Carson City (Nevada) - Málo míst na světě je natolik kontroverzních, jako Area 51 neboli Oblast 51. Území ležící na okraji rozsáhlé solné oblasti vyschlého jezera Groom Lake v jižní části amerického státu Nevada oficiálně ukrývá přísně střeženou základnu Amerických vzdušných sil, podle konspiračních teoretiků jde ale ve skutečnosti o oblast, kde vláda drží a tajně zkoumá mimozemšťany.
Oblast 51 leží mezi regionem Yucca Flats a Nevada Test Site, územím testování nukleárních zbraní Amerického úřadu jaderné energie. Oblast je sama o sobě pro běžné smrtelníky nepřístupná a hlídá ji řada kontrolních stanovišť, přes která nenechá ozbrojená ochranka nikoho projít.
Největší zájem o dění v oblasti byl za studené války, a to hned ze dvou důvodů. První je vcelku logický, předpokládalo se totiž, že zde americká armáda vyvíjí a testuje nová letadla.
Sovětské špionážní satelity se proto snažily získat co nejlepší fotografie oblasti, ze kterých lze ale rozpoznat jen málo. I dnes je na satelitních snímcích patrná základna, přistávací plocha, hangáry a jiné, typicky vojenské vybavení. Otázkou však zůstává, co se nachází v podzemí komplexu.
Za druhým důvodem zájmu o danou oblast je potřeba se podívat až do roku 1963. Tehdy se v Utahu, který s Nevadou sousedí, odehrálo něco, co nápadně připomíná takzvaný "Roswellský incident", a sice havárie letounu. Tu se armáda snažila ututlat a podobně postupovala i v případě celé základny, což podnítilo konspirační teoretiky a vyvolalo spekulace o mimozemšťanech.
Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) až po letech oficiálně připustila existenci Oblasti 51. Potvrdila, že oblast sloužila k testování špionážních letounů U-2 a Oxcart během studené války, o údajných mimozemšťanech se ale CIA nezmínila.
Konflikt z roku 1963 ale dosud uspokojivě vysvětlen nebyl. Předpokládá se však, že v Utahu došlo ke zřícení letadla A-12, které oplývalo zřejmě nejvyspělejší leteckou technologií své doby. Mělo jít o první neviditelné letadlo na svět a jeho výroba měla probíhat právě v Oblasti 51. Konspiračním teoretikům to ale nestačí.
Řada z nich tvrdí, že armáda v základně ukrývá ostatky mimozemšťana z údajného létajícího talíře, který se v roce 1947 zřítil poblíž městečka Roswell. Byť bylo na toto téma natočeno mnoho dokumentů a objevilo se i v populárním snímku Den nezávislosti, armáda ani tajné služby nikdy nic takového nepotvrdily.
Oblast 51: Místo, kde mimozemšťané napadli vědce
Oblast 51 v Nevadě možná není osamocena. Nedaleko Groom Lake se nachází Papoose Lake a pod ním údajné leží tajné podzemní centrum S4. Oba komplexy má propojovat rozsáhlý podzemní železniční systém, ale i v tomto případě jde pouze o neověřené teorie.
Stejně jako Oblast 51 i S4 je podle ufologů místem, kde dochází ke zkoumání mimozemského života. O existenci údajného komplexu S4 toho není mnoho známo, poprvé o něm ale promluvil Robert Lazar, který od roku 1988 pracoval právě na základně v nedaleké Oblasti 51.
V roce 1989 vystoupil v televizi a s pozměněným hlasem a jménem tvrdil, americká vláda v Oblasti 51 prováděla výzkumy na devíti kosmických strojích. V roce 1979 zde mělo údajně dojít k nehodě, při které mimozemšťané zabili vědce a členy ochranky.
Americká vláda všechny informace popřela. Vyvrátila jak existenci základny, tak i samotné Lazarovo angažmá. Později se ale ukázalo, že Robert Lazar na základně v Oblasti 51 skutečně pracoval.
Kolem Oblast 51 panuje řada dalších teorií a hypotéz. Jedna z nich tvrdí, že jde o místo, které simuluje prostředí Měsíce a v němž došlo k fingovanému natočení přistání člověka na Měsíci.
Další teorie tvrdí, že zde vláda ukrývá mimozemšťana, který s vědci komunikuje telepaticky. Tuto teorii podpořil snímek Area 51: The Alien Interview, který na záznamu zachycuje údajný výslech mimozemšťana.
Co se skutečně ukrývá v oblasti je dodnes záhadou. Je ale možné, že spolu s novým prezidentem dojde k dalšímu odtajnění dosud nedostupných a neznámých materiálů.
Související
V Oblasti 51 se podle fyzika Boba Lazara zkoumala mimozemská loď
Útok na Oblast 51 se změnil ve fiasko. Skoro nikdo nepřišel
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě