V Brně se představí novinky na českém nanotechnologickém trhu

Brno – Nanotechnologie už nejsou jen předlohou sci-fi filmů, ale fungují dennodenně v běžných lidských životech a díky Asociaci nanotechnologického průmyslu ČR máme v rámci projektu Česko je nano možnost spatřit v praxi tento technický pokrok.

Samotné slovo „nano" pochází z řečtiny a znamená malost, v rámci fyziky je jeden nanometr miliardtina metru. Pro lepší představu můžeme použít srovnání obyčejného míče v poměru k velikosti zeměkoule. Nanotechnologie je dnes považována za technický obor, který manipuluje s hmotou a atomy v ní obsaženými, na základě toho vznikají kvantové jevy, díky kterým se otevírají možnosti, jak spatřit věci, jindy lidskému oku nemožné vidět.

Tato technologie je často promítána ve vědecko-fantastických filmech, avšak málokdo si uvědomuje, jak moc je na ní dnešní svět závislý. Nanotechnologie a nanomateriály se dnes běžně využívají například v elektronice při výrobě paměťových médií, v textilním průmyslu díky nim máme nemačkavé tkaniny a především ve zdravotnictví pomohly nanotechnologie s výrobou umělých kloubů, náhrad tkání nebo ochranných roušek.

Ve světě je tato technologie velice rozšířená, ale ani Česká Republika nezůstává pozadu, naopak se s přehledem řadí mezi špičku v oboru a v roce 2014 založili zástupci českých nanotechnologických firem Asociaci nanotechnologického průmyslu ČR. Reprezentují české firmy zabývající se tímto odvětvím a dávají lidem ve světe celkové povědomí o tom, co Česko v tomto oboru vyvíjí.

V loňském roce vnikl projekt Česko je nano, který měl svojí první zastávku v rámci Nano dnů v Liberci, kde inženýři liberecké Technické univerzity vymysleli první průmyslový stroj na výrobu nanovláken. Další zastávkou bude Biology park Brno, kde se představí české firmy se svými nanovýrobky od plyšových hraček pro astmatické děti, přes náplasti podporující hojení, až po nátěr, co rozkládá špínu.

Projekt Česko je nano se loni představil na semináři v Bruselu, na kterém vystoupil i Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a uvedl: „Česká republika, země s omezenými nerostnými, lidskými i finančními zdroji, patří v oblasti nanotechnologií ke globálním lídrům. Nanotechnologie jsou také oborem, kde se vědecké poznatky rychle dostávají do praxe a uplatňují se ve špičkových výrobcích, které jsou schopné konkurovat na světových trzích. Tento ohromný potenciál musíme dál rozvíjet, ať už propagací českých nano výrobků, tak také systematickou podporou celého odvětví a českých inovativních firem a start-upů."

Co přinese Nano den v Brně? Především vysvětlení, proč je Česko nano, prezentace úspěšných nano produktů a jejich předvedení v praxi prostřednictvím výstavy a prezentací. Navíc bude v rámci brněnského Nano dne uveden na trh nový materiál Nanobavlna.

Brněnský Nano den proběhne 16. března 2016 v Biology Parku.

Související

Více souvisejících

Nanovlákna Vědci

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy