Americká technologická společnost SpaceX plánuje průlom v oblasti polárního průzkumu s první vesmírnou misí s lidskou posádkou nad zemskými póly. Tento soukromý let pod vedením kryptografického podnikatele by se měl uskutečnit ještě letos.
Mise nazvaná „Fram2“ – podle škuneru polární expedice z 19. století – bude trvat tři až pět dní. Čínský podnikatel Čchun Wang, průkopník v oblasti bitcoinu a zakladatel společností „f2pool“ a „Stakefish“, si misi zakoupil za nezveřejněnou částku.
K Wangovi se připojí tři polární experti: norská filmařka Jannicke Mikkelsenová, německá výzkumnice v oblasti robotiky Rabea Roggeová a australský polární dobrodruh Eric Philips. Tento projekt představuje další krok leteckého průmyslu do oblasti soukromé vesmírné turistiky, která se v USA rychle rozvíjí.
"Od návrhu mise, přes plánování a trajektorii až po výběr posádky - vše zorganizoval zákazník. Před našima očima se odvíjí nová kapitola ve výzkumu vesmíru," uvedl Wang, který se narodil v Číně, ale má maltské občanství.
Družice již dříve přelétly přes póly, ale dosažení těchto oblastí může vyžadovat více energie kvůli rotaci Země, a také radiace může představovat problém, uvedl astrofyzik Jonathan McDowell.
"Dosud nejvyšší sklon dosažený během letu člověka do vesmíru měla sovětská mise Vostok 6, a to 65 stupňů," uvádí se na webové stránce mise. Póly nejsou viditelné z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Pro tuto misi bude použita kapsle Dragon vybavená pozorovací kupolí. Podle SpaceX poletí ve výšce 425 až 450 kilometrů. Posádka plánuje provést výzkum, včetně pořízení prvních rentgenových snímků ve vesmíru.
Související

Na Zemi se z pětiměsíční mise na ISS v pořádku vrátila čtyřčlenná posádka

Vesmírná loď Dragon veze na ISS avokádo a mravence
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
včera

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého
včera

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek
včera

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
včera

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
včera

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
včera

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém
včera

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět
včera

Počasí bude o víkendu typicky jarní, ukazuje předpověď
10. dubna 2025 22:06

Extraliga play off 2025: Pardubice si znovu vybojovaly postup do finále, Dynamo nedalo Hradci šanci
10. dubna 2025 21:31
Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
Vzájemné zavádění odvetných cel ze strany USA a Číny naznačuje, že tentokrát je Peking mnohem lépe připravený a odhodlaný bojovat než během prvního funkčního období Donalda Trumpa. Současný spor není jen o ekonomice – jde o to, kdo bude udávat směr světového dění.
Zdroj: Libor Novák