera

včera

Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu

Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy